Rada BBC by měla být zrušena, argumentuje šéf Channel Four
Michael Jackson, generální ředitel britské komerční kulturní televizní stanice Channel Four, argumentoval, že by měla být zrušena Rada BBC, a zpochybnil nestrannost jejích členů. Navrhl jednotnou regulační strukturu pro komerční i veřejnoprávní rozhlasové i televizní vysílání, která by podporovala expanzi a konkurenci v mediálním průmyslu.
Britská vláda připravuje návrh zákona o komunikacích, který má být zveřejněn ještě letos. Ministr kultury Chris Smith dal najevo, že chce zjednodušit dost složitou strukturu dohližitelských organizací, které kontrolují rozhlasové a televizní vysílání v Británii.
Ministr financí Gordon Brown také požaduje, aby do tohoto nového návrhu zákona byl zahrnut názor a privatizaci okruhu Channel Four. Channel Four je totiž sice komerční organizace, avšak nemá žádné akcionáře. Je to podnik, v jehož chartě je určeno, že veškeré peníze, které vydělá, musejí být investovány do výroby pořadů. Byl založen za vlády Margaret Thatcherové v roce 1982, iniciativou jejího konzervativního ministra vnitra, Willieho Whitelawa.
Nynější labouristický ministr financí Brown chce Channel Four zprivatizovat, zřejmě proto, že by to vládě vyneslo alespoň 2 miliardy liber (cca 110 miliard korun).
Generální ředitel Channel Four Michael Jackson uvedl ve výroční Flemingově přednášce v Královské televizní společnosti, že se skálopevně staví proti privatizaci své stanice. Dodal, že jako soukromá firma by byl Channel Four odpovědný svým akcionářům. V soukromém sektoru by nebyly možné rozsáhlé investice do nákladných oblastí výroby pořadů, jako je například zpravodajství (Channel Four vysílá každý všední den padesátiminutové hlavní večerní zprávy), které nemají nutně vysokou sledovanost. "V současnosti vyplácí Channel Four své dividendy divákům."
Jackson také reagoval na kritiku, že prý od té doby, kdy se stal šéfem této televizní stanice v roce 1997, se stanice přestala intenzivněji zabývat okrajovějšími názory ve společnosti a kontroverzními tématy a soustředila se daleko více na zábavu. Jackson uvedl:
"Channel Four měl jedinečný charakter - byla to skeptická a nekonformní televizní stanice. Ale některé tyto principy bylo nutno v nové době začít uplatňovat jinak, pro diváckou obec, která považovala svůj pluralismus za něco samozřejmého a která chtěla, aby byla různorodost Británie vyjadřována v našem vysílání složitějším způsbem."
Jackson dodal, že Channel Four se nyní zaměřuje na jednotnou, širokou diváckou obec na "lidi s otevřenou myslí, které zajímají sporné myšlenky a hledají pořád něco nového".
Jackson také oznámil, že Channel Four vstoupil do partnerství s firmou Warner Brothers a chce vyrábět alespoň dva velkofilmy ročně. Televizní stanice také už výrazně pokročila s přípravou subskripčního kanálu E4.Už nyní provozuje subskripční satelitní kanál, specializující se na celovečerní filmy, FilmFour.
BBC odmítla Jacksonův požadavek, aby byla zrušena Rada BBC. Uvedla, že Rady je zapotřebí, protože je BBC financována z koncesionářských poplatků.
Debata o regulaci rozhlasového a televizního vysílání bude zjevně v nadcházejících měsících v Británii pokračovat. Ministr kultury Smith chce prý vytvořit menší počet jen jemně regulujících institucí: jednu, která by dohlížena na to, že pořady dodržují vkus, férovost a slušnost, a druhou, která by regulovala technologii a zajistila by spravedlivou konkurenci mezi jednotlivými vysílateli. Jackson se domnívá, že tyto nové instituce by měly regulovat i BBC.
Rada pro komerční rozhlasové a televizní vysílání ITC se nyní snaží se na britském mediálním trhu výrazněji prosadit. Rada se stala totiž terčem ostré kritiky za to, že dovolila, aby hlavní britský komerční televizní okruh ITV směl po třiceti letech jejich existence zrušit své hlavní zprávy ve 22 hodin - aby mohla stanice nerušeně vysílat celovečerní filmy - a nahradit tyto zprávy jen krátkým přehledem ve 23 hodin. ITC nyní energicky požaduje od ITV, aby zvýšila sledovanost veškerého svého zpravodajství.