Zde je včerejší vydání Britských listů.
Adresa Britských listů je zde.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
Týdeník o nových knihách a o literatuře "Knihy online" má adresu http://knihy.internet.cz
Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
V archívu Britských listů jsou nyní k dispozici tematicky uspořádané články, zveřejněné v BL v letech 1996 - 1997.
Měsíčník Nová přítomnost je nyní k dispozici na síti.
Stránky české skupiny Amnesty
International najdete na adrese http://www.amnesty.cz.
Co je nového v České republice
Vláda považuje sobotní zásah proti demonstrantům za přiměřený, opoziční politikové se s jejím názorem zcela neztotožňují. Ministr vnitra Cyril Svoboda (KDU-ČSL) má do příštího týdne předložit zprávu o postupu české policie včetně případných stížnosti na její postup. Vládní mluvčí ministr Vladimír Mlynář řekl, že policie "měla zasáhnout dřív a měla dav zastavit dřív, ale člověk je chytrý dodatečně." Policie se hájí tím, že čekala 250 účastníků demonstrace a ne 2500 výtržníků. Miloš Zeman řekl: "Bylo by vhodné vyšetřit všechny činy policistů, k nimž došlo při údajných zákrocích proti nevinným osobám, proti těm, kdo stáli na tramvajové zastávce nebo náhodným chodcům." Zeman rozhodně nechce tvrdit, že by policie byla nevinná, pokud došlo k neadkvátním zásahům. - Ministr životního prostředí Martin Bursík pozval na zasedání vlády ekology, aby vysvětlili, že sobotní nepokoje neměly nic společného s jejich organizacemi a ochranou životního prostředí. Při zásahu policie utrpělo zranění několik desítek mladých demonstrantů, v pracovní neschopnosti zůstává devět ze sedmnácti zraněných policistů. Na brutalitu sobotního zásahu policie proti demonstrantům si stěžovalo 32 lidí.
Vláda slíbila, že nechá urychleně vyšetřit rasisticky motivovanou vraždu Roma v Orlové, k níž došlo v noci ze soboty na neděli. - Vláda také přiznala skrytý dluh v transformačních institucích ve výši 140,4 miliardy korun, v jehož důsledku celkové zadlužení státu vzrostlo na 310 miliard korun. Vláda jednala i o tom, že bývalý ministr financí Ivan Kočárník poskytl České spořitelně záruku ve výši 4,1 miliardy korun. Prý za to nebude stíhán, ale právní provedení půjčky bylo špatné. Ministerstvo financí bude jednat s Českou spořitelnou, aby splátka částky byla rozložena do konce roku 2000.
Vláda uložila ministryni spravedlnosti Vlastě Parkanové a ministru vnitra Svobodovi, aby jí do 14 dnů předložili detailní zprávu o průběhu vyšetřování trestných činů s rasově motivovanou kvalifikací, spáchaných na území České republiky od 1.ledna 1998 k dnešnímu dni.
54 procent trestných činů bylo spácháno na území Prahy, kde se jejich objasněnost pohybuje jen kolem 25 procent.
Vláda rozhodla, že mluvčí premiéra Petr Studenovský nahradí od úterý ve funkci nynějšího mluvčího vlády, ministra Vladimíra Mlynáře. Je pozoruhodné, jak bývalí nezávislí novináři nakonec všichni končí ve vládních strukturách. Je už jich docela dlouhý počet. Petr Studenovský byl do 1.4. 1998 šéfem zpravodajství České televize. Ivo Mathé je v kanceláři prezidenta republiky, tamtéž je Jiří Pehe, Vladimír Mlynář opustil časopis Respekt, aby se dostal do vlády. Holt tito novináři či analytikové svou nezávislost nemysleli tak vážně. Doufejme, že se časem nebudou zase chtít vracet do sdělovacích prostředků, to už je nemožné, to by bylo neetické.
Dalších 14 českých občanů, kteří byli zraněni 14.května při nehodě českého autobusu ve Švýcarsku, přiletělo v pondělí v poledne dvěma švýcarskými letadly do Prahy. První skupina pacientů přijela autobusem v neděli do Chomutova. V péči švýcarských lékařů zůstali ještě dva čeští občané neschopní převozu, kteří jsou nyní na jednotce intenzívní péče. Speciální resuscitační letoun přivezl pacientku, která při nehodě utrpěla poranění plic a zlomeninu klíčku. Čeští občané, kteří se vrátili do ČR, jsou oběti vážné dopravní nehody autobusu vypraveného cestovní kanceláří Firo-Tour z Chomutova, k níž došlo minulý týden u svatobernardského průsmyku ve Švýcarsku.
