"Humbuk" 2000
Přechod počítačů na rok 2000 byl očekáván s napětím. Tomu napětí pak odpovídala úleva, když nedošlo k žádným vážnějším problémům. A proč k nim nedošlo?
Buďto proto, že byla učiněna důkladná bezpečnostní opatření a i těm starším počítačům bylo vysvětleno, jak se mají s příchodem dvou nul srovnat. Je pak ještě druhé vysvětlení, na kterém se shodli naši předsedové vlády a Sněmovny.
Podle nich problém nenastal proto, protože ani nehrozil. Jednalo se prý o pouhý humbuk, celý problém si vymysleli počítačoví výrobci, aby vydělali miliardy dolarů. Je zajímavé, že celý podvod neodhalili počítačoví experti, a napálit se nechaly i soukromé firmy, které jinak nemají ve zvyku vyhazovat peníze oknem.
O to větší máme důvod obdivovat se dvěma obyčejným politikům, kteří to dávno prokoukli. Jejich odhalení má pouze jednu drobnou kosmetickou vadu. Přišlo trochu pozdě. Když je řeč o těch zbytečně utracených miliardách dolarů, třeba tomu šlo zabránit. Kdyby před půlrokem zmínění politikové učinili společnou tiskovou konferenci, na které by oznámili, že se naše republika nezúčastní frašky, při které se softwarové firmy chtějí nakapsovat, byla by to obrovská mezinárodní událost.
Možná by nás to dokonce proslavilo, především bychom ale ušetřili slušné peníze. Takto bohužel připomínají generály, o které po bitvě nebývá nouze. To ovšem za předpokladu, že mají pravdu a doopravdy nebylo třeba nic řešit. Některé počítače se totiž přece jen spletly. Elektrokardiografy ve třech švédských nemocnicích a systémy monitorující radiaci v některých japonských jaderných elektrárnách. Nějaké riziko tedy asi hrozilo, a v takovém případě jsme měli velké štěstí, že o tom, co dělat, nerozhodovali politikové, kteří by bývali nedělali nic.
Pondělí 3. ledna 2000.