V Británii je trestným činem zveřejnit informace o rozvědce
Britská vláda uvažuje v těchto dnech o tom, zda by měli mít pracovníci tajných služeb, kteří zveřejní nějaké informace o svém zaměstnavateli, právo se u soudu hájit, že to učinili ve veřejném zájmu.
Loni v listopadu totiž odmítl soud ve Francii vydat do Británie k trestnímu stíhání Davida Shaylera, bývalého agenta britské rozvědky MI5. Shayler měl být stíhán podle Official Secrets Act, zákona na ochranu utajovaných skutečností. Shayler totiž zveřejnil podrobnosti o různých operacích britské rozvědky MI5. Francouzský soud ho odmítl do Británie vydat s odůvodněním, že je britská žádost o jeho vydání politická a že by se stal Shayler v Británii obětí politického procesu.
Čelní představitelé britské vlády se nyní domnívají, že by francouzský soud býval Shaylera do Británie k trestnímu stíhání asi vydal, kdyby v britském zákoně na ochranu utajovaných skutečností existoval paragraf, umožňující obžalovaným se hájit, že utajované informace publikovali ve veřejném zájmu.
Britský Official Secrets Act požaduje, aby pracovníci rozvědky dodržovali celoživotní slib mlčení ohledně britských tajných služeb. Zveřejnění jakékoliv informace o britské tajné službě je trestným činem, bez ohledu na to, zda byla či nebyla ve veřejném zájmu, a trestá se dvěma lety vězení nepodmíněně.