(Britské listy vycházejí v Praze, v České republice. Britské listy is published in Prague in the Czech Republic.) ISSN 1213-1792 Britské listy talks to
decision makers in the Czech Republic.Zde je adresa
Britských listů.
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review, který je nositelem Ceny
NetMedia 2000 za vynikající příspěvek k internetové novinářské práci v Evropě. (JČ je komentátor CER pro české záležitosti.)
Tady je minulé
vydání Britských listů.
Co je nového v České republice
Antiglobalizační spiknutí dostává konkrétnější obrysy. Premiér Zeman už ví, která zahraniční zpravodajská organizace stojí jak za násilím v ulicích, tak za - prý předem připravovanou - dezinformační kampaní o policejní brutalitě (viz např. další svědectví v dnešním čísle BL); sdělil mu to jeho ministr vnitra. Militantní extremistka A. Dvorská (INPEG) řekla České televizi, že pokud vláda takovou organizaci zná, měla by ji jmenovat. Jsme stejného názoru: premiér s osobní historií bamberských výletů (a bobříků mlčení), kufříků, důkazů o novinářské korupci ze strany exministra Zieleňce a naposledy prý jen náhodou zrušené cesty do USA jaksi pozbývá autority co do věrohodnosti a - řekněme si to narovinu - jeho poslední teorie patří k těm méně logickým v sérii. (TP)
Událostmi nabitý týden se čeká v kauze Klekánice-Sazka. Vedení Sazky se prozatím podařilo umlčet všechny komentátory papírových deníků a stoprocentně úspěšné je i u komerčních televizních stanic. Ekonom Blažek, který vystupoval v pořadu Klekánice, byl povolán na "konzultace" k finančnímu řediteli Sazky a vzápětí přiznal svůj omyl: v tomto smyslu poslal Sazce dopis. Zajímavé výpovědi natočil prý i ostravský tým, a tak se můžeme dočkat kultivované mediální bitvy nejméně na úrovni sporu ČNTS-CET 21. Komerční média si mohou mnout ruce: inzerce bude. Jedinou obětí je zatím Rada ČT. Ta se na svém úterním zasedání bude muset rozhodnout, zda ředitele v jeho rozhodnutí podpoří nebo rozhodne o jeho odvolání - blamáž i neobliba ředitele Chmelíčka dosáhly v tuto chvíli takové intenzity, že tertium non datur. (TP)
Ve věcném a nekonfrontačním duchu (přesně tak, jak ODS pro svou volební kampaň slibovala) se neslo vystoupení Václava Klause na kongresu Občanské demokratické strany. Dozvěděli jsme se, co si předseda ODS myslí o ostatních stranách i o "nestandardních politických strukturách" (=nová nadávka pro presidenta), ba padla ostrá slova i na adresu vládnoucí ČSSD. Česká televize v Událostech odvysílala výňatek z projevu anonymního řečníka, jenž přítomné obšťastnil hned dvěma nápaditými metaforami na téma "koala-Čtyřkoalice" (že byl tento fukcionář ponechán v anonymitě, lze považovat za humánní čin). --- Začínám litovat, že na rozdíl od předlistopadové televize dnešní ČT nevysílá přímé přenosy stranických akcí: ten kongres bych si nenechal ujít! (TP)Politika glasnosti v ČT? Na internetové stránce České televize se objevil odkaz na výběr diváckých reakcí na neodvysílání pořadu Klekánice. Zveřejněné ohlasy jsou k vedení ČT vesměs velmi kritické a je proto tím překvapivější, že se PR oddělení ČT, jinak známé burleskní absurditou svých mediálních výstupů, odhodlalo k jejich publikaci. (TP)
Další "lhář" svědčí o brutalitě české policie po antiglobalizačních demonstracích v renomovaném polském deníku Gazeta wyborcza na tomto místě. Ukázka:
Na wstępie każdy, kogo wprowadzali, dostawał w ryj. Policjant wysypał wszystko z mojego plecaka. Wypadła maska gazowa. Z całej siły uderzył mnie jej metalową częścią. Krew trysnęła mi z ust, a na podłodze zobaczyłem przedni ząb (Owca pokazuje szczerbaty przód). Policjant wrzasnął, że jestem "parszywym Polakiem", "żebrakiem", "bandytą" i "skurwysynem".
Také svědectví, na které jistě nebude reagovat prezident Václav Havel, protože je příliš "nekonkrétní". - Přineseme český překlad. (JČ)
Senátor Zeman a cizí peří. Vladimír Zeman, senátor za Unii svobody, má své voliče rád (zejména nyní, když jsou volby přede dveřmi). Proto jim do schránky nechal doručit leták nadepsaný: Nákladem S. O. S. 2000 a senátora Vladimíra Zemana, spoluautora zákona o svobodném přístupu k informacím (zde). V něm se občanovi poněkud polopatistickým jazykem vysvětluje, jak zmíněný zákon používat a k čemu všemu je mu dobrý. Celé to má háček: předkladateli a hlavními autory zákona byli Oldřich Kužílek a Michael Žantovský (ODA) a jak Britským listům potvrdil první z nich, V. Zeman se na přípravě zákona nijak autorsky nepodílel. Inu, normální je nelhat, že, pane senátore? --- Podařilo se nám spojit i s Vladimírem Zemanem. Ten se výrokem O. Kužílka cítil dotčen: považuje se prý za spoluautora zákona, protože se, jak pan senátor vysvětlil, iniciativně účastnil jeho prosazování. Na dotaz, zda se V. Zeman nějak podílel i na textu zákona, nám bylo řečeno, že o něm se svými kolegy často diskutoval. (TP)
Milan Šmíd publikoval novou Louč.
