Kdo vlastně škodí Svobodné Evropě?
Josef Havránek
Oznámení Rady pro rozhlasové a televizní vysílání o uvažovaném monitorování vysílání Radia Svobodná Evropa vyvolalo v našich médiích velmi halasné a emocionální reakce zejména osobností, které dobře známe především z kauzy ČT. Padala silná slova o cenzuře, zprofanovanosti rady ,jejich jednotlivých členů a letitých zásluhách RSE. Útokům na RRTV zcela jistě vévodil rozkošně pábitelský rozhovor Lídy Rakušanové s radním A Wágnerem zveřejněný mimo jiné v BL a NP. Vřele doporučuji širší veřejnosti.
Nesrovnatelně menší publicitu má aktuálnější informace o tom, že na základě stížnosti senátorky Ondrové generální ředitel Českého rozhlasu společně s ředitelem RSE Pecháčkem posoudili počínání redaktorů RSE Rejžka a Šmídové během krize v ČT jako nepřijatelné a neprofesionální . Pokud se jejich neobjektivnost a porušení novinářské neutrality bude opakovat - Český rozhlas s jmenovanými , údajně, okamžitě ukončí spolupráci.
Předpokládám, že zveřejněná prohlášení ředitele ČRo a RSE dostatečným způsobem dokladuje potřebu monitorovat RSE, které je součástí vysílání veřejnoprávního rozhlasu .Naopak nepředpokládám, že notoričti známí „ obránci svobody slova“ procitnou a budou akceptovat tato nesporná fakta.
Zmiňované uznání oprávněnosti kritiky vysílání RSE řediteli Pecháčkem a Kasíkem mile překvapuje a slouží jmenovaným ke cti. Problémem, dle mého názoru zůstává, že hodnocení a následovná opatření se týkají vcelku marginálních spolupracovníků RSF. Jsem naprosto přesvědčen, že mnohem větší pozornost vedoucích pracovníků Čro a RSF by zasloužila publicistická a aktivistická činnost třeba redaktorů Schulze, Urbana a zejména Lídy Rakušanové jejíž i mimo rozhlasové aktivity jsou zdrojem rostoucí kritiky a posměchu.
V minulosti již bylo několikrát řečeno, že vysílání RSE bylo /díky Bohu/ protikomunistické a do roku 1989 by bylo nesmyslné očekávat nějakou vyváženost..Dnes však píšeme rok 2001. Sdílím pocit,že pokud pracovníci RSE nedokáží odolat pokušení ovlivňovat nejrůznějšími prostředky naše politické dění, měli by i nadále vysílat pod hlavičkou americké rozhlasové stanice. Na vysílání veřejnoprávního rozhlasu jsou prostě jiné požadavky…….
Poznámka JČ: Není jasné, do jaké míry je RSE "veřejnoprávní rozhlas". Jeho redaktoři využívají infrastruktury Českého rozhlasu, Pavel Pecháček však *) má vysílací licenci pro RSE jako samostatnou, soukromou firmu. Do jaké míry financuje jeho soukromé rádio Český rozhlas, není známo. Není také jasné, který zákon umožňuje, aby byla součástí veřejnoprávního rozhlasu soukromá stanice.
Jak psal Tomáš Pecina na tomto místě, protikomunistickou propagandou udělala Svobodné Evropa Československu spíše medvědí službu: vytvořila totiž na dlouhou dobu falešný dojem, že k prosperitě nevede otevřená kritická diskuse, ale ideologicky uzavřený antikomunismus.
*) Toto je chybná informace - Pavel Pecháček pro svou soukromou stanici, nazvanou Rádio Svobodná Evropa, podle informací Petra Štěpánka z RRTV žádnou vysílací licenci nemá, za RSE je odpovědný Český rozhlas. Viz příspěvek Petra Štěpánka ve vydání BL z 25. 6. 2001.