Jak z toho ven?
1) Situace v České televizi zjevně vyžaduje řešení vzniklé z kompromisu.
2) Úkolem vyjednavače je zprostředkovat dohodu mezi vzbouřenci a Radou ČT. Byla to rada, která zvolila špatného ředitele, jsou to vzbouřenci, kdo vyhrocuje situaci a dělá z vysílání svou hlásnou troubu, potažmo šaškárnu.
3) Rada by měla uznat chybnou volbu a Hodače odvolat. Zároveň by měl být jmenován dočasný ředitel, který funkci přijme s vědomím, že ji brzy opustí. Také tato osoba by měla vyjít z dvoustranného jednání "rada - vzbouřenci" za účasti zprostředkovatele. Dočasným ředitelem by mohl být sám zprostředkovatel.
4) Vzbouřenci by měli uznat, že použili extrémní nástroje odporu a ihned by měli vrátit zprávy do normálu. Na reportování o kauze ČT by měl být "najat" novinář z jiného média. Také tento člověk by měl být vybrán po dohodě obou stran. Mohl by to být třeba Václav Moravec, který se, myslím, těší obecně dobré pověsti objektivního reportéra. Neměl by sídlit v redakci zpravodajství. O ČT by měl reportovat nejméně následujících 6 měsíců a do vydání předávat hotové kazety. Nikdo jiný z redaktorů ČT by neměl mít právo o případu točit.
5) Jelikož vláda slíbila urychleně projednat novelu zákona o ČT, měl by být urychlen i proces projednávání v parlamentu. Po přijetí zákona by měla dosavadní rada abdikovat a vytvořit prostor pro radu novou, která zvolí nového ředitele.
6) Vzbouření redaktoři by měli přijmout, že s novým ředitelem přijde nový šéf zpravodajství bez toho, aby sami předem kladli jakékoli podmínky.
7) Vyjednavačem samozřejmě mohou být místopředsedové vlády Špidla a Rychetský, ale jako lepší varianta se mi jeví osoba "obecně respektovaná" s podporou napříč demokratickým politickým spektrem. Například Pavel Tigrid (má-li ji).
8) A teď bych rád slyšel, kde jsou v mé teorii díry.