Jan Hurych vydal elektronickou knihu svých příspěvků, zveřejněných na internetu. Je k dispozici na adrese:http://members.tripod.com/~Hurontaria/knihy/bol3718.zip.
Jak píšu anglicky v aktuálním vydání týdeníku Central Europe Review, je zjevné, že násilí, jemuž byli na českých policejních stanicích koncem září vystaveni zahraniční i čeští občané, nelze považovat za výjimečný rys, ale je velmi pravděpdoobné, že je to zažitá součást české policejní kultury.(JČ)
Souvislosti. Nové kulturní (a tedy samozřejmě nikterak ziskové) revue Souvislosti (www.osf.cz/souvislosti),
přináší dosud nepublikované texty a fotografie básníka Vladimíra Holana, edici Holanových vpisků do Bible, studii Jana Jandourka o Josefu Škvoreckém, rozhovor s Tomášem Halíkem a Přemyslem Rutem o Popelci umělců, muzikologickou anketu, co je či není "duchovní hudba" a mnoho dalších podstatných článků, rozhovorů a recenzí.
Pomozte zachránit ohrožené památky. Viz http://www.volny.cz/kampanila. Pokud je to možné, dejte vědět o této stránce i svým přátelům.
Česká literatura na internetu. Píše Radek Sárkozi: Pripravili jsme pro Vas soutez. Poznejte vyznamneho ceskeho spisovatele a ziskate dozivotni clenstvi v Klubu Off-line ZDARMA ! A vlastne ho ani nemusite poznat. Cenu ziska i jedna vylosovana odpoved a odpoved nejvtipnejsi... Viz http://www.ceskaliteratura.cz.
O palachovském komplexu méněcennosti a o hystericky nepřiměřené reakci české veřejnosti, politiků a policie na antigobalizační demonstrace, jejímž důsledkem byla na policejních stanicích xenofobní brutalita vůči cizincům, píše anglicky Jan Čulík zde v časopise Central Europe Review, nositeli evropské novinářské ceny
NetMedia 2000 za vynikající příspěvek k internetové novinářské práci v Evropě.
Ve spolupráci se Štěpánem Kotrbou a agenturou Tendence jsme zde (kliknutím na ikonu se dostanete do archívu starších, případně i novějších snímků - najdete jich tam velké množství) zveřejnili fotografie z pražských antiglobalizačních protestů. (Každou fotku zvětšíte kliknutím na ni; fotky mají popisky, které se objeví, když na jejich malou verzi přesunete myš):
Komu byla v r. 1993 udělena licence TV Nova. Soubor
důležitých dokumentů z RRTV, z nichž zřejmě vyplývá,
že právní předchůdce firmy CME, společnost CEDC, se
přímo podílel na správním řízení v rámci
udělování licence pro TV Nova (na rozdíl od Vladimíra
Železného), je v Britských listech na tomto
místě.
Druhý výbor z
Britských listů ...jak Češi jednají (Milenium
Publishing, Chomutov, 580 stran) lze objednat v internetovém
knihkupectví Kosmas přímo na této
adrese.
Dosti podstatná část nového výboru z Britských listů se
zabývá dosud nepříliš úspěšnou reformou zpravodajství
v České televizi, dále kniha pojednává mj. o reakcích
českých intelektuálů na analýzu Václava Havla v pojetí
Johna Keana, o české politice a kultuře, o české byrokracii a
českých postojích obecněji. Předmluva ke knižnímu svazku -
stručně vysvětlující, co v knize je - je zde,
podrobný obsah knihy je zde,
obálka je tady.
(První výbor z Britských listů ...jak Češi myslí, Milenium
Publishing, 1999, je rozebraný.)
TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ je na adrese
http://www.britskelisty.cz/xz/.
Přehled anglicky napsaných článků od Jana Čulíka a
Andrewa Stroehleina o aktuálním vývoji v České republice
najdete zde a zde.
Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu
věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových
ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych
na adrese
http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost
čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je
nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase
k dispozici. Podívejte se na adresu
http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den
aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz
/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto
časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí,
že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby
upoutávku případně umístili na své internetové stránky.
JČ.
Czech media, Czech
politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britské
listy.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a
hyperlinků, týkajících se ČR, zde
na Glasgow University). Zde jsou užitečné
internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou
republiku.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana
Čulíka.
Výběr textů z posledních dní:
|