Hladina moří bude stoupat po příštích 500 let

20. 10. 2011

Stoupající hladina moří se patrně v příštích staletích stane jedním z nejkatastrofičtějších důsledků nárůstu průměrných teplot. Mezi následky budou patřit masivní ekonomické náklady, sociální důsledky a nucená migrace.

Vědci z Institutu Nielse Bohra v Kodani jsou součástí týmu, který s pomocí klimatických modelů spočetl dlouhodobou prognózu ohledně stoupání mořské hladiny v závislosti na emisích skleníkových plynů a znečištění atmosféry. Výsledky byly publikovány v časopise Global and Planetary Change.

Prognóza zpracovaná ve spolupráci s vědci z Anglie a Číny zahrnula následujících 500 let a pracovala s údaji o tom, co se děje se skleníkovými plyny a aerosoly v atmosféře.

Takto vznikly celkem čtyři scénáře.

V pesimistickém emise dále porostou. To by znamenalo, že se hladina moří do roku 2100 zvedne o 1,1 metru a do roku 2500 o 5,5 metru.

Ale i v nejoptimističtějším scénáři, který předpokládá nejdramatičtější změny, velké technologické pokroky a silnou mezinárodní spolupráci při omezování emisí skleníkových plynů a znečišťování atmosféry, bude hladina dále stoupat. Do roku 2100 stoupne o 60 cm a do roku 2500 o 1,8 metru.

Ve dvou realističtějších scénářích založených na stabilizaci emisí a znečištění vzrostla hladina do roku 2100 o zhruba 75 cm a do roku 2500 o 2 metry.

Potrvá minimálně 200-400 let, než se vzestup hladiny alespoň stabilizuje na úrovni 20. století, tj. 2 mm ročně.

I když není možno do výpočtů zahrnout všechny proměnné, podle vědců je zřejmé, že kvůli dlouhé reeakční době a značné setrvačnosti klimatického systému bude moře ještě dlouho stoupat.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Vytisknout

Obsah vydání | Čtvrtek 20.10. 2011