Irák měl spojení se súdánskou továrnou
Podle západních rozvědek byla továrna na léčiva Ashifa, která se nacházela v severovýchodní části Chartúmu a byla minulý čtvrtek zničena americkými raketami s plochou dráhou letu, postaven s pomocí iráckých techniků, napsal v úterý deník Times.
I když ani Británie, ani Spojené státy nezveřejnily žádné další informace na vysvětlenou, proč se stala tato továrna terčem útoku, britský deník míní, že Američané továrnu zničili ze tří důvodů.
Zaprvé bylo zjištěno, že výstavbu továrny financoval Osama bin Laden. Vzhledem k tomu, že je známo, že bin Laden organizuje terorismus, vyvolalo to podezření, že se v továrně asi nevyrábějí jen léčiva.
Zadruhé, existovaly důkazy, podpořené informacemi od spřátelených vlád na Blízkém Východě, že iráčtí technici se podíleli na výstavbě továrny proto, aby rozptýlili iráckou technologii na výrobu biologických zbraní.
Existuje už léta znepokojení, že Irák pomáhá režimu v Chartúmu s vývojem chemických zbraní, které pravděpodobně zamýšlí súdánská vláda užít proti Súdánské lidově osvobozenecké armádě na jihu země. Od války v Perském zálivu v roce 1991 se Chartům a Bagdád dost sblížily.
Zatřetí, když bylo po šetření inspekčního týmu OSN zjištěno, že Bagdád tajně vyrobil alespoň čtyři tuny nervového plynu VX, americká a britská rozvědka se začala soustřeďovat na jiné země, se styky s Irákem, aby se ujistily, že technologie na výrobu těchto zbraní nebyla přenesena do dalších zemí.
Existovalo podezření, že Irák odeslal součástky balistických střel do Sýrie, aby je nenašli inspektoři OSN. Informace americké rozvědky ze Súdánu zdá se naznačují, že byla továrna Ashifa určena k výrobě komponentů pro nervový plyn VX.
Podle pondělního deníku New York Times prý Američané získali před několika měsíci před továrnou Ashifa vzorek půdy, kontaminované biologickými zbraněmi. Odmítají ho však vydat ke zkoumání.
Výroby nervového agentu VX prý nevyžaduje speciální zařízení, které by bylo možno rozeznat zvenčí. Jako při všech chemických syntézách se používají jednoduché chemikálie, z nichž se vyrábějí složitější. Děje se to zahříváním, ochlazováním, mícháním, destilací, kondenzací a čištěním. Tyto procesy jsou stejné, vyrábí-li se nervový plyn anebo antibiotika.
Súdán oficiálně protestoval v Radě bezpečnosti OSN proti americkému raketovému útoku na továrnu v Chartúmu, ale zjistil, že má v Radě bezpečnosti jen minimum přátel, píše dále deník Times.
Členové Rady bezpečnosti se sešli za zavřenými dveřmi, aby jednali o tom, zda by měla být vyslána do Súdánu komise, který by vyšetřovala tvrzení, že zničená továrna Ashifa vyráběla komponenty pro nervový plyn.
Diplomaté v OSN však konstatují, že je velmi nepravděpodobné, že by Rada bezpečnosti vyslala do Súdánu komisi. Vyžadovalo by to souhlas Spojených států. "Súdán má tak špatnou pověst v Radě bezpečnosti ohledně terorismu, a toto je pro Američany tak emotivní otázka, že si nemyslím, že k čemukoliv dojde," konstatoval jeden diplomat. Na Súdán už byly uvaleny sankce OSN, protože je podezříván, že se účastnil nedávného neúspěšného pokusu zavraždit egyptského prezidenta Mubaraka. Dva súdánští diplomaté byli také zapleteni v roce 1993 do atentátu na Světové obchodní středisko v New Yorku.