Strany kandidující ve všeobecných volbách si vylosovaly čísla. Zde je jejich seznam:
1 KDU-ČSL
2 Nezávislí
3 Celostátní aktiv občanů
4 Demokratická unie
5 Občanská demokratická strana
6 Občanská koalice- Politický klub
7 ČSSD
8 Moravská demokratická strana
9 KSČM
10 SPR-RSČ
11 Unie svobody
12 Důchodci za životní jistoty
13 Česká strana národě sociální
14 Sdružení důchodců ČR
15 Alternativa 2000
16 Pravý blok
17 Občanská demokratická aliance
18 Strana zelených
Ve srovnání s dubnem se zvýšil podíl stoupenců vstupu ČR do NATO o pět procent a dosáhl tak pětapadesátiprocentní podpory. Zjistil to Institut pro výzkum veřejného mínění (IVVM), na jehož otázky odpovídalo 1119 respondentů starších patnácti let. Podle sympatií k politickým stranám by souhlasilo se vstupem do NATO 92 % příznivců ODS, 87 % US, 74 % KDU-ČSL, 53 % ČSSD, 39 % DŽJ a 14 % možných voličů KSČM.
Kulaté debatní stoly v zákonem předepsaném předvolebním vysílání se pravděpodobně budou konat, přestože ředitel ČT Jakub Puchalský nedávno jejich konání zamítl. Ve středu 3. června, v 16.45 hod. (v nepříliš sledovaný vysílací čas) bude vysílat Česká televize poprvé sedmdesátiminutový blok reklamních šotů a spotů politických stran a hnutí, kandidujících ve volbách. Celkem musí podle zákona veřejnoprávní rozhlas a televize - každé médium zvlášť - odvysílat 14 hodin těchto politických reklam . (To bude nuda.) Tento blok bude veřejnoprávní ČT ve stejném čase vysílat v podstatě každý den do 16. června, aby se mechanicky naplnila litera zákona. Každá kandidující politická organizace bude mít v předvolebním bloku prý asi tři a půl minuty. Většina politických stran původně žádala, aby ČT umožnila v rámci kampaně přímé diskuse politiků. Zřejmě ovšem politické strany, které nemají peníze, chtěly, aby volné rozkládání jejich představitelů před kamerou Česká televize sama financovala. To ale Jakub Puchalský odmítl. Po ostré kritice od politiků nyní ČT slibuje, že v předvolebním období hodlá "odpovídajícím způsobem posílit své zpravodajské relace a publicistické pořady" (pozor, to jde o samostatné pořady ČT, nikoliv o výše zmíněné, zákonem stanovené reklamy politických stran) a současně prý připraví "speciální formát, který umožní realizovat tři kulaté stoly, u nichž se divákům v přímém přenosu budou moci představit čelní reprezentanti všech kandidujících stran". - Není jasné, zda tyto kulaté stoly budou v rámci onoho zákonem předepsaného reklamního předvolebního politického vysílání. - Jsem skutečně zvědav, zda budou tyto debatní stoly moderovány tak informovaně, energicky a efektivně, aby nedegenerovaly v nekontrolovatelné hospodské žvanění. To byl jeden z původních návrhů, aby se totiž politické strany v předvolebním vysílání vystavily ostré, informované analýze. Ten návrh ale Jakub Puchalský nevyužil. - To, že Jakub Puchalský podlehl tlaku politiků a nakonec na vysílání kulatých stolů přistoupil, naznačuje, že jsou asi oprávněné obavy, že politikové považují veřejnoprávní televizi za propagandistické médium, které jim má sloužit, a vedení ČT se tomu není schopno řádně vzepřít. Nebo je schopno?
Výběr textů z posledních dní:
Situace v České televizi: Ivan Kytka, šéf zpravodajství ČT, se pokusil umlčet Andrewa Stroehleina, když poukázal na vydírání ČT ze strany mluvčího MNO
Ministerstvo obrany ČR vydírá Českou televizi: Konkrétní případ (Andrew Stroehlein, reakce mluvčího MNO Milana Řepky)
Volá si mediální komise českého parlamentu Puchalského a Kytku na kobereček? Původní rozhovor s Pavlem Dostálem (ČSSD)
Ještě k Havlově kontroverzní "milosti" pro útočníky na Sládka: Litera a duch zákona (Jiří Jírovec)
Tragédie krála Havla: Chyby českého prezidenta jsou symbolem obecnější české tísně (Sunday Times)
K Havlově kontroverzní "milosti" pro útočníky na Sládka: Tvoření českého státu (Jiří Jírovec)
Bydlení: Platil jsem v Praze za podnájem 92 procent svého platu! (Jan Lipšanský)
Zadluženost třetího světa: britští poslanci a charitativní organizace požadují, aby státy skupiny G8 nejchudším zemím energicky pomohly
Cena bydlení a jeho sociální souvislosti (Tomáš Kostelecký)
Špatní moderátoři a špatné formáty pořadů v ČT: Je to Debata nebo V pravé poledne? (Jan Čulík)
Velká Británie: Je ospravedlnitelné vyvážet zbraně do zahraničí za účelem svržení diktátora? Puč Robina Cooka v Sierra Leone
Uvnitř České televize (Andrew Stroehlein)
Havlova blesková milost pro útočníky na Sládka je karikatura demokracie (Jiří Jírovec)
Studie provozního prostředí České televize (Coopers and Lybrand, květen 1998)
Stalinova bomba: Jak Rusové v Československu drancovali uran (Zbyněk Zeman)
Pozadí jaderné bomby (Vladimír Wagner)
Pražský deník (Andrew Stroehlein)
Hrozí Brnu záplava radioaktivním kalem?
