Vládní řešení pro sanaci paneláků je nedostatečné
Je mnoho typů válek. Jedna z nejméně viditelných je válka s časem, která nedává tolik zajímavých pohledů jako třeba notorická nenávist Palestinců k Izraelcům, ale časem se stává také fatální. Tím fatálním jsou i opravy panelových domů.
Vládní úředníci ignorují fakt, že panelová státní výstavba jako živelný státní akt vytvářela past na pracovní místa (chceš byt, tak pojď synku do průmyslových center, kde ti dáme panelákovnu a makej, jinak ti naprdnem, i když máš rodinu) a dnes je pastí v druhé verzi: když si ten barák neopravíš, tak se z toho po... Přitom stav domu není otázkou stavební, ale otázkou filozofie doby, ve které byl stavěný. Hajdalácká rychlopráce. Jedná se o neovlivnitelnou škodu z minulosti, na které by se měl stát podílet. Podobně jako se stát podílí na rekultivacích hornickou činností zasažených oblastí.
Objevilo se před několika týdny velké gesto: Stát poskytne tří až pětiprocentní vládní dotace na úroky z úvěrů hypoték, které si vezmou majitelé panelových domů na opravy, aby jim domy nespadly na hlavu.
Jenže toto vládní opatření se setkává mezi vlastníky domů a komunálními politiky s rozpaky, protože prý nic neřeší.
Existuje nějaké řešení, které by pomohlo majitelům domů zvládnout finančně náročné opravy stárnoucích panelových domů?
Předseda Severočeských bytových družstev Karel Jedlička tvrdí, že dobře míněnou dotaci považuje, tak jak má být realizována, za nefunkční.
Podle Jedličky rozumná praxe by spočívala v německém modelu. V jeho rámci si např. bytové družstvo půjčí od státu na opravy, ale úrok je ve výši 4 - 5 % a státní dotace úroku činí 3%. Aby nedocházelo k nadměrné zátěží může být do nájemného se z úroků promítnuto jen 11 % z částky, která tvoří ony 3%. Splatnost je do 30, ba i více let, pokud se jedná o kompletní rekonstrukci a sanaci domu. Němci totiž tvrdí, že nemají tolik peněz aby několikrát stavěli lešení a posílali pracovníky stále na opravy. Tato koncepčnost v myšlení našeho ministerstva pro místní rozvoj chybí.
Kromě toho jsou německé dotace určeny na komplexní opravu domu, nejen na vnější panelový plášť, popř. střechu, ale i na vnitřní rozvody energií. Dům díky dotaci projde celkovou rekonstrukcí, která zaručí jeho bezproblémové užívání po další desítky let.
"Pokud dnes si někdo půjčí v Čechách na opravu domu, čeká ho úrok ve výši od 8 do 12 % a tří až pětiprocentní vládní úleva nic neřeší. Aby kompletní oprava domu byla možná, museli by družstevníci či majitelé bytů podle propočtů Svazu bytových družstev při půjčce 200 000 Kč na byt hradit splátku měsíčně ve výši 2000 Kč (při 3 % úlevě od státu). Splatnost půjček je dnes většinou 15 let - i proto by lidé museli platit o 2000 měsíčně více. Při opravách bytů by byla potřeba půjčka nejméně třicetiletá i delší. Zvyšovat nájemní při současné finanční situaci většiny lidí nelze do nekonečna, nájmy na opravy vůbec nestačí, protože 70 až 80 % peněz odčerpají platby za služby. Proto nám dnešní státní dotace nepomůže. Jedinou reálným východiskem je vládní dotační politika na bázi německých zkušeností," dodává Jedlička.
Poznámka JČ: Podle zkušenosti z Velké Británie ani tam nestačí kupní síla majitelů soukromých bytů na jejich dlouhodobější opravy. Bytový fond velkých britských měst, jako je například Glasgow, byl za vlády Margaret Thatcherové rozsáhlým způsobem obnoven a renovován teprve, co vláda začala rozdávat na opravu činžáků dotace až ve výši devadesáti procent celkových nákladů na opravy.