Objevila se první bakterie, zcela odolná veškerým známým antibiotikům
V minulých dnech přinesl britský rozhlas informaci, že v jedné britské nemocnici izolovali první bakterii, která je odolná veškerým známým antibiotikům. Interviewovaný lékařský odborník k tomu uvedl, že je to důsledkem příliš rozsáhlého a neodpovědného užívání antibiotik. Dodal také, že se před přibližně dvaceti lety rozhodla lékařská věda, že antibiotika nad bakteriemi a infekcemi už zvítězila. Proto farmaceutické podniky v poslední době nevyvíjely nová antibiotika a v současnosti nejsou na trhu žádná nová antibiotika, jichž by bylo možno použít proti nově vznikajícím "superbakteriím", které mají imunitu proti všem známým lékům. Situace však není ztracena: lékařský odborník konstatoval, že kdyby se omezilo nadužívání antibiotik, bakterie opět svou superodolnost vůči nim během let zřejmě ztratí.
Britské zemědělství přislíbilo v této souvislosti v minulých dnech, že radikálně omezí užívání antibiotik při chovatelství kuřat a prasat. Dosud se antibiotik v zemědělství běžně užívalo k urychlení růstu hospodářských zvířat. Antibiotik bylo tak velmi silně nadužíváno při krmení zvířat a při veterinární léčbě.
Britští výrobci veternárních léků, zemědělci, veterináři a supermarkety se spojily, ve snaze uklidnit rostoucí znepokojení veřejnosti, že by nadužívání antibiotik mohlo vyvolat superimunitu u většího množství bakterií, jimž by pak nutně podlehli lidé. Antibiotika se už nebudou používat na podporu růstu zvířat. Šest antibiotik, užívaných tímto způsobem, bude v nadcházejících měsících v Evropské unii zakázáno a na trhu zůstanou jen čtyři.
Podle statistik zkonzumovala zvířata v Británii, včetně domácích zvířat jako jsou psy a kočky, v roce 1996 asi 755 tun antibiotik. Asi 100 tun antibiotik bylo užíváno na podporu růstu kuřat a prasat. Naproti tomu státní britské zdravotnictví spotřebuje pro lidi asi 600 tun antibiotik ročně, ale ta jsou modernější a účinnější.