BBC interviewovala i svého generálního ředitele agresívně
Redakční komentář listu Guardian ze soboty 26. června.
Kdo říká, že není BBC nestranná? V pátek v pořadu Svět ve třináct hodin jednala agresívně a bez rukavic i v rozhovoru s právě jmenovaným šéfem BBC, Gregem Dykem. Pořad Svět ve třináct hodin je typickým příkladem etosu BBC, který je natolik nestranný, že je agresívně kritický i vůči samotné BBC. Nový šéf BBC v rozhovoru v tomto pořadu zrovna neexceloval. Na otázku, zda si myslí, že by BBC mohla přežít bez koncesionářského poplatku, odpověděl Dyke chabě: "Kdo ví..." Zdálo se, že zapomněl, že jeho hlavním úkolem jako generálního ředitele BBC musí být přesvědčovat veřejnost, že má BBC nárok na koncesionářský poplatek od diváků a posluchačů.
Taková otevřenost je možná občerstvující. Stoupenci Grega Dyka by tak jistě argumentovali. Obáváme se však, že Svět ve třináct hodin se dostal až nebezpečně blízko k pravdě, když se Dyka zeptal, zda jeho dosavadní vazby na Labouristickou stranu nečiní jeho jmenování generálním ředitelem BBC "vážnou chybou". Jako hlavní celostátní poskytovatel zrpavodajství v Británii, BBC nejenže musí být nestranná, ale musí ji veřejnost také vnímat jako nestrannou. Na BBC nesmí ležet ani stín podezření ze zaujatosti.
Vzniká z toho vážný problém. Jestliže pořad Today bude ostře interviewovat nějakého konzervativce, William Hague okamžitě zaútočí na BBC, že se to stalo proto, protože generální ředitel BBC je jedním z nejbohatších kamarádů Tonyho Blaira. Ale jestliže odvysílá BBC ostře kritický televizní pořad, zaměřený proti labouristické vládě, kritikové budou poukazovat na to, že byl pořad odvysílán jen proto, aby Dyke dokázal, že není jen loutkou Labouristické strany. Důsledkem bude zákopová válka. Murdochův tisk bude Dyka neustále kritizovat, a Konzervativní strana bude systematicky zpochybňovat motivy BBC. Poprvé za 75 let historie BBC byla funkce generálního ředitele BBC zpolitizována.