Technicky zaostalá česká policie - je to otázka managementu
Pane Čulíku, píšete o tom, jak Ruml a Fendrych vybavili policii moderními prostředky, takže policista klape jedním prstem protokoly do psacího stroje v pracovně, kde nemá ani jeden počítač, natož přístup k Internetu.
V policii se mělo zasáhnout co nejdřív hloubkově, nejlépe způspbem prodiskutovaným již před válkou s panem okresním hejtmanem. Zde je poslední odstavec mého článku Ekonomika a etika (Polygon 1/95):
Veřejnost se domáhá aktivního zásahu do situace, vláda by ji proto měla přestat chlácholit a začít energicky jednat v případě potřeby i nestandartním způsobem ve všech sektorech státní správy, v soudnictví a v policii. Ta poslední potřebuje zvlášť naléhavě provětrat, proto by měla být část absolventů právnického studia aspoň po nějakou dobu povolávána místo do vojenské služby ke službě v policii.
Tento byť časově omezený příliv mladých právnicky vzdělaných a se starým režimem nijak nespojených lidí by mohl znamenat nejlepší možnost získat aspoň některé z nich pro policii a ministerstvo vnitra, odkud v současné době právníci odcházejí, a zkvalitnění práce na všech úrovních, které by pouhá přítomnost mladých nikomu nezavázaných právníků jistě přinesla.
Pokud to dnes snad není úplně jasné.
Ti lidé by začali od píky, vnesli by jiný styl práce nejprve do "první linie" a pak postupně výše.
J.T. 26.8.99