Británie: Líbánky nové labouristické vlády dramaticky skončily
Labouristická vláda Tonyho Blaira zažila nejhorší týden za celou dobu od svého zvolení. Její důvěryhodnost byla vážně otřesena, když vyšlo najevo, že při nedávném omezení reklamy na cigarety a tabákové výrobky z veřejných sportovních akcí učinila výjimku pro automobilové závody firmy Formula One. Posléze se ukázalo, že začátkem roku 1997 věnoval Labouristické straně ředitel firmy Formula One Bernie Eccleston celý jeden milión liber, a dále, že v době, kdy nová britská vláda jednala o zákazu reklamy na tabákové výrobky, se obrátila Labouristická strana na Ecclestona se žádostí o další finanční dar.
Tak týdeník Independent on Sunday, který Blairovu vládu od květnových voleb dosti silně podporoval, přinesl v neděli obrovský titulek: "Lhal jsi nám, Tony? Věřili jsme ti, když jsi nám sliboval politiku bez finančního podvádění. Sdíleli jsme tvůj volební triumf. Domnívali jsme se, že jsi jiný. Teď si tím už nejsme tak jisti."
Předák jednoho britského odborového svazu požaduje, aby Labouristická strana okamžitě zveřejnila seznam všech svých dárců. Blair uvedl, že to učiní, pokud to učiní i ostatní britské politické strany. Někteří levicoví poslanci Labouristické strany požadují o řádné vyšetření celé záležitosti, stejně jako opoziční Konzervativní strana.
V neděli v poledne vystoupil britský premiér Tony Blair v BBC v mimořádném televizním rozhovoru. Uvedl v něm, že přiznává, že jeho vláda jednala v kontroverzi ohledně finančního daru od šéfa firmy Formula One nekompetentně. Blair přijal za to, co se stalo, osobně plnou odpovědnost a omluvil se voličům, že se osobně této otázce dostatečně intenzívně nevěnoval. Trval však na tom, že neučinil nic špatného. Zdůraznil, že on sám ani jeho vláda nikdy nebude obchodovat tak, že by oplátkou za finanční dary podnikatelů činila taková rozhodnutí, jaká by byla v jejich prospěch.
Blair konstatoval, že přesné záznamy rozhovorů , které vedl s Bernie Ecclestonem, šéfem firmy Formula One v Downing Street, budou zveřejněny ještě v neděli 16. listopadu. Britský premiér však zdůraznil, že nebylo nic špatného na tom, že Labouristická strana přijala peníze od šéfa firmy Formula One, ani že se s Ecclestonem Blair setkal v Downing Street. Bylo by bizarní, uvedl Blair, kdyby sponsoři Labouristické strany byli při jednání s vládou v horší situace než ostatní občané.
V televizním rozhovoru bylo zjevné, že Blaira velmi rozhněvala představa, že i mnozí ostatní významní podnikatelští sponsoři Labouristické strany získali od jeho vlády protekci. Britské nedělníky přinesly na titulních stranách seznamy některých dalších významných dárců a spekulovaly o tom, co všechno mohli tito sponsoři od labouristů za finanční dary očekávat.