Důvěra a automaty
Ivan Hoffman, Český rozhlas 1 - Radiožurnál
Institut pro výzkum veřejného mínění zaznamenal prudký vzrůst důvěry v komunální politiky. Obecní zastupitelstva jsou důvěryhodná pro jednašedesát procent občanů a to je nejvíce od roku 1992. Analytici tento výsledek přičítají zvýšenému očekávání občanů po podzimních volbách. Je zajímavé, že pokud jde o instituce ústavní, důvěra klesá. Poslanecké sněmovně věří pouze dvacet tři lidí ze sta a Senátu dokonce jenom čtrnáct. Příčinou zřejmě bude snížené očekávání.
Po včerejšku si to Sněmovna možná vyžehlí u lidí bez práce, kterým bude od října přiznána vyšší podpora v nezaměstnanosti. Nejistá je reakce výletníků, kteří po přijetí zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu mohu na jedné straně očekávat méně rizika, na druhé straně vyšší ceny zájezdů. Zcela jistě si pak sněmovna nezíská přízeň občanů tím, že smetla ze stolu senátní návrh novely zákona o platech ústavních činitelů. Ta obsahovala v souladu s ústavním principem rovnosti občanů návrh, aby představitelé státní moci a soudci ztratili nárok na plný plat po dobu šesti měsíců, po které dočasně nevykonávají funkci a po kterou by jim náležela běžná nemocenská. V tomto směru tedy poslancům zůstáváme rovni pouze dle ústavy. V praxi budou i nadále poněkud rovnější. Nějaké to procento důvěry navíc by zasloužili senátoři, alespoň za to, že to s novelou u poslanců zkusili.
Zmíněné hlasování by mohlo vyvolat dojem, že poslancům na důvěře příliš nezáleží. Právě včera ovšem ve sněmovně došlo k události, která naopak svědčí o tom, že jistý ohled na veřejné mínění berou. Po té co jeden z poslanců nechal umístit do kuřárny tři hrací automaty, údajně pro legraci, ozvaly se protesty tak výrazné, že za devadesát minut byly odstraněny. Jistě správně, protože tento způsob legrace bychom s poslanci sdíleli pouze obtížně.
Vysílá se ráno ve čtvrtek 3. července 1999.