Britská imigrační politika:

"Ostatní se vrátili k rodinám, já jsem se vrátil k hrobům"

1. 12. 2011 / Amy Mackinnon

(článek původně napsaný pro studentský časopis Glasgow Guardian)

John by měl sedět tam, kde teď sedíte vy. Měl by si číst Glasgow Guardian, nebo by měl pracovat v knihovně, nebo jít na kávu v přestávce při práci na své diplomce.

Namísto toho je tento student, který letos v Glasgow zahájil poslední ročník svého studia, v současnosti v Lagosu, v Nigérii, bez domova, bez léků a bez peněz. "Ostatní se vrátili k rodinám," řekl. "Já jsem se vrátil k hrobům."

John Oguchuckwu uprchl ze své rodné Nigérie před deseti lety, poté, co byl mučen a poté, co jeho matka, otec a dvě sestry byli zavražděni při etnickém násilí, které zuří v Nigérii. Pak požádal v Británii o azyl na základě toho, že byl v Nigérii pronásledován a mučen. Avšak dne 20. července 2011 byl John britskými úřady z Británie násilně deportován poté, co bylo odmítnuto jeho odvolání u skotského soudu.

POLSKO ZASAHUJE NA GLOBÁLNÍ SCÉNĚ:

Evropská unie zaujala tvrdý postoj při jednání o klimatických změnách v OSN

1. 12. 2011

Evropská unie zaujala na nynějším jednání OSN o klimatických změnách, které se koná v Durbanu, nesmírně tvrdý postoj. Požaduje, aby přísné podmínky pro snižování emisí skleníkových plynů dodržovala i Čína a rozvojové země, pokud má být dohodnuta globální dohoda.

Nový tvrdý postoj Evropské unie vyvolal konsternaci rozvojových zemí. Neshody ohrožují budoucnost kjótských protokolů. Ale Evropská unie je rozhodnuta neustoupit a činitelé EU jsou rozhořčeni, že se brala dobrá vůle Evropské unie jako něco automatického.

Protestujeme proti skandálnímu odvolání šéfa Národního filmového archivu

1. 12. 2011


Vážený pan
MUDr. Jiří Besser
Ministr kultury ČR
Maltézské náměstí 1
118 11 Praha 1

Praha 30. 11. 2011
Věc: Otevřený dopis akademických pracovníků v oblasti filmu a v příbuzných oborech ke kauze odvolání ředitele Národního filmového archivu Vladimíra Opěly

Národní filmový archiv (NFA) patří mezi nejvýznamnější instituce svého druhu na světě a jeho bývalý ředitel Vladimír Opěla k mezinárodně nejváženějším expertům ve svém oboru. Přesto byl ministrem kultury odvolán nečekaným, netransparentním a nedůstojným způsobem, který vzbudil vlnu rozhořčení v řadách domácích i zahraničních odborníků a širší veřejnosti. Postupně vycházejí najevo další závažné okolnosti, které naznačují, že skutečné důvody odvolání byly patrně jiné, než ministerstvo s téměř dvoutýdenním zpožděním deklarovalo. Jako členové akademické obce protestujeme proti tomuto skandálnímu zásahu do chodu jedné z nejdůležitějších kulturních institucí země a důrazně žádáme nápravu.

Václav Klaus je opět o tah napřed

1. 12. 2011 / Ilona Švihlíková

Mnoho pozornosti se věnuje ekonomickým reformám, či sporům ve vládnoucí koalici, ale příliš málo politickým tahům prezidenta Klause. A jestli je v něčem Václav Klaus skutečně mistr, tak to rozhodně není ekonomie, ale schopnost uvažovat v několika tazích dopředu (nikoliv nadarmo jsou jeho oblíbenou hrou šachy).

Stejně tak je jasné, že nelze očekávat, že by se Václav Klaus po vypršení svého druhého funkčního období prezidentování stáhl z politiky a začal se věnovat pěstování dýní.

