Informace k dotazům na účast MP při kontrole a zabezpečení objektu Ladronka: Městská policie hl. m. Prahy se na požádání orgánů hlavního města Prahy zapojila do kontroly a zabezpečení objektu statku Ladronka, Tomanova ul., Praha 6, které se rozhodl uskutečnit jeho vlastník, hlavní město Praha, zastoupené při tomto aktu radním Ing. Filipem Dvořákem.
Důvodem rozhodnutí přistoupit k tomuto opatření byly stížnosti obyvatel - předložená petice občanů OÚ MČ Praha 6, kde vyjádřili nespokojenost s vývojem situace; nespočetněkrát si stěžovali na porušování veřejného pořádku (rušení nočního klidu, znečišťování veřejného prostranství) vně i v okolí statku. Dále se do objektu stahovaly osoby bez bydliště, neoprávněně ho bez vědomí a souhlasu města užívaly.
Na základě těchto poznatků se rozhodla MP zapojit do kontroly a zabezpečení objektu Ladronka v souladu s ustanovením zákona č. 553/91 Sb., o obecní policii. MP v této souvislosti plnila funkci zajišťování veřejného pořádku dle ustanovení zákona č. 553/91 Sb. zejména tím, že poskytla ochranu zástupcům vlastníka objektu a vytvořila tak těmto osobám podmínky pro nerušený výkon vlastnických práv1 hlavního města Prahy, a současně zde plnila další funkce podle § 7 odst. 1 - povinnost strážníka provést zákrok, úkon nebo jiné opatření, je-li páchán trestný čin, přestupek či jiný správní delikt anebo je-li důvodné podezření z jejich páchání.
Strážníci zde disponovali ochrannými pracovními pomůckami (nejedná se o žádnou speciální výstroj a ani jako speciální zásahová pořádková jednotka nezasahují) sloužícími výhradně k jejich vlastní ochraně. Jedná se zejména o ochrannou přilbu a ochranný štít. Počet ochranných pomůcek je v současné době padesát kusů a podle potřeby se jimi vybavuje kterýkoliv strážník.
Osoby přistižené v objektu byly podezřelé z trestného činu krádeže podle § 247 tr. zákona (přivolaný odborník zjistil, že tyto osoby odebírají bez povolení a úhrady elektrický proud, který si samovolně napojily z pouličního rozvodu) a současně i z trestného činu neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru podle § 249a tr. zákona (měly zde řadu osobních věcí a některé části objektu využívaly k bydlení)2.
Jelikož se zcela zjevně jednalo o osoby bez stálého bydliště, které by se mohly stíhání vyhýbat útěkem, strážníci je podle § 76 odst. 2 tr. řádu omezili na osobní svobodě a neprodleně předali místně příslušnému policejnímu orgánu Policie ČR3.
K žádosti zástupců vlastníka objektu pak MP zajistila jeho ochranu před opětovným neoprávněným vstupem cizích osob. MP zasahovala na ochranu majetku v mezích své působnosti, v souladu se zákonem o obecní policii a trestným řádem.
Vlastní objekt je v současné době, po dohodě s pracovníky Trade Centra Praha, využíván Útvarem psovodů MP, kteří zde nacvičují výcvikové prvky k zadržení a zajištění pachatele4, propátrávání neznámého objektu a další speciální odbornosti. Útvar psovodů MP má celkem 13 služebních psů.
Strážníci, kteří se podíleli na asistenci při kontrole a zabezpečení objektu Ladronka byli součástí naplánované směny k výkonu služby, tudíž nedošlo k nárůstu mzdových ani materiálních prostředků5.
Vzhledem k tomu, že předmětem policejního vyšetřování jsou všechny náležitosti související s asistencí MP v objektu Ladronka, nelze poskytovat další informace, které by mohly ovlivnit popř. mařit výkon rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení.6