Vandalismus evropského formátu: kostel svatého Michaela Archanděla na Staroměstském náměstí je přestavován na disneyovskou multimediální show
Události bez událostí: reforma zpravodajství České televize - pokus o první analýzu
Věnec sonetů (Jaroslav Seifert) - báseň, vyjadřující úzkost z komunistického útlaku, kterou autor vydal v Praze r. 1956 (Nesprávný link, zveřejněný v pondělí, byl opraven.)
Američané objevili dvě bílkoviny, které v součinnost likvidují rakovinové nádory, zatím u myší
Velká Británie a případ etiky a spravedlnosti: pronásledování dětské vražedkyně Mary Bellové
Otevřený dopis Ivanu Kytkovi (Jiří Jírovec)
Jaro 1968 na Západě: studentské bouře: co to bylo, proč se to dělo a jaký to mělo dlouhodobý dopad (Neal Ascherson, účastník, nyní známý britský novinář, The Observer)
Václav Havel v roce 1968 (Financial Times)
V Británii byla vyrobena vakcína proti zubnímu kazu
Ekonomický vývoj ve světě: Budoucnost zaměstnanosti - nebude žádná?
Rakovině způsobované kouřením dokáže prý zabránit jediný gen
Vysoký činitel ČT byl po volbách v roce 1996 nucen chodit na výslechy na policii - je nezávislost veřejnoprávní ČT skutečně zajištěna? (Jan Čulík)
Nacházející volby v ČR: Nerozhodní voliči jsou nadějí české politické scény (Andrew Stroehlein)
Zneužívání antibiotik hrozí vyústit v epidemie nevyléčitelných chorob
Předvolební blues v ČR (Andrew Stroehlein)
Británie: Znovu se hovoří o třetí cestě - je ČR na takovou debatu připravena? (Andrew Stroehlein)
Konečně rozumný přístup: EU odmítla sudetoněmecké radikály (Andrew Stroehlein)
Čeští poslanci: nechodíte-li do práce, očekávejte, že zaměstnání přijdete (Andrew Stroehlein)
23. dubna, světový den knihy: Počítače nikdy nezvítězí nad knihami, jejichž popularita je věčná! (The Times)
Miroslav Holub v Glasgow a Pražské jaro (Jan Čulík)
Klaus o Mlynářovi (Andrew Stroehlein)
VÝZVA: sbírka peněz na pomník českým pilotům, padlým za druhé světové války
Ještě jednou Tunisko - je ho možno hodnotit podle měřítek evropských zemí (reakce Jana Čulíka na článek Vojtěcha Kmenta)
Trest smrti: je nemorální a zbytečný (Andrew Stroehlein)
České privatizační fondy budou donuceny k odprodávání akcií (Financial Times)
Jak se vyrovnat s totalitní minulostí (Jiří Jírovec)
Ještě jednou Boeing a Aero (Ondřej Zvěřina)
Rozhovor s Ivanem Kytkou, šéfem zpravodajství ČT: Je zpravodajství ČT nyní ještě horší než dřív?
Tunisko: život v socialismu? (Jan Čulík)
Tunisští "Všichni dobří rodáci" - stalinistické praktiky. Úryvek z románu Mustafy Tliliho "Lví hora"
Co by měl český prezident učinit po volbách (Andrew Stroehlein)
Jak se psalo na jaře roku 1968: Obrodný proces v Semilech (Ludvík Vaculík, Literární listy 27. června 1968)
Kanadská mlékárna, občanská společnost a Aero Vodochody (Jiří Jírovec)
Manifest, který způsobil sovětskou invazi v roce 1968: DVA TISÍCE SLOV (Ludvík Vaculík, Literární listy 27. června 1968)
Lži, zatracené lži a statistiky (Andrew Stroehlein)
Pozapomenutá kultura: česká literatura v exilu za komunistické éry (Jan Čulík)
Koupíte si v dražbě auto za 100 000 Kč, zaplatíte plnou cenu, ale auto nedostanete a za tři roky nevysoudíte nic. Otřesné poměry v českém podnikatelství a soudnictví. KTERÉ NOVINY BUDOU USILOVAT O NÁPRAVU?