Politická gramotnost české veřejnosti: Případ Klaus

1. 12. 2011 / Karel Dolejší

Jestliže byla na stůl položena teze, že česká veřejnost byla počátkem 90. let v porevoluční euforii, vítala jakékoliv změny, ale mediální diskuse byly omezeny na lidi v podstatě shodných názorů - s inferencí, že se tedy jednalo o historicky mimořádnou situaci a za neúspěch oponentů vládní reformy mohla zaujatá média - nezbývá, než se na celou věc podívat podrobněji.

EGYPT:

Muslimské bratrstvo vítězí v parlamentních volbách

1. 12. 2011

V prvním egyptském parlamentě po Mubarakovi budou zřejmě mít největší vliv političtí islamisté. Zaznamenali totiž v prvním kole egyptských parlamentních voleb drtivé vítězství.

Z Káhiry, z Alexandrie a ze sedmi dalších regionů začínají přicházet první volební výsledky. Strana svobody a spravedlnosti Muslimského bratrstva bude zřejmě vítězem volem. Někteří analytikové odhadují, že získá v novém parlamentě až 40 procent křesel. Al-Nour, konzervativnější salafistická strana, se zřejmě umístí na druhém místě.

Petiční výbor skotského parlamentu vyjádřil podporu českým a středoevropským studiím v Glasgow

29. 11. 2011

V úterý 29. listopadu se petiční výbor skotského parlamentu znovu zabýval peticí více než 3300 osob, požadujících zavedení cíleného financování pro středoevropská kulturní a jazyková studia (včetně studií českých) na University of Glasgow, které manažerské vedení univerzity ruší. Poslanci - členové petičního výboru zdůrazňovali podstatný strategický význam glasgowského centra "Slavonic Studies" pro studium střední a východní Evropy. Poukazovali na to, že je nesmírně důležité šířit informace nejen o ekonomických indikátorech, ale i o kulturním diskursu daných zemí - a je nutno vyučovat i jejich jazyky.

Petiční výbor skotského parlamentu zamýšlí mj. požádat skotského ministra školství, aby svědčil při zasedání výboru v této věci a k výslechu si pozve i rektora University of Glasgow.

Poslanci si byli dobře vědomi, že skotský ministr školství v této věci dostává podstatné množství podpůrných dopisů od členů veřejnosti, včetně od čtenářů Britských listů.

Vaše podpora centru středoevropských studií v Glasgow má tedy velmi pozitivní dopady. Kdo ještě nenapsal a byl by ochoten tuto kauzu podpořit, informace jak to udělat jsou ZDE

Prosíme, napište, pomůžete zachránit vysokoškolský institut, který je velkým přínosem pro mezinárodní styky mezi střední Evropou a světem.

Videozáznam úterního slyšení ve skotském parlamentě týkajícího se petice požadující cílené financování českých, polských a ruských studií v Glasgow je ZDE (od 1 hodiny 12. minuty)

Cesty z krize?

1. 12. 2011

tisková zpráva

Dovolujeme si Vás pozvat na panelovou diskusi "Cesty z krize" u příležitosti vydání stejnojmenné knihy sociologa Martina Potůčka. Bude se konat 8. prosince 2011 v Malé aule Karolina (Ovocný trh 3, Praha 1) od 16.30 hod.

Účast v panelu přislíbili kromě autora knihy Vladimíra Dvořáková, Marek Hrubec, Lubomír Mlčoch; diskusi bude moderovat Jana Šmídová (Český rozhlas). Více ZDE.

Upozorňujeme, že záznamy diskuse "Život v éře trvalého stavu ekonomické nouze" (u příležitosti návštěvy Slavoje Žižka v ČR) -- přepis, videozáznamy a převážná část zvukového záznamu -- jsou ZDE

Diskuse se Žižkem proběhla 17. listopadu za účasti filosofa Michaela Hausera, politologa Jiřího Peheho a socioložky Terezy Stöckelové v Centru současného umění DOX. Diskusi moderoval Radovan Baroš.

