Expo: Dnes a kdysi
V deset hodin zahraje Orchestr pražské hradní stráže v Hannoveru českou hymnu a pak by se na jeden den měl stát centrem zájmu návštěvníků český osmnáct metrů široký a padesát dva metry dlouhý pavilon, protože na dnešek připadá na Expu 2000 český národní den.Stavba pojatá jako systém konstrukčních rámů z lepeného dřeva, těšící se nejčastěji přívlastkům ekologická a univerzální, prožije okamžiky největší slávy.
Již dnes se ovšem ví, že Expo jednou skončí a rozebrání haly a její převoz do České republiky bude stát šedesát milionů.
Shodou okolností se přesně o této částce hovoří v souvislosti s ruinou kdysi také slavného pavilonu Expo 58, který byl v šedesátém roce převezen do Prahy z Bruselu a zrekonstruován v Praze v Letenských sadech.
Ředitelé Národní galerie, Národního technického muzea, rektor Akademie výtvarných umění a odborníci z oblasti památkové péče včera naléhali na představitele města, aby objekt Bruselského pavilonu za šedesát milionů odkoupili od vlastníka, který jej na počátku devadesátých let vydražil v malé privatizaci za 40 milionů a nechal zchátrat.
Aby se ale budova opět stala vyhledávanou restaurací, bylo by třeba do ní investovat dalších sto dvacet až sto osmdesát milionů korun.
A to už se pomalu blížíme k částce, která je vyčleněna na naši současnou halu v Hannoveru. Přejme architektu Chalupovi, aby byl osud k jeho pavilonu laskavější než ke stavbě architektů Cubra, Hrubého a Pokorného.
Ta dnes nad Vltavou ční jako symbol kulturního barbarství. Až se premiér s ministry zahraničí a kultury budou vracet z Hannoveru, měli by to z letiště vzít do Strakovy akademie oklikou. Pietně se zastavit u budovy s dávno vytlučenými okny, kterými se prohání vítr. Také Expo.
Vysílá se ve středu 7. června 2000.