Romové, Bratinka a česká vláda
Česká vláda by měla učinit podstatné kroky, aby vyjasnila českým občanům, že i Romové, žijící v České republice, jsou součástí národního společenství a že to nevadí, že se nějakým způsobem odlišují. Český národ by měl být hrdý na to, že jsou jeho součástí nejrůznější složky, nejrůznější lidé s nejrůznějšími zvyky. Myslím, že by opakované zdůrazňování, že Romové patří do českého národa a že česká vláda pociťuje povinnost se o ně postarat, do určité míry vzniklý problém vyřešilo.
V sobotním Právu poukázal Petr Uhl na do nebe volající skutečnost: že totiž ministr Pavel Bratinka, který navštívil Velkou Británii ve snaze "řešit" tam romský problém a hlavně se u britské vlády přimlouvat, aby vůči Čechům nezavedla vízovou povinnost uvedl, že tzv. "slovenští" Romové s trvalým pobytem v ČR, kteří odjeli do Británie, tím prý své právo na trvalý pobyt v ČR ztratili a kdyby se vrátili, už jim povolení žít v České republice nebude obnoveno!!
Takové neuvěřitelné výroky mohou situaci mezi českou většinou a romskou menšinou jen zhoršit.
Tzv. "slovenští" Romové s trvalým pobytem v ČR jsou osoby, které žijí v ČR dlouhá léta, ale po rozdělení Československa v roce 1992 bylo jim protiprávně českými úřady odepřeno české občanství. Podle informací, kterých se mi nedávno dostalo, ti z nich, kteří se rozhodli z ČR emigrovat do Británie, to nemohli bez českého pasu učinit, i když žili na českém území, a tak si před emigrací nechali pas vystavit na Slovensku.
Jinými slovy, jde zřejmě do značné míry o české Romy. Původní nespravedlnost, kdy jim bylo českou vládou odmítnuto české občanství, nyní Pavel Bratinka ještě násobí, když těmto osobám vyhrožuje, že se nebudou moci vrátit do ČR. Je to neuvěřitelné.
Petr Uhl v deníku Právo napsal: "Není to pravda (že tito Romové nemají nárok se do ČR vrátit). Ministr by se neměl řídit představou poddanství Romů, kteří si nevážili vymoženosti trvalého pobytu v ČR, a měl by znát zákony, jež se bezprostředně týkají jeho činnosti. Trvalý pobyt zanikne jen tehdy, pokud ten, jemuž byl v ČR pobyt povolen, se zdržuje v cizině déle než 180 dní, aniž to předem oznámí českým státním orgánům. (...) Těch několik Romů, kteří mají v ČR pouze trvalý pobyt, má vlastně argument navíc - český stát je odmítl po rozpadu federace uznat za své občany, i když na jeho území trvale jako čs. občané žili."
Český stát by se měl vůči těmto občanům zachovat velkomyslně a nabídnout jim dosud protiprávně odpírané české občanství.