Peake: Bojovníků s korupcí je příliš. Na nikoho už nezbývá, aby korupčníkem byl aneb Kouzlo nechtěného nezhynulo

1. 12. 2011 / Karel Hoff

Vicepremiérka pro boj s korupcí a předsedkyně Legislativní rady vlády Karolína Peake v rozhovoru pro Parlamentní Listy.cz si zažertovala hned několikrát.

O svých úspěších: "Z poslední doby bych jmenovala domluvu, která padla na vládním výboru pro koordinaci boje s korupcí, který vedu, kdy jsme s ostatními ministry odhlasovali, že bude zaveden do trestního řádu institut účinné lítosti."

O vizi v krizi, aneb Co (už zase) nebylo v televizi

30. 11. 2011 / Karel Dolejší

Čas od času se lze opakovaně doslechnout nebo dočíst, že našim nebo zahraničním politikům prý chybí "vize". To bude zřejmě pravda; starají se v naprosté většině výhradně o znovuzvolení, ostatní je sotva zajímá. Na druhé straně ale také často vzniká dojem, jako by k nápravě poměrů mohlo dojít právě jen a výhradně tím, že si společenství postaví do čela někoho s "vizí". Pokud by se tento dojem poněkud více rozšířil, mohl by se stát katastrofálně škodlivým.

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

V Británii se ve středu konala největší celonárodní stávka od třicátých let

Moderátor automobilistických programů se vyjádřil, že by měli být stávkující popraveni

1. 12. 2011

Společnost BBC se omluvila za to, že Jeremy Clarkson (51), známý moderátor automobilistických televizních pořadů, se ve středu večer, po ukončení největší odborové celonárodní stávky v britské historii, vyjádřil v živém televizním vysílání v podvečerním chat show, že by "měli být stávkující popraveni před svými rodinami". Clarkson dodal: "Chci říct, že je to nesmírná drzost, že si dovolují stávkovat, když mají ty luxusní penze, zatímco my ostatní se musíme živit prací."

ZA ROZŠIŘOVÁNÍ JADERNÉ ENERGETIKY:

Politika ekologických aktivistů je antiekologická

1. 12. 2011 / Vladimír Wagner

"Tabulky od Evropské agentury pro životní prostředí EEA (European Enviroment Agency) o znečištění Evropy jsou opravdu velice zajímavé. Ukazují, že většinu ekologických a zdravotních škod způsobených znečíštěním vzduchu je ve sféře průmyslu spojena s produkcí energie (téměř 70%), tedy hlavně fosilními elektrárnami. Všech prvních 22 největších znečišťovatelů jsou velké fosilní elektrárny a z nich osm jsou německé. Srovnání znečišťování ve Francii a Německu pak ukazuje dramatický dopad protijaderné politiky na míru znečištění a jeho zdravotního dopadu. Ta je v Německu celkově o 70 % větší, ale pokud se podíváme na oblast produkce energie, tak je znečišťování Německa 2,5krát větší. A to se studie zabývá rokem 2009, kdy i v Německu přes 20 % elektřiny vyrobilo jádro.

Jak se dostala americká demokracie do nynější situace?

1. 12. 2011 / Miloš Kaláb

Pro mnoho lidí je naprosto nepochopitelné, že se světová supervelmoc USA dostala do bezvýchodné hospodářské i politické situace. Jiní lidé se dohadují, co je toho příčinou. Konzultant James Kollen pracoval za prezidenta Richarda Nixona v Bílém domě, vystudoval Michiganskou univerzitu a dnes žije v kanadském Montrealu. Své soukromé názory na tuto záležitost shrnul v novinách The Ottawa Citizen pod titulkem "Jak se dostala americká demokracie do nynější situace?"

