![]() |
Ten punč platím já!aneb Poněkud nezdvořilá zpráva o stavu Rady České televizeTomáš Pecina"Toto je veřejné zasedání Rady - jděte se zeptat pana předsedy," odpověděl jsem pevným hlasem, pln očekávání věcí příštích. Tajemnice odplula k předsednickému stolu, načež po chvíli šuškání předseda Jan Mrzena zachmuřil tvář a pravil:
"Pane předsedo, toto je veřejné zasedání Rady a jestli si mou přítomnost nepřejete, zavolejte policii a nechte mě vyvést - upozorňuji vás ovšem, že tím porušíte zákon o České televizi." Po krátké vzrušené diskusi se ukázalo, že z deseti přítomných radních jsou pro mé násilné odstranění z místnosti kromě předsedy pouze dva, Helena Fibingerová a Pavel Žáček. Ač zjevně nespokojen, i Jan Mrzena musel akceptovat, že vše, co od této chvíle řekne, se může druhý den octnout na stránkách Britských listů. Přítomnost zástupce médií byla pro členy Rady tak traumatizující, že se k této otázce v průběhu jednání ještě několikrát vrátili a když už nešlo uzavřít jednání celé, vymýšleli aspoň, co by se dalo utajit např. podle zákona o ochraně osobních údajů (bez komentáře uvádím vývod Jana Mrzeny: protože přihlášky kandidátů obsahují osobní údaje, jako např. rodné číslo, je možné před veřejností uzavřít jednání, na němž je Rada bude vyhodnocovat).
Jako evidentně chybná se však jeví volba předsedy: Jan Mrzena postrádá onu formu strukturovaného myšlení, která umožňuje dávat jednání řád a usměrňovat ostatní - např. organizovat a řídit složitější hlasování bude pro něj nezvládnutelným úkolem. Mrzena navíc, jak se obávám, trpí mírnější formou chorobné žvanivosti se sklonem k zálibnému sebeposlechu a tak jednání Rady budou zřejmě dlouhá, nudná a ne právě věcná.
Podle parkinsonovského pravidla, že nejvíc času zabere věc nejméně důležitá, diskutovala Rada nejdéle o tom, jak stanovit limity, které smějí radní protelefonovat na účet ČT ze služebních mobilů. Kouzelná byla argumentace H. Fibingerové, že ona nemůže mít limit pouze tři tisíce korun, když nyní protelefonuje mnohem víc! - Každému podle jeho potřeb, říkávali komunisté (ale mínili tím až budoucí, a jak dnes soudíme, dystopické stadium svého režimu).
Odhlédneme-li od faktu, že odboráři domáhající se přímého vlivu na volbu manažera ve svém podniku jsou zřejmě světovou raritou, těžko se zbavit pocitu, že po "revolučních událostech" z přelomu roku připomínají teď D&D kapry, kteří hrozí vypuštěním vlastního rybníka. Co chtějí dělat? Míní snad vrátit na obrazovku nápis STÁVKA a v pravidelných intervalech - coby komické duo - vystupovat před diváky s prohlášením neloajality? Obnoví se betlémy a svíčkové večery? Přijdou ke slovu znovu žebříky a suché záchody? Pokud ano, je dost možné, že se opět podaří dostat sto tisíc lidí na Václavské náměstí - jenže tentokrát proto, aby demonstrovali za okamžitou privatizaci České televize!
|
![]() |