Několik poznámek k dvojímu občanství
Čtu BL pravidelně, všímám si veliké polemiky kolem dvojího občanství, ale uniká mi objektivní pohled na záležitost. Myslím tím především posouzení práv a povinností občanů s dvěmi občanstvími.
Paní Fuchsová neustále argumentuje jednosměrně, ovšem její odpůrci se vzmohli akorát na kritiku její osoby a ne na fakta.
Osobně nevím, ke komu se připojit, ale cítím, že "by nebylo fér", aby ti s dvěmi občanstvími požívali výhod obou států a vyhýbali se povinostem podle libosti.
Pokud by to takhle fungovalo, sám bych si dvojí občanství zařídil. Ovšem je mi jasné, že se tato záležitost bude muset v dohledné době lépe definovat, poněvadž čím dále více lidí, kteří dlouhodobě pracují v jedné zemi, pracují pro společnost z další země a občanství mají ještě úplně někde jinde. Sám jsem tak trochu podobný případ.
Některé problémy: Vojenská služba - pokud bych měl dvojí občanství, mohu si vybrat, kde budu sloužit? Nebo mám sloužit v obou státech? Pokud v jednom službu nemají, co potom?
Důchod a daně - poctivě zde ve Walesu platím daně, dokonce víc než místní občané (také council tax) a přesto si myslím, že nemám nárok na spoustu věcí včetně důchodu v Británii. Ovšem, pokud bych byl britským občanem, pak bych ta práva měl.
V českém zákoně je to natolik zamlženo, že ani přítelkyně, studující posledním rokem práva, nebyla schopná přesně zjistit mé povinnosti vůči ČR.
O volebním právu se již psalo, ale velmi zkratkovitě. Proč, když někde platím daně a bydlím, nemám právo volit jen proto, že nemám dané občanství?
A proč bych měl mít volební právo někde, kde mi bylo dáno občanství, ale nežiji tam. Mohl byste, prosím, tento příspěvek někam zařadit i s mou e-mailovou adresou, protože bych rád na toto téma vedl diskusi.