O odstupování
Jaroslav Veis, Český rozhlas 1 - Radiožurnál
Kromě očekávaného rekordního jackpotu poznamenala první dny tohoto týdne zvýšená frekvence výzev k odstoupení. Jen od neděle bylo nejméně dvakrát doporučeno odstoupit premiéru Zemanovi za nedoložené obviňování exministra zahraničí Zieleniece z využívání ministerských peněz k propagaci vlastní osoby.
Odstoupení děkana právnické fakulty Karlovy Univerzity Dušana Hendrycha zase žádali účastníci náhradních přijímacích zkoušek, které, jak se ukázalo, bude nutno opakovat, protože testy byly na prodej. K jednomu odstoupení dokonce došlo: nový tajemník pražského magistrátu Mikšovský odstoupil možná dřív, než mu primátor stačil podepsat jmenovací dekret. Zda ho k odstoupení někdo vyzýval, není známo. Nicméně souvisí-li s jeho rozhodnutím čerstvý monokl pod okem, jak jsme viděli v televizi, mohla ta výzva být dosti důrazná.
Pokud jde o premiéra Zemana, zkušenost s ním nás učí, že spíše projde velbloud uchem jehly, než jeho ústy omluva či přiznání, že mluvil o něčem, o čem věděl pramálo. Natož, aby odstupoval. Výzvy k tomu, aby tak učinil, si přece už ani nemůže pamatovat.
Kauza kupčení s přijímacími testy na právnickou fakultu Karlovy univerzity je mnohem vážnější. Právnická fakulta totiž víc než která jiná součást univerzity symbolizuje spravedlnost, právní řád. Univerzitní hodnostáři nyní prohlašují, že i oni jsou obětí a že vše je dílem gangsterů a mafiánů zvenčí. Nicméně oddělit se zcela od toho, co se stalo, nemohou. Pokud i tento případ skončí v duchu české verze slavného italského filmu: vyšetřování zahájeno, zapomeňte, měli by odstoupit. Na protest proti úrovni prosazování práva v této zemi.
Vysílá se ve čtvrtek 1. července 1999 ráno.