Původní reportáž pro Britské listy:
Local Street Party, Praha 29.8.1998
Dlouho připravované "povolební setkání mládeže" Local Street Party, které uspořádalo několik ekologických a autonomistických skupin, se dnes uskutečnilo v centru Prahy. Na Palackého náměstí se postupně shromáždilo několik tisíc účastníků, kteří tančili na hlasitě reprodukovanou hudbu ve stylu "techno" a "house".
Na místě srazu byly volně k dispozici nebo ke koupi propagační materiály různých alternativních uskupení, ochránců zvířat, anarchistů, ekologických skupin, stoupenců krajní levice apod., a podepisovaly se nejrůznější petice, např. proti novele trestního zákona (tzv. drogovému zákonu), proti pokusům na zvířatech, za zrušení pohotovostního pluku policie.
Policejní síly, které bděly nad akcí v mimořádně vysokém počtu, byly rozděleny do tří skupin. Pro službu přímo na Palackého náměstí vyčlenilo vedení zkušené policisty, ve vzdálenosti cca. 500 m byli připraveni pro případ zásahu mladší policisté a ještě dál čekali v autobusech dohola ostříhaní příslušníci speciální zásahové jednotky, podobné, jaká při květnové Global Street Party působila jako nechvalně známé "bicí komando". Přestože část účastníků kouřila marihuanu a patrně byly k dostání i lehké halucinogenní drogy, policisté proti demonstrantům nezasáhli.
Po osmnácté hodině se průvod účastníků vydal na plánovaný pochod centrem města. V Resslově ulici byl průvod zastaven a po téměř hodinovém vyjednávání mezi organizátory a policií bylo dohodnuto, že místo původní trasy, která měla vést Vodičkovou ulicí a přes Václavské náměstí (tedy kolem restaurací KFC a McDonald's), bude pokračovat Ječnou a Jugoslávskou ulicí na náměstí Míru. Několika účastníků jsem se ptal, zda toto - podle mého mínění poněkud alibistické - řešení akceptují, a ve všech případech jsem dostal kladnou odpověď: hlavní je nenechat se vyprovokovat.
Akce skončila kolem 22. hodiny. Kromě ojedinělých případů (jeden případ poškození policejního automobilu) nebyly hlášeny žádné konflikty mezi účastníky a policií.
Podle informací Českého rozhlasu se po skončení Party část účastníků, v počtu několika desítek až stovek osob, vydala k provozovně McDonald ve Vodičkově ulici. Zde uspořádali blokádu restaurace a posléze došlo ke střetu s policií. Než jsem se na místo dostal, ekologičtí aktivisté již byli odstraněni a všechny provozovny McDonald's a KFC střežily skupiny policistů, vesměs v civilu. K žádným škodám na majetku restaurací nedošlo.
Myslím si, že z dnešní akce lze učinit několikerý závěr:
- Policejní zákrok byl tentokrát zřejmě proveden daleko profesionálněji než při Global Street Party v květnu - chci věřit, že se neopakovalo ani týrání zajištěných osob. Je legitimní ptát se, zda by téhož výsledku nebylo možno dosáhnout levněji, ale je třeba zdůraznit, že policejní akce tentokrát nepůsobila jako demonstrace síly, což je pro image policie velmi dobře.
- V demokratické společnosti je běžné, že každý má právo nenásilnou formou vyslovit souhlas s čímkoli, vládní politikou počínaje a Pythagorovou větou konče. Toto právo nelze upírat ani odpůrcům amerických restauračních řetězců. Restaurace pana McDonalda, stejně jako žádný jiný soukromý subjekt, nemá právo na to, aby ji policie chránila před demonstrací aktivistů kteréhokoli směru; policie však musí dělat to, co jí ukládá zákon, tj. chránit bezpečnost osob a majetku.
- V tomto světle si dovolím vyslovit vážné pochyby o představě, kterou vyslovil v pátečním Právu (v jinak velmi dobrém článku) Petr Uhl, totiž že policisté by měli být vychováváni tak, aby se naučili s mladými lidmi diskutovat a snažit se pochopit, jaké jsou jejich motivy. Obávám se, že tato cesta vede právě tam, kam se česká společnost nesmí dostat. Kdybychom resignovali na požadavek apolitičnosti policie, není důvodu, proč bychom nemohli svěřit ochranu veřejného pořádku jednotkám domobrany, aventuálně skinheadům - nepochybuji, že posledně uvedení by se tohoto úkolu zhostili mistrně.
Praha, 30.8.1998
Tomáš Pecina
http://web.telecom.cz/cleose/tompecina1.html