Právní bezvědomí ministerstva zdravotnictví

30. 11. 2011 / Josef Mrázek

Oblíbenou metodou jak oslabit oponenty při prosazování lidem škodlivých zákonů, je hromadění zákonů do balíků, batohů a jiné kupení a projednávání ve spěchu a rozsáhlé změny na poslední chvíli, takže odpůrci nestihnou poukázat na všechny ničemnosti a usnadní se odmítnutí všech připomínek. Přitom tak zvaná reforma spočívá v úpravě zákonů tak, aby zvýhodňovaly nejbohatší občany nebo dokonce jen jakési majitele bez fyzické identity a bez občanství. Marně jsme doufali, že v zájmu zbylé velké většiny občanů bude respektována aspoň Ústava ČR a zákony o lidských právech. Není tomu tak, ale domáhat se spravedlnosti je obtížné, stát je seřízen tak, že škůdci jsou ve výhodě. Chci ukázat na příkladu, který je jen drobnost, ale je názorný, jak bídná je úroveň správy našeho státu.

Světové ústřední banky přijaly opatření na obranu před novou krizí

30. 11. 2011

Několik ústředních bank z celého světa oznámilo, že přijaly nouzová opatření na podporu likvidity v globální ekonomice. Cílem je zabránit tomu, aby finanční systém přestal fungovat.

Bankéři se zjevně obávají, že pokles trhů v eurozóně může vést k nové vážné hospodářské krizi v důsledku toho, že si banky navzájem přestanou půjčovat peníze. Proto oznámili "koordinovaný zásah centrálních bank proti tlakům na globálních finančních trzích".

Anglická banka, americká Federální rezervní banka, Japonská banka, Evropská ústřední banka, Kanadská banka a Švýcarská národní banka přijaly koordinovaně toto opatření. Index londýnské burzy FTSE stoupl rázem o 100 bodů.

Ústřední banky uvedly, že sníží cenu nouzových dolarových půjček bankám bez rezerv o polovinu procentního bodu a budou tuto praxi provozovat až do února 2013. Vytvoří také "dočasná opatření na zajištění vzájemné likvidity" mezi nejrůznějšími centrálními bankami.

Ústřední bankéři se obávají, že jestliže banky znovu omezí kredit, zasáhne to spotřebitele i podniky a vytvoří to hrozbu nové hospodářské krize.

Podrobnosti v angličtině ZDE

České sdružení dopravních pilotů protestuje proti likvidaci ČSA

30. 11. 2011

Tisková zpráva

Praha 30. listopadu 2011 -- České sdružení dopravních pilotů ČSA CZALPA protestuje proti vyvedení podstatné části letadel z flotily národního dopravce. Jde o bezprecedentní převod části lukrativního leteckého trhu mimo mateřskou firmu, který je v rozporu s restrukturalizačním plánem, jde proti dlouhodobým zájmům firmy a nese známky přípravy na likvidaci ČSA.

Kam vítr, tam plášť. Aneb z bláta do louže

30. 11. 2011 / Jiří Baťa

Pan Čulík se ve své výzvě obrací na čtenáře Britských listů s žádostí o napsání dopisu skotskému ministru školství na podporu centra českých a středoevropských studií v Glasgow. Osobně nemám nic proti této aktivitě, nicméně bych k tomu chtěl poznamenat následující.

Předně se ptám, proč se pan Čulík obrací pouze na čtenáře Britských listů, když se jedná mj. o názor, že středisko (centrum) těchto studií hraje výjimečnou strategickou, ekonomickou i politickou roli nejen pro Českou republiku, ale i pro Skotsko a Velkou Británii a má konkrétní pozitivní dopady práce na středo a východoevropské studie a rovněž, že další existence tohoto střediska, včetně českých studií, není pro věc mezinárodního porozumění, ani pro postavení Česka ve světě, záležitostí úplně nevýznamnou. S tím lze dejme tomu souhlasit, ale pak se domnívám, že výzva na podporu tohoto centra není jen věc čtenářů Britských listů, ale řádově i pro tisíce jiných občanů, zvláště mladých lidí, kteří nejsou čtenáři BL.

Jejich zájmy jsou zcela jinde

30. 11. 2011 / Vladimír Rott

(Reakce na články "Není pravda, že nevěděli", Jaroslav Teplý, 24.11.11 a "Pohled zpět: Byla před 22 lety v Československu možná jiná cesta k blahobytu?", Jan Čulík, 21.11.11)

Dotýkáte se zajímavého tématu -- teoretických vědomostí, v závislosti na prameni někdy a někde často fundovaných, a politiky. A společnosti a zejména pak každého jejího jedince.

