Jak FITES jednal o návrhu petice Martina Vadase podpořit Sametovou kocovinu
Recenze Britských listů o filmu Sametová kocovina je zde.
Na adresu pana Růžičky bych jenom dodal že jsem nikoho o podporu nežádal. Iniciativa vzešla odjinud. Mimochodem, nechápu, co je vadného na tom, že kdokoliv si může natočit film na DV a pak ho nabízet veřejnosti.
Robert Buchar
Chicago
Martin Vadas: Já bych měl nějaký návrh. (Hluk v sále.) Já bych chtěl přednést návrh. Seznámil jsem s ním již výkonný výbor e-mailem. Navrhuji, aby valná hromada Fitesu podpořila právo na svobodu slova Roberta Buchara a uvedení jeho filmu Sametová kocovina na obrazovce ČT (šum v sále - poznámky a připomínky z pléna) Omlouvám se, očekával jsem, že bude vedena rozprava, nebo že bude na programu nějaké "různé" nebo něco takového. Nestalo se, přesto tu navrhuji svůj návrh:
"Valná hromada Fitesu podporuje právo na svobodu slova Roberta Buchara a uvedení jeho dokumentárního filmu Sametová kocovina na obrazovce televize veřejné služby - české televize".
Pokud víte, nebo nevíte, tak Robert Buchar natočil film, který vlastně reflektuje historii účastníků, autorů, tvůrců České nové vlny a to, co dělali tenkrát, do listopadu, po listopadu, jejich názory na dění kolem sebe. Je to zajímavá autorská výpověď, která shrnuje významná historická svědectví a myslím, že by bylo žádoucí, aby k tomu Česká televize přistoupila tak, jako že to existuje a seznámila s tím veřejnost.
Bohužel Česká televize začala tvořit, nebo někteří "dramaturgové" v České televizi a začali se domlouvat na tom, že by to nějakým způsobem sestříhali, rozkrájeli atd. Robert Buchar je původní profesí kameraman, který asi 28 let žije ve Spojených státech amerických. Vrátil se sem a natočil tento film a já se přimlouvám za to, aby i on měl právo na svobodu slova a film byl v České televizi uveden. Měli jste příležitost ho vidět na festivalu v Jihlavě, měli jste příležitost ho vidět na projekcích v MATu na podzim minulého roku a můžete se o něm dočíst všechno např. na internetových stránkách Britské listy a jinde.
Zdeněk Kopáč: Já sice nerozumím návrhu Martina Vadase. Samozřejmě, že pan Buchar může mít právo na svobodu slova, ale my přece nemůžeme televizi říkat, aby promítala něco, o čem si někdo myslí, že se to promítat má a že chceme, aby ten film v televizi každopádně byl. To myslím, že nejde. Nemluvě o tom, že ten Bucharův film je podle mého názoru krajně špatný. Takže názor proti názoru. Já osobně být dramaturgem televize, tak ho nepromítám nikdy.
Rudolf Růžička: Já jsem v takovém schizofrenním postavení. Na jedné straně se domnívám - ano, že pan Buchar by měl právo, aby se s ním slušně zacházelo. Já si myslím, že celý ten problém je o neprofesionálním přístupu České televize k nabídce. Ale žádat jednoznačně, aby televize odvysílala něco, zač nemůže převzít odpovědnost dramaturgickou, já považuji systémově špatné, protože v tom okamžiku každý z nás může natočit "DV-čkem" tříhodinový film a takto žádat podporu od nějakého kolektivu, aby to jeho dílo v televizi bylo uvedeno. Přičemž by to nebyl problém, kdyby nebyl omezený vysílací čas. Já třeba též konkrétně mám žádost na stole od pana Bohuslava Blažka na odvysílání 18 hodinového záznamu rozhovorů o situaci v české televizi a je to stejný problém.
Takže já se domnívám, že ten návrh by měl pan Vadas přeformulovat v tom smyslu, že by měla být stanovena pravidla, jak vyřizovat nabídky anebo jak se s těmito nabídkami profesionálně vypořádat, protože to, co jsem si já přečetl na Britských listech o této kauze, tak je to spíš k popuzení, jak se s panem Bucharem zacházelo. Ne to, že Česká televize odmítá vysílat jeho dílo, ale to, jakým způsobem ta celá kauza probíhá.
Kristina Vlachová: Především bychom měli ten film vidět.
Martin Vadas: K panu Kopáčovi - je členem sdružení FITES, které má ve svých stanovách v bodě 4): "Chránit profesní, autorská, smluvní i sociální práva a zájmy všech tvůrčích pracovníků i nečlenů, hájit svobodu tvorby proti případným vnějším tlakům z jakékoliv strany, dále prosazovat odpovídající zveřejňování hodnotných prací". Nevím, jestli jste seznámen se stanovami.
Zdeněk Kopč: Já souhlasím, ale to ještě neznamená, že kdokoliv cokoliv natočí, že má tyto parametry.
Martin Skyba: Takže je tady návrh Martina Vadase, abychom napsali nějakou supliku event. do usnesení ohledně filmu pana Buchara.
Kateřina Pošová: Existuje ten film na videu? (Nezachytitelná diskuse v plénu.) Může se to 10-15 lidem promítnout na videu?
Martin Skyba: Tady za chvíli nikdo nezbude. Ty jsi člen návrhové komise. Chcete to dát do usnesení? Tady je návrh proti návrhu. - Majka Šandová.
Marie Šandová: Jednak k vlastní zprávě a jednak k Martinovým poznámkám. Já ze všeho za největší problém Fitesu považuji, že opravdu je tady plno šedin. Tady bylo pár lidí a já sama za sebe to cítím jako dluh. Pojďme každý sám za sebe najít někoho z mladší generace, a buď se s ním seznámit, nebo zjistit, co ty mladé zajímá. Protože je to akutní problém. Prostě tady je opravdu spolek šedin a ti mladí lidé jsou někde jinde a řeší jiné problémy. Takže jestli by bylo možné i do té zprávy nějak zdůraznit i tento problém.