Případ Lipšanský: Co si myslí mediální komise českého parlamentu - rozhovor č. 1
Paní Ševčíková, úřad mediální komise českého parlamentu: My jsme o tom hovořili. V podstatě se přiklání pan Kasal k tomu - je to problematika, která je věcí Rady ČT a České televize jako instituce samotné.
JČ: Mohu tedy citovat tento jeho názor? Že se to vás a parlamentní komise pro sdělovací prostředky netýká?
Paní Ševčíková: To bych takhle netvrdila. Jsou to ale personální věci.
JČ: To nejsou personální věci. Je to modelový případ. Jde o princip. Jestliže někdo má nějakou stížnost a jestliže je nějaký problém, tak přece vyslechnu všechny zúčastněné strany, ne?
Paní Ševčíková: Ano, ale v rámci Rady České televize, bych se k tomu já přikláněla. Je to personální problematika, vnitřní problematika Rady ČT a televize.
JČ: Řekněte mi, jaké má váš parlamentní výbor pravomoce nad Radou České televize. Co podněty od veřejnosti? Co když přijde někdo z veřejnosti, co s tím, potom?
Paní Ševčíková : Když chodí na adresu komise nebo předsedy parlamentní komise přijde nějaký dopis, většinou v písemné formě nějaké žádosti, tak seznamuji já nebo pan Kasal při jednání komise s došlou poštou. Poslanci se k něčemu vyjadřují, k něčemu ne.
JČ: Rád bych položil mediální komisi českého parlamentu k případu Jana Lipšanského dvě otázky.
1. Šetření jeho případu, jak ho provedla Rada ČT, nebylo formálně dokonalé. Mohla by na to vaše komise reagovat? Byla v tomto případě podaná stížnost prošetřena Radou ČT formálně správně,když nevyslechla Rada ČT i postiženou stranu?
2. Měla by ČT mít právo vyjadřovat se k tomu, zda má být rozhodnutí Rady ČT nějakým způsobem zveřejněno? Vždyť jde přece o veřejnoprávní instituce.
Paní Ševčíková odpověděla ve čtvrtek 27. listopadu dopoledne na mé dvě otázky takto:
1. Odpověď na první otázku od mediální komise českého parlamentu: "Jednání Rady ČT jsou veřejná kromě těch, která jsou tajná".
Paní Ševčíková: Jednání a výstupy z Rady ČT jsou vesměs veřejné. Až na některé výjimky jsou jednání Rady ČT veřejná.
JČ: Takže v tom dopise, který jsem dostal, od Rady ČT, nemělo být napsáno, že má být zveřejněn pouze po informování České televize?
Paní Ševčíková: To už je potom na základě vaší domluvy.
JČ: Jak reagovala parlamentní mediální komise na to, že Rada ČT při šetření případu propuštěného Jana Lipšanského nevyslechla poškozenou stranu?
Paní Ševčíková: Tam to bylo bez odpovědi, nějak.
JČ. Takže poslanci se k tom nevyjádřili?
Paní Ševčíková: Ne.
JČ: Takže můžu zveřejnit, že k tomu, že Rada ČT nevyslechla druhou stranu, se poslanci nevyjádřili.
Paní Ševčíková: Nevyjádřili, protože, jak už jsem vám říkala předtím, je to víceméně vnitřní záležitost České televize a v součinnosti s tím vnitřní záležitost Rady ČT. Sněmovna nemůže řešit personální změny, které probíhají na žebříčku zaměstnanců ČT.
JČ: To je mi jasné. Nešlo ale o personální změny, ale o procedurální věci. Když vyšetřuju stížnost, jestli mám vyslechnout i postiženou stranu?
Paní Ševčíková: (Pauza) Je to tak, jak vám to říkám. Víc vám k tomu nemohu říct.