Uplynul jeden rok od vraždy sudánského studenta Hassana Elamina Abdelradiho
Dokumentační středisko pro lidská práva
Poštovní schránka 70, 149 01 Praha 415, tel/fax (02)22 52 20 83
Dokumentační středisko pro lidská práva je občanská iniciativa vystupující proti porušování lidských a občanských práv nejen v České republice.Identifikační číslo organizace je 64935761.
Před rokem 8. listopadu 1997 napadli dva skinheadi okolo 2:30 na diskotéce v ulici Biskupcova na Praze 3 Súdánce. Křičeli rasistická hesla a vyhrožovali mu zabitím. Súdánec se před nimi běžel schoval na VŠ koleje Jarov, kam ho jeden ze skinů pronásledoval. V areálu VŠ kolejí dostihl skinhead druhého, studenta VŠE ze Súdánu, kterého bodl dvakrát do břicha. Súdánský student na následky zranění zemřel. Druhému skini přeřezali šlachy na ruce.
Hlavní pachatel byl vyšetřovatelem týž den obviněn z rasově motivované vraždy dle § 219/2g tr. zákona. O den později byl obviněn i druhý z trestného činu dle § 196/2 tr. zákona. Oba byli stíháni vazebně. Druhého pachatele propustil soud na svobodu.
Městský soud v Praze uložil dne 23. března 1998 hlavnímu viníkovi trest odnětí svobody na 14,5 roku ve věznici s ostrahou a druhému. 7,5 měsíce nepodmíněně. Oba obžalovaní se odvolali.
Po skončení soudního jednání byl druhý obviněný napaden při odchodu z restaurace Juve, která se nachází v areálu kolejí VŠE. Byl obstoupen skupinou asi šestnácti skinheadů, kterého tloukli pěstmi do hlavy, kopali do břicha a poté odjeli. Mladík byl převezen do FN Královské Vinohrady s lehkým zraněním. Při výslechu napadený řekl, že ho napadli punkeři a Sharpskini.
Odvolací soud dne 9.9.1998 zmírnil hlavnímu obžalovanému trest o jeden rok a druhému odložil vynesený trest podmíněně na zkušební dobu tři roky.
Od násilné smrti sudánského studenta Hassana Elamina Abdelradiho bylo zaznamenáno 242 rasově nebo ideologicky motivovaných případů z toho 185 násilných. Ze zaznamenaných případů vyplývá, že bylo fyzicky napadeno nejméně 203 lidí. Pachatelů těchto případů, kteří se mnohokrát opakovali, bylo nejméně 357. Tento počet není zdaleka úplný, ze zkušenosti víme, že se o mnoha případech dozvíme i po několika letech.
Další nejméně dva lidi přišli o život
Dne 15.února 1998 ve Vrchlabí hodinu před půlnocí nejméně dva skinhheadi napadli šestadvacetiletou romskou ženu, matku čtyř dětí, Helenu Bihariovou. Skini ji uráželi slovy "černá svině", "černá kurvo" a "smradlavá špíno". Po krátkém pronásledování ji srazili na zem, bili jí a kopali a potom ji srazili do Labe. Topící se ženě skočila na pomoc osmačtyřicetiletá novinářka. Napadená se asi po dvacetiminutovém zápase s vodním živlem utopila. Žena byla po dvou dnech intenzivního pátrání nalezena mrtvá. Reportérka Českého rozhlasu, která se snažila ženě pomoci a skočila pro ní do řeky, skončila na JIP.
Vyšetřovatel den po činu obvinil tři podezřelé z trestných činů ublížení na zdraví s rasovým motivem. Všichni tři byli vzati do vazby. Třetí byl po několika dnech propuštěn s tím, že se na trestném činu nepodílel. Osm dní po činu bylo obvinění překvalifikováno na vraždu s rasovým motivem.
Dne 23. června 1998 obžaloval státní zástupce oba obviněné z trestných činů vydírání s následkem smrti dle § 235/1,3 tr. zákona, výtržnictví dle § 202/2 tr. zákona a to jako spolupachatele.
Dne 29. září 1998 odsoudil Krajský soud v Hradci Králové prvního obžalovaného k 8,5 letům vězení a druhého k 6,5 rokům vězen.
Druhý případ smrti se stal 17.5.1998 Orlové - Lutyni, kde skupina skinheadů ve věku šestnáct až dvacet let napadla nejprve slovně a poté i fyzicky tři Romy, kteří se vraceli dvacet minut po půlnoci z restaurace U Málky. Romové se snažili utéct. Čtyři ze skupiny mladíků se za nimi rozběhli a napadli údery a kopy čtyřicetiletého Roma Milana Lacka. Rom zůstal ležet uprostřed silnice a několik minut poté ho přejelo nákladní auto, jehož řidič ujel. Za dalších pět až deset minut ho přejelo druhé auto. Romský muž zůstal ležet na silnici mrtev.
Okresní soud v Karviné odsoudil 26. října 1998 mladíky pro tr. čin pokus o lehké ublížení na zdraví a výtržnictví k podmíněným trestům.
