Tak jak bohatý je terorista Osama bin Laden?
Arabové reagovali na rozhodnutí prezidenta Clintona, který uvalil zákaz na veškeré transakce se saúdským disidentem Osamou bin Ladenem s překvapením a s veselím, napsal v pondělí v listě Independent jeho reportér Robert Fisk z Bejrútu.Jeden arabský pozorovatel, s nímž se Fisk spojil, se smál srdečně celé půl minuty a pak vysvětlil, že bin Laden, který požaduje, aby se Spojené státy stáhly ze Saúdské Arábie, usiluje už deset let o bojkot veškerých amerických firem. "Dokonce odmítá pít Coca Colu," konstatoval tento Arab.
Američané to možná berou všechno vážně.Jestliže přijímají nálepky jako "veřejný nepřítel číslo 1" - což je infantilní čest, kterou poskytl Bill Clinton muži, který o takovou nálepku usiluje už léta - zdánlivě, na první, povrchní pohled, bude mít takovéto prezidentovo rozhodnutí ve "válce proti terorismu" smysl. V reálném světě Blízkého východu je však nesmyslné.
Je pravda, že na rodinnou stavební firmu Bin Laden, v níž je Osamův podíl zmrazen a která s ním nyní nemá žádné finanční kontakty, budou pravděpodobně američtí investoři nyní pohlížet s podezřením. Ale člověk, který si vždycky odmítal koupit americké auto, americký videopásek a dokonce i americkou limonádu - pravděpodobně nebude obchodovat na Wall Street.
Během svého pobytu v Súdánu, kde používal na stavbu silnic do súdánských vesnic tytéž stavební stroje, jako ve válce proti Rusům v Afghánistánu, ovládal Osama bin Laden jen jedinou firmu, která mohla mít obchodní styky s Američany: Wadi al-Aquiq.
Súdánské úřady mu za silnice nezaplatily penězi, ale sesamovými semeny, která bin laden prodal na trhu komodit. Bin Laden měl podíly v celé řadě súdánských bank, ale když opustil Súdán, zlikvidoval veškerá svá aktiva a nedostal za ně ani cent, protože musel ze země odejít náhle.
Ve skutečnosti nestojí příliš mnoho peněz udržovat v afghánských horách stavební stroje a satelitní telefon. Bin Ladenovi partyzáni, kteří s ním bojovali proti Sovětskému svazu, ho následují z loajality, nikoliv za peníze.
Když se za bin Ladenem nastěhovaly jeho manželky, byly ubytovány ve stanech u jednoho pole, a záchody byly vykopány venku do země a přikryty dekou. Buldozery a stroje na zeminu, které bin Laden používal v afghánské válce jsou většinou italské výroby. Před pěti lety už končila jejich technická použitelnost.
Někteří stoupenci bin Ladena konstatují, že dostává peníze přímo ze Saúdské Arábie. I kdyby investoval mimo Perský záliv, mohl by to udělat pod jiným jménem. Mnoho zemí na Blízkém Východě působí jako prostředníci pro finanční transakce pro anonymní investory. Většina menšinových podílníků na Blízkém Východě je anonymní.
Možná že bin Laden skutečně vlastní několik miliónů dolarů, ale Saúdští Arabové to zpochybňují.