Den, kdy zemřel Kristus. K velikonočnímu zamyšlení
Angličtina světově vítězí jako lingua franca - učme se rychle anglicky! (FT)
Český stát na prahu třetího milénia (Michal Janata, časopis Prostor)
Ještě Boeing a Aero Vodochody: nezodpovězené otázky: Kdo se bude smát celou cestu do banky? (Jiří Jírovec)
Jak bojovat proti nacionalistickým mýtům? (Jan Čulík)
Paul Johnson: Co způsobuje, že jsou národy ekonomicky úspěšné
Deset let vězení za jedinou noc, strávenou v pražském hotelu (Observer)
Čína, lidská práva, ČR a světové ekonomické summity: PŘEHLÍDKA TYRANŮ (Observer)
Promarněná příležitost pro snášenlivost: ČR odmítla zákon o homosexuálním partnerství (Andrew Stroehlein)
Udělá Boeing s firmou Aero Vodochody totéž, co učinil s podnikem de Havilland? (Jan Čulík)
Povědomí o demokracii: Pohraniční stařenka (Jiří Jírovec)
Andrew Stroehlein zase znovu - o mně (Jiří Pehe)
Reakce na poznámky Jiřího Peheho (Andrew Stroehlein)
PROJEKT REFORMY ZPRAVODAJSTVÍ ČT IVANA KYTKY: Zpravodajství ČT - poslání pro příští tisíciletí a principy k jeho naplnění (Ivan Kytka, nový šéf zpravodajství ČT)
PROJEKT REFORMY ZPRAVODAJSTVÍ ČT IVANA KYTKY: Plán naléhavých operačních, taktických a strategických změn ve zpravodajském týmu (Ivan Kytka)
Změna volebního systému v ČR problémy neodstraní (Andrew Stroehlein)
POZOR: PRECEDENS: Boeing a Aero Vodochody: Boeing už jednou převzal jednu menší (kanadskou) leteckou firmu a za pár let ji vládě zase za drahé peníze vrátil (Jiří Jírovec)
Finanční dary pro politické strany? Není problém, pokud víme přesně, kdo to platí (The Guardian)
K petici biologů na záchranu české vědy: Vědecký omyl (Jiří Jírovec)
Media in the Czech Republic: the current state of affairs (Jan Čulík)
Dvojí občanství: Jsou dva pasy lepší než jeden? (Wall Street Journal 25.3.1998)
Role vzdělanců v chaosu české společnosti (přednáška Jana Čulíka)
Ostře odmítavá i souhlasná diskuse k výše uvedené přednášce Jana Čulíka (Vladimír Mlynář, Milan Uhde, Jiří Vančura, Zdeněk Pinc, Sylvie Richterová, Eduard Goldstuecker, Milan Horáček, Milan Hauner a další)
Naléhavá výzva vědcům: je třeba vytvořit silnou lobby pro vědu (ČEŠTÍ BIOLOGOVÉ)
Kosovo: Poznámky z jednoho londýnského semináře o tom, co skutečně rozděluje Evropu
Krásné sny. Kolaborace už není v ČR jediným způsobem, jak udělat kariéru, je to však způsob nejvýnosnější. (Sunday Times, 22.3. 1998)
České sdělovací prostředky publikují jen názory, které jsou v linii (Emanuel Mandler, vyšlo v MFD)
Češi v Americe a Češi doma: "Kdo nechtěl odejít, nemusel? Otevřený dopis do Čech (Michal Málek)
Prostituce: Praha, středoevropský Bangkok (Andrew Stroehlein)
Václav Havel a "kmenový stát" (Andrew Stroehlein)
Vývoz zbraní z ČR: Praha, Alžír, Brusel (Andrew Stroehlein)
Ukradená Fronta, ukradené Právo (Jiří Vančura, Listy č. 1/1998)
Prestiž BBC pramení z neposkvrněné historie a jasné vize (Ivan Kytka
Děláme něco proti krizi české identity v dnešním světě? (Ivan Kytka, Česká televize)
SEBEVĚDOMÍ JE ZÁKLAD SVOBODY. Významná diskuse o roli sdělovacích prostředků a školství při pěstování kritického myšlení, vysílaná Svobodnou Evropou. Ivan Kytka, Ondřej Hausenblas, Jan Čulík