Podobně pestrá a široká jako paleta ekonomie, nebo "ekonomie", je pestrá a široká paleta politiky, nebo "politiky".

Pro některé kultury a společnosti je politika otázkou čiré moci. V extrému -- jakkoliv třeba rozšířeném -- věc "těch nahoře", kterým a jejichž úzkým zajmům je vyhrazena. Ostatním je to "jedno", neboť o ničem jiném neví, vědět asi ani nechtějí -- neboť jejich zájmy jsou zřejmě zcela jinde.

Rusko vysílá k pobřeží Sýrie svou jedinou letadlovou loď

30. 11. 2011

Rusko vysílá flotilu válečných lodí, včetně své jediné letadlové lodi Admirál Kuzněcov, na svou námořní základnu v syrském Tarsu. Jde o demonstraci síly, která ukazuje, že je Moskva ochotna bránit své zájmy i v okamžiku, kdy roste mezinárodní tlak na Sýrii sužovanou občanskou válkou.

Britský ministr financí dává peníze bankám, ne občanům. Takhle oživení nevznikne.

30. 11. 2011

Zatím byla nejpozitivnější reakce britského ministra financí George Osborna na finanční krizi čistě výmarská - tisknout peníze. Nefunguje to, protože banky, kterým Osborne dal ty peníze, si je strčily do kapsy. Nic z bank neproniklo do spotřeby ani do investic, ani do inflace. Osborne dál tiskl peníze, vydal až 275 miliard liber tzv. "kvantitativního uvolňování". Je téměř nemožné zjistit, kam se všechny tyhle peníze poděly. Nemohu najít jediného odborníka, který by mi to vysvětlil, píše v deníku Guardian konzervativní komentátor Simon Jenkins.

Ruská milenka britského poslance není špionka, rozhodl britský soud

30. 11. 2011

Tvrzení britské rozvědky MI5, podpořené názorem konzervativní ministryně vnitra Theresy Mayové, že Jekaterina Zatuliveter, šestadvacetiletá ruská milenka stárnoucího liberálnědemokratického poslance Mika Hanckocka je ruskou špionkou, odmítl britský státní bezpečnostní soud.

Ministryně vnitra loni na doporučení MI5 nařídila, aby byla Zatuliveterová z Británie deportována, a to z důvodů ohrožení státní bezpečnosti.

Dr. Ivan Dérer- politik, právník a publicista

30. 11. 2011

Masarykova demokratická akademie - pobočka Praha ve spolupráci s Ústavom politických vied SAV Bratislava, Spoločnosťou gen. M.R. Štefánika Praha a Slovenským inštitútom v Prahe Vás zvou na diskusní panel věnovaný knize: Dr. Ivan Dérer- politik, právník a publicista

V panelu vystoupí:

Peter Zelenák, FFUK Bratislava, Vladimír Goněc, FF MU Brno, Vojtech Čelko, USD AV ČR, Norbert Kmeť, UPV SAV Bratislava

Knihu bude možné za zlevněnou cenu zakoupit na přednášce

Moderuje Martin Brabec a Miroslav Pekník

Diskuse se koná v úterý 6. prosince 2011, v 17 hodin ve Steinerově sále Lidového domu, Praha 1, Hybernská 7 Masarykova demokratická akademie, Hybernská 7, 110 00 Praha 1 tel.: 224 223 757, 296 522 268

Ruská tisková agentura obviněna, že cenzuruje zprávy kritické vůči Putinovi

29. 11. 2011

Kreml zahájil před ruskými volbami kampaň, jejímž cílem je zabránit Rusům v přístupu ke kritickým západním médiím. Tvrdí to bývalý zaměstnanec tiskové kanceláře RIA-Novosti, který na protest proti tomu rezignoval.

Tisková kancelář RIA-Novosti prý o minulém víkendu nařídila tomuto překladateli, aby nevydával před volbami články kritické vůči Vladimíru Putinovi a jeho straně Jednotné Rusko.