Ukradená revoluce aneb Klausův agent v České televizi
Na Kavčích horách má ODS svého vlivového agenta. Oficiálně sice redaktor Martin Schmarcz vystupuje jako tiskový mluvčí stávkujících novinářů, ve skutečnosti je to však člověk nasazený Václavem Klausem. Z následující analýzy vyplývá, že věc svobody slova je Schmarczovi zcela cizí. Uvedené citáty, dokládající Schmarczovu ideovou orientaci, pocházejí z archivu ČTK.
1. Z následujícího citátu ze servisu ČTK vyplývá, že někdejší redaktor Českého deníku Martin Schmarcz je absolutním zastáncem standardních demokratických nástrojů, tudíž nemůže schvalovat rebelii svých "kolegů":
"Průběh skončeného III. kongresu ODS komentuje rovněž v Českém Deníku Martin Schmarcz: 'Kromě rychlého a poměrně hladkého průběhu byl na kongresu ODS fascinující u nás naprosto ojedinělý úkaz: důraz na standardní demokratické postupy'." (ČTK, 9. listopadu 1992)
2. Svůj kladný názor na systém správy veřejnoprávních médií a jejich případnou privatizaci vyjádřil Martin Schmarcz v době, kdy se do krize podobné dnešní situaci o okolo České televize dostala ČTK:
"Zástupce šéfredaktora Českého deníku Martin Schmarcz považuje volení kandidátů do Rady pro ČTK parlamentem, které předepisuje zákon o ČTK, jen jako důsledek absurdního postavení ČTK. 'Jestliže ČTK stále ještě zůstává monopolní neprivátní agenturou, je pochopitelné, že jednotlivé parlamentní strany využijí práva daného jim zákonem, aby navrhly své kandidáty. Řešení vidíme ve zprivatizování agentury v rozbití jejího monopolu, který je pravou příčinou zájmu politických stran,' sdělil." (ČTK, 24. února 1993)
3. A konečně z další zprávy ČTK vyplývá, že Schmarcz nemůže schvalovat ani okupaci zpravodajského velína. V roce 1993 totiž Schmarcz z Českého deníku odešel. V té době ho ani nenapadlo bránit se tvrzením, že je mu upírána svoboda slova. ČTK zaznamenala jeho následující slova:
"(Martin Schmarcz - pozn. autora) Zdůraznil, že všichni odcházející redaktoři ctí právo vydavatele Kudláčka vydávat takové noviny, jaké vydávat chce. 'V tom případě se však musíme pokusit noviny odpovídající naší představě dělat někde jinde,' dodal Schmarcz. Podle jeho slov jedinou koncepcí redakce Českého deníku v poslední době bylo zabraňování koncepci prosazované Josefem Kudláčkem." (ČTK, 26. října 1993)
Tolik k ideovému zázemí "vzbouřence" Martina Schmarcze. Já jen dodávám: Pokud si chtějí lidé v České televizi zachovat před veřejností čistý štít, měli by Schmarcze ze svého středu okamžitě vykázat. Podobně jako vyhnali politiky, kteří se z jejich problému snažili vytřískat politický kapitál.
Pozn. autora: Citáty z ČTK jsou naprosto autentické, satirický komentář si neklade jiný cíl, než poukázat na některé vtipné aspekty dnešní "revoluce za svobodu slova". A ještě upozornění: v příštím pokračování tohoto seriálu si prosvištíme anarchokomunistickou minulost pánů demokratů Patrika Kaizra a Filipa Černého.