Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britske listy over the past year or so. (Selected Britske listy articles in
English now appear in the new electronic pages of the journal "The New Presence"). - Zde je měsíčník Nová přítomnost.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Adresa Britských listů je zde. Pouze když nefunguje, pište na tuto alternativní adresu.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
Užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku jsou zde.
Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
Stránku diskusního pořadu České televize Na hraně, věnovaného problémům a názorům mladé generace, najdete na této adrese.
Co je nového v České republice
Ve středu 18. listopadu Britské listy nevyjdou, neboť se připojíme k protestní akci proti SPT Telecomu.
Konečné výsledky komunálních voleb. Zastupitelstvo bylo
zvoleno v 6184 obcích a 134 částech územně členěných
statutárních měst. V 53 obcích zvoleno nebylo. Jen v Bitozevsi na
Lounsku se možná budou konat nové volby kvůli
podezření ze zmanipulování výsledku. V počtu mandátů ve statutárních městech zvítězila ODS s téměř
31 % před ČSSD (22,5), KSČM (14,2), KDU-ČSL (8,63), US
(7,9), ODA (2) a nezávislí (2). V menších městech a obcích
zvítězili nezávislí kandidáti s 57 % mandátů před KDU-ČSL
(11,8), ODS (9,6), KSČM (9,5), ČSSD (7) a US (1,4). Voleb
se zúčastnilo 45,7 % voličů, zatímco v roce 1994 62,3 %.
Politikové si připomenou 17. listopad 1939 i 1989. Budou se po jednom courat na památná místa. Prezident Václav Havel položí květinu na Národní třídě kolem poledne, premiér Miloš Zeman (ČSSD) tak učiní ve 14:30, předseda Senátu Petr Pithart v 17:00 a předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus (ODS) někdy odpoledne. Klaus se také bude účastnit besedy s Akademickou obcí Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Premiér Zeman přednese projev ke studentům v Karolinu u příležitosti slavnostního zasedání Vědecké
rady Univerzity Karlovy. Předsedové vlády a Senátu slíbili účast na pietním aktu u pomníku
"Ruzyně 1939 - 1941 nezapomeneme" v Kasárnách 17.listopadu v Ruzyni.
K památníku obětem komunismu na Národní třídě přijdou v úterý ve 12:00 předseda Unie
svobody Jan Ruml a také představitelé KDU-ČSL v čele s lidoveckým poslancem a exministrem
vnitra Cyrilem Svobodou. Ve 13.00 přijde na Národní třídu dostaví pražský primátor Jan Koukal.
Předseda vlády Miloš Zeman je přesvědčen, že návrh státního rozpočtu, počítající se schodkem 31 miliard korun, Poslanecká sněmovna na
listopadové schůzi schválí. Rozpočet podpoří 74 poslanců ČSSD, 20 poslanců KDU-ČSLa 24 poslanců KSČM. (Tedy to jim to ale trvalo: nevznikla snad sociálně demokratická vláda už v létě?? Jak mohla vláda celou dobu fungovat bez rozpočtu?)
Spor mezi církví a vládou pokračuje. Ministr kultury Pavel Dostál nesouhlasí s tím, aby ve vládní komisi k jednáním o vztazích státu a církví zasedli zástupci Vatikánu, jak to požaduje
kardinál Miloslav Vlk. Je pro Dostála "naprosto nepřijatelné", aby v
jakékoli vládní komisi seděli občané cizích států. (Nezasedají však v samotné české vládě dnes dva občané cizích států?)
Základní otázka. Jindřich Pařík odpovídá na reakce čtenářů svého článku o dvojím občanství takto:
Pane Culiku,
pratelum v zahranici unikla moje zakladni otazka na volene zastupitele: "Proc nekdo ma pravo a ma dvoji obcanstvi a jiny ne?" To je vec, kterou selskym rozumem pochopit nedovedu a zodovezeni teto otazky je pro me dulezitejsi nez samotny fakt dvojiho obcanstvi. Pravo - nebo zakony musi platit pro kazdeho stejne, soudim.
Podpora petici proti zdražování telefonních poplatků sílí.Petice je na internetové stránce http://bojkot.zpravy.cz. Můžete ji tam podpořit. - Petici proti monopolu podepsal po návratu z Vídeňské konference Information Society
Bringing Public Administration Closer to the Citizens (Informační společnost přibližující veřejnou správu k občanům) místopředseda české vlády Pavel Mertlík. Otázka je, jestli tím, že místopředsedové vlády podepisují tyto petice, neprojevují pouze svou bezmocnost. Místopředseda vlády by snad neměl podepisovat petice, ale rychle se zasadit o nápravu věci. Že by česká vláda nemohla demonopolizovat české telekomunikace a do té doby uvalit v zájmu rozvoje internetu strop na zvyšování telefonních poplatků? Ne?
V Teplicích se připravuje akce proti rasismu. Vazeny pane Culiku,
obracime se na vas s prosbou o uvedeni odkazu pripravovane akce proti rasismu v Teplicich. Je-li to mozne uvedte tento link v BL: http://www.teplice.cz/against/ Jinak preji hodne zdaru do vasi cinnosti a hodne sil cele redakci BL - delate potrebnou a kvalitni praci. S pozdravem Jan Strnad.
Česká televize: Vedoucí zpravodajství Zdeněk Šámal umlčel Janu Bobošíkovou. Moderátorka Jana Bobošíková poskytla 23. října 1998 Britským listům rozsáhlý a závažný rozhovor. Svědčí v něm znepokojujícím stavu redakce zpravodajství této veřejnoprávní instituce a vysvětluje, proč se rozhodla odejít. Odvetou za její vystoupení v BL i v jiných sdělovacích prostředcích jí Zdeněk Šámal zakázal vstup na obrazovku."Vážený pane Čulíku, možná by vás zajímalo, že mám písemný zákaz moderovat, natáčet šoty a chodit na porady, podepsaný panem Šámalem. To vše pro mé názory v tisku," napsala nám J.B. 27. 10. 1998.
Přestože ministr kultury Pavel Dostál tento postoj kritizuje, generální ředitel Jakub Puchalský utajuje svůj projekt, na jehož základě zvítězil letos na jaře v konkursu na svou nynější funkci. Tento jeho postoj schvaluje i Rada České televize, viz tento rozhovor Tomáše Peciny s místopředsedou Rady Vladislavem Kučíkem. (Viz též zde). Šéf zpravodajství ČT Zdeněk Šámal odmítl odpovědět na třináct závažných otázek, týkajících se zhoršování úrovně zpravodajství ČT a označil Britské listy za "nenávistný, téměř goebbelsovský list".
Výběr textů z posledních dní:
Pokračování seznamu nejzajímavějších článků z poslední doby umisťuji zvlášť jako samostatný text, viz OBSAH dnešního čísla. (Toto pokračování se NENATÁHNE jako součástí Kompletních Britských listů, musíte si na ně v Obsahu samostatně kliknout.) Všechny články předchozích vydání od začátku Britských listů v červenci 1996 jsou k dispozici v archívu BL.