Volby 98 - dopis pozorovatelům OBSE
V patek 29. kvetna 1989 prijal predstavitele Demokraticke unie vedouci pozorovatelske mise OBSE (OSCE/ODIHR) pan Mark Power-Stevens a volebni analyticka Nathalie Renaud.
Predstavitele DEU jim predali nize uvedeny otevreny dopis a v hodinove diskusi jim objasnili hlavni problemy souteze politickych stran v Ceske republice.
Vsem pozorovatelum OBSE, delegovanym do CR pro volby 1998
Praha 29. kvetna 1998
Vazene damy, vazeni panove,
uvodem mi dovolte, abych Vas co nejsrdecneji pozdravil a podekoval Vam za Vasi praci. Pokladam vsak za svoji povinnost Vas upozornit, ze byste mohli snadno dospet k zavadejicim a zjednodusenym zaverum.
Maji-li byt volby posouzeny objektivne, nelze se soustredit pouze na jejich bezprostredni pripravu a prubeh. Volbam totiz predchazi dlouhodobe vytvareni nazoru volicu, ktere lze v zaverecne volebni kampani ovlivnit jen minimalne. Vlastni volby se mohou jevit jako svobodne a odpovidajici evropskym standardum. Bohuzel to, co volbam predchazi a vyznamne je ovlivnuje - tedy dlouhodoba prezentace politickych stran ve sdelovacich prostredcich, v Ceske republice svobodne neni. Toto tvrzeni lze snadno prokazat monitorovanim ceskych medii. Vysledky tohoto dlouhodobeho monitorovani jednoznacne ukazuji na diskriminaci tzv. mimoparlamentnich stran. O techto stranach media vytrvale mlci, jejich stanoviska a vystupy tiskovych konferenci konci v redakcnich kosich. Media (vcetne verejnopravnich!) tak vytvareji dlouhodobe dojem, ze zde jsou pouze strany parlamentni a ze si tedy volic muze vybirat pouze ze stran, ktere jiz v Parlamentu jsou. O ostatnich stranach se cesky volic ze sdelovacich prostredku v prubehu roku nedozvi nic nebo jen velmi malo. Tuto celorocni medialni diskriminaci jiz v zadnem pripade nenahradi nekolik volebnich spotu, ktere kandidujici strany mohou odvysilat tesne pred volbami na principu rovneho rozdeleni 14 hodin vysilaciho casu. Zatimco predstavitele vyvolenych politickych stran mohou cely rok sdelovat sve nazory v pravidelnych televiznich diskusnich poradech (Sedmicka, Arena, Debata, Karantena), predstavitele mimoparlamentnich stran do techto poradu v prubehu roku zvani nejsou a volic tudiz nema moznost se dukladne seznamit s jejich programem, nazory a postoji.
Parlamentni strany jsou navic narozdil od mimoparlamentnich financovany statem. Volebni zakon pritom zavadi do procesu voleb kauci ve vysi 1.600.000Kc, kterou parlamentni strany uhradi ze statnich penez, zatimco strany mimoparlamentni museji tuto castku slozit z vlastnich zdroju. Jedna se opet o jasnou diskriminaci mimoparlamentnich stran, tentokrat na urovni ekonomicke.
Samostatnou kapitolou je petiprocentni omezovaci klauzule ve volebnim zakone. Tato klauzule nema oporu v Ustave CR a v jejim dusledku je porusovana rovnost hlasu ve volbach. V roce 1996 pripadlo na 1 mandat cca 30.000 hlasu. Demokraticka unie ziskala 170.000 hlasu, presto ji nebyl pridelen zadny mandat. Hlas volice DEU mel tak 5.6 x mensi vahu nez hlas volicu jinych stran.
Petiprocentni klauzule je obratne vyuzivana k psychologicke manipulaci volicu. Volici jsou denne ovlivnovani zverejnovanim vysledku ruznych pruzkumu volebnich preferenci. Volic se pak v prislusne casti politickeho spektra nerozhoduje podle volebniho programu, nybrz podle pruzkumu verejneho mineni. Tyto pruzkumy zneuzivaji rovnez media. Tvrdi totiz, ze o te ci one strane neinformuji, protoze ma male preference. Prislusna strana ma ovsem male preference prave proto, ze se o ni volic nedozvi z medii. To uz ale nase media slyset nechteji.
V neposledni rade je treba upozornit, ze v Ceske republice jsou zcela beztrestne pouzivany nekterymi politickymi stranami penize nejasneho puvodu, navic penize nezdanene (viz napr. forenzni audit hospodareni ODS). Mimoparlamentni politicka strana, ktera se nehodla uchylit k nezakonnym metodam financovani, pak bohuzel nema dostatek penez, kterymi by mohla pripadne kompenzovat medialni diskriminaci (tisk a distribuce vlastnich materialu). Tim, ze pouzivani nezakonnych metod financovani politickych stran neni v Ceske republice postihovano, jsou opet diskriminovany ty strany, ktere se k nemu uchylit nehodlaji.
Zaverem si Vas tedy dovoluji pozadat, abyste vedle samotneho prubehu voleb posoudili i to, co Ustava CR nazyva "soutezi politickych stran" a co podle nasich ctyrletych zkusenosti v Ceske republice rozhodne svobodne neni. Volici v Ceske republice se mohou ve vlastnich volbach nepochybne svobodne rozhodovat, informace, ktere pro toto rozhodovani dostavaji, vsak svobodne nejsou, nebot ani verejnopravni media neposkytuji v obdobi mezi volbami vyvazeny a objektivni informacni servis, ve kterem by se obcan - volic dozvedel stejnou merou o vsech potencialne kandidujicich stranach.
S pozdravem a podekovanim za spolupraci
Ratibor Majzlik
predseda Demokraticke unie