Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britske listy over the past year or so. (Selected Britske listy articles in
English now appear in the new electronic pages of the journal "The New Presence"). - Zde je měsíčník Nová přítomnost.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Adresa Britských listů je zde. Pouze když nefunguje, pište na tuto alternativní adresu.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
Užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku jsou zde.
Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
Stránku diskusního pořadu České televize Na hraně, věnovaného problémům a názorům mladé generace, najdete na této adrese.
Co je nového v České republice
Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh schodkového rozpočtu do prvního čtení, poměrem 113 pro a 82 proti ze 197 poslanců. Pro
rozpočet hlasovali sociální demokraté, lidovci a komunisté. - (Omlouvám se za předchozí pitomost o rozpočtu, kterou jsem zde napsal včera v noci - zjevně nesvědčí Britským listům, když se píší tyto poznámky o aktuální politice po půlnoci, ještě po cestě přes Evropu. Díky za porozumění. JČ)
Po porážce od Jana Rumla z Unie svobody odstoupil Jan Koukal od kandidatury na funkci pražského primátora. Přijel jsem ve středu večer do Prahy, taxíkář mě asi v deset hodin vezl dolů liduprázdnou, mlhavou Evropskou ulicí, mrholilo, bylo kolem nuly. Taxíkář mi sdělil, že už před volbami prý v Praze 6 nechal Jan Ruml rozdávat leták, v němž voličům děkoval za zvolení. Je-li tomu skutečně tak, je to dost velká arogance. Je-li taxíkářský hlas hlasem lidu, tento taxíkář byl značně odcizen dnešní politické scéně. Je prý jedno, kdo nám vládne, pravil, všichni nás budou stejně okrádat. Ale snad by se měly občas vlády měnit, ne, aby bylo vždycky rozbito mocenské spiknutí vládnoucí špičky, namítl jsem. Ale ne, mávl rukou taxíkář. Vždyť je všechno už stejně dávno rozkradeno a prodáno do zahraničí. -Uvažovali jsme, kdo je lepší politik, zda Jan Ruml nebo Jan Koukal. Dospěli jsme k názoru, že Jan Koukal má alespoň specializované univerzitní vzdělání...
Zemědělci připravují na pátek protesty, chtějí zablokovat silnice.
Česká televize: Vedoucí zpravodajství Zdeněk Šámal umlčel Janu Bobošíkovou. Moderátorka Jana Bobošíková poskytla 23. října 1998 Britským listům rozsáhlý a závažný rozhovor. Svědčí v něm znepokojujícím stavu redakce zpravodajství této veřejnoprávní instituce a vysvětluje, proč se rozhodla odejít. Odvetou za její vystoupení v BL i v jiných sdělovacích prostředcích jí Zdeněk Šámal zakázal vstup na obrazovku."Vážený pane Čulíku, možná by vás zajímalo, že mám písemný zákaz moderovat, natáčet šoty a chodit na porady, podepsaný panem Šámalem. To vše pro mé názory v tisku," napsala nám J.B. 27. 10. 1998.
Přestože ministr kultury Pavel Dostál tento postoj kritizuje, generální ředitel Jakub Puchalský utajuje svůj projekt, na jehož základě zvítězil letos na jaře v konkursu na svou nynější funkci. Tento jeho postoj schvaluje i Rada České televize, viz tento rozhovor Tomáše Peciny s místopředsedou Rady Vladislavem Kučíkem. (Viz též zde). Šéf zpravodajství ČT Zdeněk Šámal odmítl odpovědět na třináct závažných otázek, týkajících se zhoršování úrovně zpravodajství ČT a označil Britské listy za "nenávistný, téměř goebbelsovský list".
Výběr textů z posledních dní:
Pokračování seznamu nejzajímavějších článků z poslední doby umisťuji zvlášť jako samostatný text, viz OBSAH dnešního čísla. (Toto pokračování se NENATÁHNE jako součástí Kompletních Britských listů, musíte si na ně v Obsahu samostatně kliknout.) Všechny články předchozích vydání od začátku Britských listů v červenci 1996 jsou k dispozici v archívu BL.