Vládnou obavy, že miléniový brouk vyvolá jadernou válku mezi Ruskem a Amerikou
Rusko a Spojené státy uvádějí tento týden do provozu bezprecedentní společný systém včasného varování, protože vznikly obavy, že by počítačový problém roku 2000 mohl vyvolat jadernou válku, napsal Independent on Sunday.
Čelní představitelé ruské i americké armády budou společně sledovat ve speciálně vybudovaném středisku kontrolní obrazovky až do doby po uplynutí jednoho týdne v novém roce. Budou se snažit najít případy falešných poplachů, způsobené nesprávnou funkcí počítačových systémů, a zabránit tomu, aby v reakci na falešný poplach byly odpáleny jaderné zbraně.
Avšak čelní odborníci - včetně nositelů Nobelovy ceny míru a jednoho velmi významného amerického konstruktéra bomb - konstatují, že to nestačí, a požadují, aby prezident Clinton a Jelcin v období kolem nového roku deaktivovali své jaderné arzenály. Konstatují, že je nebezpečí o to větší, že se nyní vede válka o Čečensko.
Obě supervelmoci mají dohromady 4400 jaderných zbraní, což by stačilo zničit svět. Odborníci varují, že v minulosti způsobily falešné poplachy, vyvolané nekvalitním zařízením, znepokojující počet vážných krizí. V jednom případě špatně zkonstruovaný mikroprocesor, který stojí jen 64 centů, zabudovaný do ústředny na americkém ministerstvu obrany, vysílal signály, že Sovětský svaz odpálil jaderné zbraně, které se blíží k Americe.
Loni dospěla autoritativní analýza k závěru, že neexistují naprosto žádné záruky, že se Pentagonu podaří do roku 2000 vyřešit problém mileniálního počítačového brouka. I když se od té doby učinilo ve Spojených státech mnohé, odborníci konstatují, že si nikdo nemůže být jistý, že všechny systémy jsou stoprocentně spolehlivé, a vládne velké znepokojení ohledně rozkládajícího se systému řízení jaderných zbraní v Rusku.
Ve středu 22. prosince se sejde asi dvacet čelných ruských vojenských činitelů s dvaceti svými americkými protějšky ve speciálně vybudovaném "Středisku pro stabilitu miléniového počítačového problému" v Colorado Springs, nedaleko řídícího střediska pro první varování v jaderné válce.
Středisko začne být plně funkční 28. prosince a až do 7. ledna budou u kontrolních obrazovek sedět dva ruští a dva američtí vojáci čtyřiadvacet hodin denně. Budou mít komunikační spojení na ruské i americké vrchní armádní velitelství.
Systém je založen na sdíleném systému leteckého dispečinku, kteerý společně užívali Rusové a Američané v Berlíně v době studené války.
Avšak odborníci varují, že pravděpodobnost náhodné války nemůže být vyloučena. Sir Joseph Rotblat, člen válečného projektu Manhattan, který obdržel v roce 1995 Nobelovu cenu míru za svou práci pro jaderné odzbrojení, konstatoval: "Nelze vyloučit pravděpodobnost, že se něco stane. Je to jen malá pravděpodobnost, ale následky by byly obrovské."
Profesor Ted Taylor, bývalý čelný americký konstruktér bomb, uvedl: "Nikdo nemůže určit, jaké existuje riziko. Je možná 10:1 nebo 1000:1, ale toto riziko existuje."
Kritikové poukazují na to, že nejde o to, že by se automaticky odpálily jaderné zbraně, ale o to, že mileniální brouk vyvolá různý falešný poplach a zkrátí onu patnáctiminutovou dobu, v níž musí druhá strana rozhodnout, zda zahájit odplatou také jaderný útok. Napětí mezi Ruskem a Spojenými státy je nyní silné, a tak ani společné velící středisko možná nerozptýlí nedůvěru, argumentují.