Spojené státy nyní podezřívají několik cizích mocností
Ve středu konstatovaly poprvé Spojené státy, že za teroristickými útoky z 11. září prý stálo několik cizích států. Shrnujeme informace ze středečního večera z internetových stránek listu Guardian.
Americký generální prokurátor John Ashcroft konstatoval, že je pravděpodobné, že teroristé, kteří zosnovali americké útoky, obdrželi pomoc od cizích vlád a že je ještě příliš brzo na to, aby bylo možno usoudit, zda náhlá zatčení, k nimž došlo v Michiganu, jsou podstatným pokrokem při vyšetřování celého případu.
"Je docela dobře jasné, že sítě, které organizují tyto akce, jsou podporovány a ochraňovány celou řadou cizích vlád," uvedl. "Je načase, aby tyto vlády jasně pochopily, že Spojené státy nebudou tolerovat takovouto podporu pro sítě, které takto poškozují americký lid."
Ashcroft uvedl, že úřady dosud zkoumají důsledky prvních zatčení při vyšetřování, týkajícím se tří mužů u Detroitu, kteří měli falešné dokumenty a letištní diagramy. K zatčením došlo poté, co agenti FBI provedli razii v domě, kde hledali jednoho z přibližně 200 svědků. Našli tam tři muže a sbírku dokumentu. V úterý byli tito muži obžalováni z podvodu a ze zneužití víz, pasů a dalších imigračních dokumentů.
Americká vláda oznámila novou politiku, v jejímž rámci budou mít vyšetřovatelé větší pravomoci umisťovat do vazby cizince, které zatknou na základě porušování imigračních předpisů. Ministerstvo spravedlnosti také připravilo novou zákonnou úpravu, která umožní generálnímu prokurátorovi zatknout a deportovat osoby podezřelé z terorismu, aniž by bylo nutné předložit soudu důkazy. Uvedl to ve středu deník Washington Post.
Vládce Pákistánu si zoufá z Talibánu
Generál Pervez Musharraf, vojenský vládce Pákistánu, ve středu vyjádřil podmíněnou podporu Spojeným státům.
Avšak zdůraznil, že dá přednost zájmům Pákistánu před všemi ostatními požadavky, zatímco rostou obavy z amerického útoku na Afghánistán.
Uvedl, že stále neplánuje účastnit se Američany vedeného útoku proti Talibánu, přestože ho Spojené státy žádají o výzvědné informace o Afghanistánu.
Generál Musharraf zdůraznil, že čelí nesmírně obtížnému rozhodnutí. Naznačil, že je sice pravda, že prvořadým ohledem je bezpečnost pákistánského obyvatelstva, avšak dodal, že jeho náboženské povinnosti vůči Afghánistánu a Talibánu jsou nicméně velké.
Zdůraznil, že vede rozhovory s intelektuálními, náboženskými, vojenskými a politickými vedoucími představiteli o tom, jaký by měl být další krok Pákistánu, a charakterizoval nynější situaci jako nejobtížnější od roku 1971.
"Nechceme si udělat nepřátele," konstatoval. "Musíme zachránit naši zemi. Jsme islámským státem a Bůh je na naší straně. Jestliže se něco stane Pákistánu, bude zraněn Bůh."
V televizním projevu k národu zdůraznil: "Prosím, důvěřujte mi - potřebuju vaši podporu. Nezklamu vás."
Vypadal zdrcený, že jeho pokusy komunikovat se Západem jménem Afghánistánu a Talibánu selhaly.
Také řekl svému národu, že americké rozhodnutí pronásledovat podezřívaného teroristu Osamu bin Ladena není útokem na islám ani na obyvatele Afghánistánu.
"Při vyjednávání s USA o tom, jak bojovat proti terorismu, nebylo ani jediné zmínky o slovech islám či afghánský národ," uvedl.
Talibán "uvažuje o rozhovorech se Spojenými státy"
Talibán, vojenská organizace, která vládne v Afghánistánu, prý ve středu uvažovala o tom, že zahájí rozhovory se Spojenými státy ohledně budoucnosti Osamy bin Ladena, o jehož vydání usilují Spojené státy.
V afghánském hlavním městě Kábulu se sešly k jednání ve středu stovky kněží. Mají rozhodnout, zda vydat Osamu bin Ladena, anebo zda vyhlásit "svatou válku" vůči Spojeným státům, pokud americké jednotky zaútočí na Afghánistán. Ve středu nedošlo k jasnému rozhodnutí, ale jednání má pokračovat ve čtvrtek.
Jednání, které se konalo za zavřenými dveřmi, bylo zahájeno projevem šéfa Talibánu, duchovního Mohammeda Omara, který zdůraznil, že americké očerňování bina Ladena je pokusem uškodit Talibánu.
"Osama je jen výmluvou," řekl. "Ve skutečnosti chtějí Spojené státy destabilizovat Afghánistán."
"Apelujeme na americkou vládu o snášenlivost a žádáme, aby provedla vyšetřování a zjistila skutečné viníky. Chceme ujistit svět, že Osama nemůže využívat afghánského území proti žádné zemi."
Do Kábulu přicestovalo přibližně 1000 kněží, mnozí z nich po prašných cestách na vzdálenost mnoha set kilometrů.
Bush odmítá rozhovory s Talibánem
Americký prezident George Bush, jak se zdá, odmítl nabídku rozhovorů s Talibánem. Mluvčí Bílého domu Ari Fleischer uvedl: "Prezidentova odpověď Talibánu je velmi jednoduchá - je čas na činy a ne na vyjednávání."
Prezidentovo postavení bylo posíleno, když partyzánská armáda, která bojuje v Afghánistánu proti Talibánu, nabídla, že se stane americkou pozemní armádou v boji proti Talibánu, pokud se rozhodnou Spojené státy zahájit proti Talibánu a silám, loajálním Osamu bin Ladenovi, bombardovací válku.
Avšak čelní představitelé ze Severní aliance, což je koalice protitalibánských sil, si také stěžovali, že s nimi Američané nekonzultovali plány bombardovat Afghánistán, vytvořit alternativní vládu či pomoci opozici.
"Jestliže budou Spojené státy koordinovat své akce s námi, výsledky budou velmi dobré," konstatoval hlavní vojenský poradce usmrceného velitele Severní aliance Ahmada šáha Massouda, kterého před deseti dny zavraždili dva Arabové, kteří předstírali, že jsou televizní novináři.
Válka "půjde dál než jen k bin Ladenovi"
Americký ministr obrany Donald Rumsfeld ve středu zdůraznil, že válka proti terorismu nebude jen proti bin Ladenovi. Dodal, že Spojené státy zničí přidružené sítě teroristů v mnoha zemích. "Není to problém al-Qaidy a Osamy bin Ladena," uvedl. "Je to problém celé řady sítí teroristů, kteří jsou činní po celém světě."
Irák popírá, že by s atentáty měl cokoliv společného
Irácký ministr zahraničních věcí Naji Sabri ve středu uvedl, že jeho země nemá nic společného s útoky, provedenými na "americké zájmy". Dodal, že Západ a Spojené státy to dobře vědí.
Irák je jednou ze sedmi zemí, které Spojené státy obviňují z terorismu. Jeden činitel ve Washingtonu uvedl v úterý, že Spojené státy získaly informace od zahraniční rozvědky, že jeden z únosců se letos setkal s agentem irácké špionáže.