Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britske listy over the past year or so. (Selected Britske listy articles in
English now appear in the new electronic pages of the journal "The New Presence"). - Zde je měsíčník Nová přítomnost.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Adresa Britských listů je zde. Pouze když nefunguje, pište na tuto alternativní adresu.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
Užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku jsou zde.
Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
Stránku diskusního pořadu České televize Na hraně, věnovaného problémům a názorům mladé generace, najdete na této adrese.
Co je nového v České republice
Ministr zdravotnictví Ivan David nevysvětlil, proč v pondělí odvolal s okamžitou platností Zuzanu Roithovou z funkce ředitelky Fakultní nemocnice
Královské Vinohrady. David novinářům sdělil, že kontrola hospodaření v nemocnici odhalila určité investice, které nemocnici poškozovaly. Prozatímní ředitelkou do konkursu, který se má konat do tří měsíců, jmenoval David vedoucí lékařku
interní kliniky Marii Alušíkovou.
Nejoblíbenější politik v ČR je ministr spravedlnosti nestraník Otakar Motejl. Nejvíc "škodí" podle agentury Sofres-Factum Miroslav Macek. Lidem se také líbí ministr kultury Pavel Dostál (+0,42) a vicepremiér Pavel Rychetský (+0,29), dále ministr financí Ivo Svoboda , ministr obrany Vladimír Vetchý, ministr životního prostředí Miloš Kužvart, stínový ministr spravedlnosti Ivan Langer (ODS), premiér Miloš Zeman, ministr sociálních věcí Vladimír Špidla a vicepremiér pro ekonomiku Pavel Mertlík. Ministr zahraničních věcí Jan Kavan prý taky "škodí" (-0,65) (čím?), stejně jako Václav Klaus (-0,58). Víc než vládu ale mají rádi Václava Havla, i když ho nyní kritizují více než dřív:
Podle agentury Sofres- Factum je jen 11,3 procenta lidí přesvědčeno, že prezident dělal za poslední
tři měsíce to, co měl. O maximální smysluplnosti práce týmu Miloše Zemana je přesvědčeno jen 6,7 procenta lidí. Pokleslo ale množství kritiky k problémům s ekonomikou, zdravotnictvím a kriminalitou, na které lidi poukazovali před dvěma lety.
Kandidáty ODS na předsedu senátu jsou bývalá brněnská primátorka Dagmar Lastovecká,
místopředsedkyně ODS Libuše Benešová, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, bývalý šéf KB Richard Salzmann a senátor
Vladimír Kulhánek.
O definitivním kandidátovi rozhodnou senátoři ODS v tajném hlasování 8.prosince. KDU-ČSL chce znovu navrhnout Petra Pitharta, kterého asi podpoří i ostatní strany čtyřkoalice, ODA, DEU a US. Sociální demokraté asi podle "opoziční smlouvy" doporučí kandidáta ODS.
Bouře ve sklenici vody o Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu. Ministr vnitra Grulich uvedl, že byly odvezeny z tohoto Úřadu dokumenty, protože se prý nezákonně duplikovaly a musejí být skartovány. Jinak došlo prý k jakémusi "šťouchnutí" do Tomáše Hornofa, mluvčího Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu, který prý nesmí vystupovat ve sdělovacích prostředcích a je prý rozezlen.
Česká televize: Vedoucí zpravodajství Zdeněk Šámal umlčel Janu Bobošíkovou. Moderátorka Jana Bobošíková poskytla 23. října 1998 Britským listům rozsáhlý a závažný rozhovor. Svědčí v něm znepokojujícím stavu redakce zpravodajství této veřejnoprávní instituce a vysvětluje, proč se rozhodla odejít. Odvetou za její vystoupení v BL i v jiných sdělovacích prostředcích jí Zdeněk Šámal zakázal vstup na obrazovku."Vážený pane Čulíku, možná by vás zajímalo, že mám písemný zákaz moderovat, natáčet šoty a chodit na porady, podepsaný panem Šámalem. To vše pro mé názory v tisku," napsala nám J.B. 27. 10. 1998.
Přestože ministr kultury Pavel Dostál tento postoj kritizuje, generální ředitel Jakub Puchalský utajuje svůj projekt, na jehož základě zvítězil letos na jaře v konkursu na svou nynější funkci. Tento jeho postoj schvaluje i Rada České televize, viz tento rozhovor Tomáše Peciny s místopředsedou Rady Vladislavem Kučíkem. (Viz též zde). Šéf zpravodajství ČT Zdeněk Šámal odmítl odpovědět na třináct závažných otázek, týkajících se zhoršování úrovně zpravodajství ČT a označil Britské listy za "nenávistný, téměř goebbelsovský list".
Výběr textů z posledních dní:
Pokračování seznamu nejzajímavějších článků z poslední doby umisťuji zvlášť jako samostatný text, viz OBSAH dnešního čísla. (Toto pokračování se NENATÁHNE jako součástí Kompletních Britských listů, musíte si na ně v Obsahu samostatně kliknout.) Všechny články předchozích vydání od začátku Britských listů v červenci 1996 jsou k dispozici v archívu BL.