V naprosté většině se pachatelé sami hlásí ke skinheadům. V mnoha případech jsou zapojeni v některé organizované skupině jako jsou např. Bohemia hammer skins, Vlastenecká fronta. Útoky jsou prováděny většinou ve větších skupinách proti jednomu či dvěma lidem. V mnoha případech proti ženám a malým dětem. V nejméně 4 případech byli pachatelé policisté nebo vojáci.
Nejvíce zaznamenaných útoků bylo vedeno proti občanům romského původu nebo na ty, kteří za ně jsou útočníky považování: Jedná se o 107 případů, z nich 23 směřovalo proti domovům romských rodin. V nejméně 3 případech byla útočníky použita zápalná lahev. Nejméně v 18 případech byl útok směřován na cizince. Ze zaznamenaných případů vyplývá, že útočníci v nejméně 6 případech použili střelnou zbraň a v nejméně 7 případech napadeného pobodali nožem.
Nejméně deset případů útoků ze strany skinheadů bylo motivováno ideologicky. Je zaznamenáno 5 případů útoků proti těm, kdo byli útočníky označeni za Židy. V nejméně 6 případech zaútočili skinheadi ve velkých skupinách na protirasistické demonstrace. Je zaznamenáno 8 případů útoků, kdy pachatelé nejsou skinheadi a útok je směřován proti Romům z toho nejméně ve dvou případech se střelnou zbraní.
Bylo zaznamenáno rasově motivované násilí mezi dětmi nejméně v 7 případech.
Jsou zaznamenány případy kdy byli Romové samotní pachatelé, a to ve 22 případech, z toho v 8 případech jsou postižení policisté. V nejméně 3 případech došlo k hromadné rvačce mezi skiny a Romy.
Bylo zaznamenáno 13 výhružek zabitím nebo jiným krutým zacházením. Nejméně ve 3 případech nebyli Romové nebo cizinci vpuštěni do restaurace kvůli své barvě pleti.
V minimálně 20 případech pachatelé propagovali veřejně rasismus nebo fašismus a nikoho fyzicky nenapadli. V České republice proběhlo nejméně 18 velkých neonacistických nebo rasistických srazů nebo koncertů, kterých se účastnilo mnohdy i několik stovek skinů.
Policie zahájila vyšetřování v souvislosti s vydáváním nejméně 7 tiskovin propagující nenávist k jiným národnostem, rasám nebo skupinám obyvatel.
Ministerstvo spravedlnosti v roce 1995 vydalo pokyn pro Státní zastupitelstva, ze kterého vyplývá povinnost vytvářet pravidelné zvláštní zprávy o trestných činech motivovaných rasovou a národnostní nesnášenlivostí. Poslední zvláštní zpráva která byla vypracována v květnu letošního roku (sp. zn. 1 Spr 118/98) obsahuje za období od 1.ledna do 18. května letošního roku 93 případů.
Dokumentační středisko pro lidská práva zaznamenalo za stejné období o 54 případů víc.
Policie nezasáhla (až na jeden případ), proti organizátorům a dalším účastníkům neonacistických srazů. V případu zákroku proti účastníkům srazu v Kolešovicích na rakovnickém vlakovém nádraží je trestně stíhán ředitel rakovnické policie za trestní čin zneužití pravomoci veřejného činitele.
Vláda, Parlament i Senát vzali počátkem tohoto roku zprávu Ministerstva vnitra ČR o postupu státních orgánů při postihu trestních činů motivovaných rasismem a xenofobií nebo páchaných příznivci extremistických skupin na vědomí i když tato zpráva je nepřesná v mnoha věcech zkreslující a analýza je zjevně vytvářena na základě neúplných informací.
Návrhy kroků, které by měl realizovat Úřad vlády ČR v této oblasti
vyhlásit grant na výchovu proti netoleranci a porušování lidských a občanských práv,
vyhlásit grant na resocializaci odsouzených pachatelů trestných činů spáchaných s rasových nebo ideologických důvodů,
dodělat analýzu všech 1472 zdokumentovaných případů ( policie, úřad vyšetřování, státní zastupitelství, soudy). V tomto případě nelze přijmout námitku, že se tímto zadáním nadměrně zatíží jmenované instituce, neboť od roku 1994 mají úkol zpracovávat pravidelně zprávy o tomto jevu a tudíž jim jsou vesměs všechny případy známy /
podat podněty k obnovení vyšetřování těch případů, u kterých lze mít pochybnost
o řádném vyšetření,
zavést povinnost pro kriminální policii, aby dodávali do vyšetřovacích spisů zprávu o pachatelích a dalších souvislostech stahujících se k případu,
navrhnout provedení personálních změn u těch zaměstnanců státní správy(*), kteří svým přičiněním neprovedli naplnění zákona,
(*) Policisté, vyšetřovatelé, státní zástupci, soudci.
vytvořit jasnou judikaturu a její aplikaci u zákonů o rasově motivovaných trestných činech,
/ Jako příklad: § 260/2 trestního zákona využívat proti organizátorům srazů a vydavatelům časopisů s jasně rasistickým zaměřením /
vyžádat od protiextremistického odd. zprávu o jeho činnosti v oblasti pravicového extremismu.