12. 1. 2016
Pokud můžeme soudit podle prvního týdne, rok 2016 bude ještě bouřlivějším rokem než rok 2015. Existuje nějaká protilátka proti barbarství a hospodářskému úpadku?
Uprostřed toho všeho není nebezpečím nějaký další demagog, který bude šermovat Mein Kampfem. Tisíce malých Mein Kampfů píší každodenně na sociální sítě lidé, kteří mají pocit, že jsou obětmi a že jsou zrazeni, a dospěli k názoru, že jejich problémy se vyřeší tím, když někdo jiný bude usmrcen, vyhladověn, vyhnán z jejich země nebo mučen. Čím déle to bude pokračovat, čím více nenávisti se bude šířit na sociálních sítích, čím více iracionality budou vyvolávat demagogové, tím obtížnější bude, aby tato etapa historie skončila zmírněním napětí a znovuvytvořením multilaterálního pořádku.
Nejlepší naděje, máme-li se vyhnout chaosu, spočívá v posílení institucí, jejichž zanedbávání leží u kořenů dnešní situace: OSN, Mezinárodního soudního dvora, Ženevských konvencí a demokracie v jednotlivých zemích, která je ochromována svévolnou mocí a dědičnými elitami. A musíme také posílit principy, jako je soukromí, zákonnost, uměřenost a přiměřenost.
Jak to píšu, uvědomuju si, jak chabé jsou tyto síly, když je postavíme proti emocionální moci pomsty, nenávisti, rasismu a veřeného oslavování ignorance a iracionality. Ale jsou tím jediným, co máme.
Zatímco byla pozornost světa soustředěno na syrské město Madaja, jehož obyvatelé trpěli hromadným hladomorem, stoupenci Asadova režimu začali pro ně zveřejňovat na Facebooku fotografie chutného jídla, aby urazili hladovějící lidi. Když povstala mlčenlivě na shromáždění stoupenců Donalda Trumpa muslimka s nápisem na tričku "Přicházím v míru", vyhnali ji odtamtud a Trumpovi stoupenci jí řvali do tváře nadávky.
Mezitím skupiny zjevně mužů ze zahraničí v Kolíně nad Rýnem uskutečnily to, co vypadá jako připravené sexuální útoky na ženy, což vyvolalo novou hysterii rasismu, těžko nyní už skrývaného za německou ústavní realitou.
V Maďarsku požadoval prezident Viktor Orbán, aby Evropa nechala další vlny uprchlíků na pospas v Řecku a postavila žiletkové ploty na hranicích Řecka s Makedonií a Bulharskem. Turecko, mezitím, hned poté, co dostalo 3 miliardy euro od evropských daňových poplatníků, začalo vojensky útočit na vlastní kurdskou menšinu. A Isis chladnokrevně popravila pět lidí, píše komentátor Channel Four News Paul Mason.