BBC se pokusila potlačit informaci, že pravá ruka Tonyho Blaira, ministr Peter Mandelson, je homosexuál
Ve veřejnoprávní rozhlasové a televizní společnosti BBC vznikla o víkendu mezi vedoucími pracovníky vzpoura proti nařízení, že se BBC nemá ve vysílání zmiňovat o tom, že je Peter Mandelson homosexuál.
Uprostřed minulého týdne se octl v krizi Ron Davies, donedávna ministr pro Wales. Octl se uprostřed podivného incidentu: vydal se pěšky v noci na londýnský Clapham Common, na místo, kde se scházejí homosexuálové. Byl okraden a bylo mu odcizeno i auto. Tvrdí, že v incidentu nešlo ani o drogy, ani o sex, a okamžitě ze své funkce odstoupil Mezitím se zaplnily stránky britských deníků divokými spekulacemi o Daviesových homosexuálních avantýrách, které však Davies popírá.
Když se začátkem týdne o věci hovořilo v prestižním (ano, toto přespříliš v českém vůči Západu přeuctivém tisku užívané slovo je tady na místě) publicistickém pořadu BBC Newsnight, komentátoru listu Times Matthew Parris, sám homosexuál, otevřeně konstatoval, k určitému šoku moderátora Jeremy Paxmana, že Blairova pravá ruka, šedá eminence ministr Peter Mandelson je také homosexuál.
Mimochodem, Parris pak zveřejnil v deníku Times komentář na téma "No a co? Vždyť na tom není nic špatného. Mandelsonovi nijak neuškodí veřejné povědomí, že je homosexuál."
Tři dny poté vydala BBC nařízení, že se vysílání jejích rozhlasových a televizních stanic nesmějí zmiňovat o tom, že je Peter Mandelson homosexuál. Autorem nařízení byla Anne Slomanová, hlavní politická poradkyně BBC pro otázky redakční politiky.
Připomíná to trochu situaci v České televizi, která byla vždycky poněkud nekriticky prohavlovská a když nedávno odvysílala televize Nova zprávu o údajné Havlově manželské krizi, Česká televize se postavila do pozice mrtvého brouka - ani nezkoumala legitimitu způsobu. jakým se k věci postavila Nova. Když se o záležitosti v jedné reportáži okrajově zmínil během Havlovy návštěvy v Londýně Ivan Kytka, ČT omylem a ve spěchu reportáž odvysílala, ale při repríze už zmínku vyškrtla.
Jenže BBC není Česká televize: v BBC je množství velmi zkušených a velmi autoritativních novinářů. Mnozí šéfredaktoři pořadů varovali, že jsou ochotni v této věci rezignovat, než aby se zákazu byli ochotni podřídit.
Jeden čelný novinář BBC sdělil listu Independent on Sunday: "Je to nesmysl, je to naprostá hloupost a editorům a novinářům to zbytečně přidělává práci. Nelíbí se jim, když se s nimi zachází jako s dětmi."
Novinář pokračoval: "Je to další ukázka toho, s jakým pohrdáním zachází BBC se svými editory. Kdyby se ukázalo, že je otázka Mandelsonovy homosexuality přímou součástí nějaké důležité zprávo, hned by bylo vidět, že příkaz, že se BBC o Mandelsonově sexualitě nesmí zmiňovat, je absolutní nesmysl.
Zákaz zmiňovat se o Mandelsonově homosexualitě kritizovala i ministryně pro Severní Irsko Mo Mowlamová. Charakterizovala ho jako "vážný omyl."
Rozhodnutí nezmiňovat se ve vysílání o tom, že je Mandelson homosexuál, vyvolalo potíže pro Jonathana Dimblebyho, moderátora známého debatního pořadu Any Questions na stanici Radio Four, který musel před vysíláním účastníkům debaty vysvětlit, že se nesmějí zmiňovat o Mandelsonově homosexualitě.
Debatní pořad se nicméně podrobně zabýval otázkou, zda je moudré, aby BBC na své vysílání uvalovala takováto omezení. V debatě se ovšem nikdo nezmínil o Mandelsonovi. Pořad Any Questions se vysílá v pátek večer živě a opakuje se v sobotu odpoledne ze záznamu. Nikdo do jeho záznamu před druhým vysíláním nezasáhl.
Právě během tohoto programu na zákaz zaútočila ministryně Mowlamová. Uvedla, že je tento zákaz urážlivý pro novináře, diváky i posluchače.