Velká Británie:
Zpřísnění zákona o křížovém vlastnictví sdělovacích prostředků odloženo až na dobu po volbách
Britská vláda se vzdala pokusů zpřísnit předpisy týkající se křížového vlastnictví sdělovacích prostředků, protože se obává pomsty mediálního magnáta Ruperta Murdocha před nadcházejícími všeobecnými volbami, napsal včera deník Guardian.
Jestliže vyhrají labouristé letošní červnové všeobecné volby, nový zákon o komunikačním průmyslu bude vydán brzo po volbách - ale plánovaný oddíl zákona, který řídit vlastnictví tisku, televizních a rozhlasových stanic, bude ponechán prázdný.
Namísto toho vyzve vláda veřejnost k diskusi o této věci - i když už jedno diskusní období, po zveřejnění návrhu zákona v roce 2000, proběhlo. Předpisy týkající se křížového vlastnictví jsou složité - podle jednoho ustanovení nesmí vlastník celonárodního denního listu ovládat více než 20 procent v terestrické televizní společnosti. Ale jak se komunikační průmysl šíří, zintenzivňuje se i vliv mediálního magnáta Ruperta Murdocha - k digitální televizi lidé většinou přechází tak, že si zřizují Murdochovu BskyB.
Všeobecně se uznává, že je zapotřebí zákon o křížovém vlastnictví modernizovat, ale navzdory tomu, že se o tom už deset let diskutuje, nikdo dosud nevypracoval řešení, které by uspokojilo všechny.
Jeden odborník v jedné celonárodní mediální instituci řekl: "V podstatě nechtějí udělat nic, co by před volbami rozčílilo Murdocha. Ať udělají cokoliv, někoho tím naštvou: když předpisy zpřísní, rozhněvají si Murdocha, když je budou liberalizovat, rozhněvají si všechny ostatní."
Je pravděpodobné, že bude zákon o komunikacích v létě zveřejněn pouze v předběžné formě. Vláda přizná, že jsou v zákoně mezery a ty budou vyplněny po konzultacích - které se budou konat zřejmě prostřednictvím slyšení parlamentní mediální komise. Druhé čtení zákona se bude konat asi začátkem roku 2002, takže zákon asi nebude přijat dřív než v létě 2002.
Základní změnou, kterou nový zákon navrhuje, je to, že má vzniknout jednotný regulační úřad pro celý sektor komunikací, jménem Ofcom. Tato obrovská instituce by regulovala kvalitu rozhlasového a televizního vysílání, udělovala by licence rozhlasovým a televizním stanicím a regulovala by také telekomunikace.
Ne všichni jsou nadšeni návrhem na vytvoření tak velké regulační instituce. Rochar Hooper, předseda rady pro rozhlasové vysílání, která se má stát součástí Ofcomu, uvedl minulý týden ve své výroční zprávě: "Zdá se nám naprosto nutné neohrozit výsledky posledního desetiletí, kdy měl komerční rozhlas vlastní nezávislou dohližitelskou instituci."