Stížnost na ředitele České televize
V období kolem zasedání MMF a Světové banky se zpravodajství ČT dopustilo řady vážných chyb
Rada České televize
Fax: 02-61213971
V Praze dne 2. října 2000
Re: Stížnost na ředitele České televize
Vážení,
stejně jako velká část diváků jsem v minulých dnech věnoval pořadům veřejnoprávní televize i ostatních sdělovacích prostředků zvýšený zájem.
Zpravodajství a publicistika České televize jsou vázány povinností objektivity a vyváženosti, jak to vyplývá ze zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, měly by poskytovat objektivní, ověřené, všestranné a vyvážené informace pro svobodné vytváření názorů, jak stanoví zákon o České televizi, a musejí plnit další povinnosti tak, aby dosáhly nejvyššího profesionálního standardu, vyplývajícího ze statutárních dokumentů České televize.
Mám za to, že právě v období kolem pražského zasedání MMF/SB se veřejnoprávní televize těchto úkolů zhostila zcela neuspokojivým způsobem, a v řadě aspektů (např. co do pohotovosti zpravodajství) neuspěla dokonce ani ve srovnání se svými komerčními konkurenty.
Proto podávám stížnost na ředitele České televize a zdůrazňuji následující aspekty, kde se podle mého názoru zpravodajství a publicistika České televize dopustily nejzávažnějších chyb:
1. Pořad Naostro odvysílaný 24. 9. byl hrubě neprofesionální, neinformovaný, emocionální a vytvářel ve společnosti neodůvodněné nálady směřující proti státním orgánům zajišťujícím bezpečnost v souvislosti se zasedáním MMF/SB.
2. Zpravodajství v průběhu 26. 9. nebylo dostatečně aktuální. Česká televize nezařadila tento den žádné mimořádné zpravodajské pořady nebo vstupy např. formou běžícího titulku, takže spolupřispěla k vytvoření atmosféry nedůvodných obav a paniky. Pokud byla veřejnost aktuálně informována, bylo to zásluhou jiných sdělovacích prostředků než České televize.
3. V dalších dvou až třech dnech zpravodajství nedávalo prostor názorům všech relevantních stran, pojalo téma protestů jednostranně a velmi povrchně, což bylo nejzřetelnější patrné ve vstupu z nemocničního pokoje, kde byla hospitalizována americká demonstrantka Yolanda Mach.
4. Mimořádná beseda odvysílaná 27. 9. večer neměla reprezentativní zastoupení, velkou část jejích účastníků tvořili sami pracovníci televize. Pořad působil velmi hektickým, improvizovaným a povrchním dojmem a nepřispěl k tomu, aby si divák mohl vytvořit o pražských událostech svobodný a informovaný názor.
5. Následný pořad Naostro z 1. 10. prezentoval opět značně jednostranný pohled, zcela v rozporu s tím, co tentýž pořad uvedl o týden dřív. Jednomu z hostů, Alici Dvorské (INPEG), nebylo umožněno přiměřeným způsobem vyjádřit své stanovisko a moderátor ji - zcela neprofesionálně - místo diskuse opakovaně vyzýval k pokoře a omluvě.
Zdůrazňuji, že předmětem této stížnosti však není žádný jednotlivý pořad, nýbrž celkové pojetí zpravodajství a publicistiky vzhledem k uvedené události.
S pozdravem
Tomáš Pecina, Britské listy