Co je příčinou islámského teroru
Možná nemáme jinou volbu. Winston Churchill jednou řekl, že by se spojil i s ďáblem, aby porazil nacisty. Dobrá. Pak ale si odpusťme všechny ty kecy o civilizaci a demokracii a dejme se do té špinavé práce.
Islámští extremisté nejsou nacisté jednadvacátého století, avšak mají tutéž touhu být viděni jako "oběti", argumentoval včera v deníku Guardian Ian Buruma, jehož myšlenky shrnujeme.
Jedním démonem nacistické propagandy byl bolševismus, druhým bylo "světové židovstvo". Bolševismus byl součástí židovského spiknutí zničit západní civilizaci. Cílem kapitalismu bylo taky podle nacistů zničit západní civilizaci.
Islámští extremisté nejsou jako nacisté. Nezmocnili se vlády jednoho z nejmodernějších a nejmocnějších států světa. Asi se jim nic takového v blízké budoucnosti pravděpodobně nepodaří. Nemají velké armády. A jejich ideologie je daleko zmatenější než nacismus.
Avšak muslimští extremisté jsou jako nacisté ve dvou ohledech: nepředstavují muslimskou civilizaci ani její hodnoty, obdobně jako nacisté nepředstatavovali západní civilizaci - jejich démoni jsou tak symboličtí a neskuteční, jako byli démoni nacistů. Jejich hlavním cílem je získat moc ve svých vlastních zemích: útoky na zahraniční démony jsou nejúčinnějším způsobem, jak získat slávu a stoupence. Většina států na Blízkém východě jsou diktatury. Radikální islám je jedním ze způsobů, jak projevovat svou frustraci nad těmito diktaturami.
Nacisté měli často obdobné démony, jaké mají dnes i muslimští extremisté. Velkým Satanem zůstalo od druhé světové války "světové židovstvo". Jeho "hlavní stan" se přesunul z Moskvy do New Yorku. Nacisté také považovali New York za židovskou baštu, ale za hlavní centrum sionismu považovali Moskvu. Ironií nedávné historie je to, že Spojené státy vytvořili své nejúhlavnější islámské nepřátele v boji proti komunismu. Osama bin Laden a ostatní jemu podobní bojovali proti bezbožeckému komunismu jménem islámu. Jejich američtí mecenáši je podporovali jménem "svobody". Ale když se tito někdejší spojenci Ameriky obrátili proti Spojeným státům, začali také bojovat proti "světovému židovstvu".
Nacisté byli přesvědčeni, že ve Spojených státech vládne bezduchá, vyschlá, materialistická kultura, kde se všechno točí kolem peněz. Muslimští extremisté, jak se zdá, zastávají tentýž názor. Ale nejsou sami. Minulý týden se hodně hovořilo o "dravém kapitalismu" - hovořili o něm hlavně ti komentátoři, kteří tvrdili, že si Spojené státy své problémy zavinily samy. Židé jsou obviňováni z "dravého kapitalismu" už po mnoho století. Zřejmě proto dochází tak často k smíšení antisemitismu a antiamerikanismu.
O židech se někdy říká, že si antisemitismus taky přivodili sami. Argument antisemitů zní asi takto: kdyby byli židé trochu méně průrazní a arogantní, kdyby nešli tolik po penězích, atd., tak by se lidi naučili je míň nenávidět. Mnohé nedávné komentáře vyzněly velmi podobně: kdyby jen byli Američané méně arogantní a průrazní, kdyby nešli tolik po penězích, antiamerikanismus by polevil.
Spojené státy - na rozdíl od "světového židovstva" jsou státem, který provádí politiku, jež se vystavuje otevřené kritice. Palestinci mají právem pocit, že nebyl Washington nikdy na jejich straně. Avšak skončil by terorismus, kdyby vyvinuly Spojené státy větší tlak na Izrael?
Nemyslím si to, protože démoni nezmizí, když teroristům začneme ustupovat. Extrémisté totiž démony "nepřátelů" potřebují pro svůj boj. Obrátit údajnou zahraniční hrozbu proti vedení vlastní země je starý trik mnoha rebelií. Rebelové se prezentují jako morálně čistí, vedení je prezentováno jako zkorumpované loutky cizích zájmů. (Viz loňská rebelie v České televizi, pozn. JČ. :))
To, že jsou Spojené státy otevřeně proizraelské, sice přivádí mnoho muslimů k zuřivosti, ale hysterický antiamerikanismus z toho nevyplývá. Fanatikové, ať jsou to muslimští extremisté, srbští nacionalisté, křesťanští fundamentalisté, japonští militaristé nebo čínští komunisté, potřebují pocit, že jsou obětí mocných nepřátelských sil. Je v zájmu těch, kdo usilují o absolutní moc, nebo si ji chtějí uchovat, aby vytvářeli co nejintenzivnější dojem, že jsou jen "ubohé oběti".
Spojené státy ani jiné země na bohatém Západě s tím mnoho nenadělají. Máme velmi ošklivé dilema. Jestliže totiž začneme považovat "válku proti terorismu" za střet dvou civilizací, jako válku Západu proti ostatnímu světu, jako boj křesťanství proti islámu, pak vidíme svět velmi podobně jako bin Laden, a tím směrem neleží nic jiného než smrt. Avšak jestliže je islámský extremismus jen formou rebelie proti světským arabským diktaturám, pak bude vytvořena "spojenecká protiteroristická koalice" z velmi některých kontroverzních partnerů. Podporovat ropné šejky, válečné magnáty a absolutní monarchy v boji, který vede mnoho jejich poddaných k zuřivosti, není zrovna nejlepším způsobem, jak bránit "civilizovaný svět".
Možná nemáme jinou volbu. Winston Churchill jednou řekl, že by se spojil i s ďáblem, aby porazil nacisty. Dobrá. Pak ale si odpusťme všechny ty kecy o civilizaci a demokracii a dejme se do té špinavé práce.