Protesty v Praze
Názory na globalizaci se mění
Tento redakční komentář vyšel v pondělí 18. září v deníku Guardian.
Mnohokrát se předpovídalo násilí od aktivistů, kteří se shromažďují v Praze tento týden pro podzimní zasedání Světové banky a Mezinárodního měnového fondu. Ale na jejich internetových stránkách je daleko více informací o vyrábění transparentů než o plynových maskách. Od dramatických událostí v Seattle loni v listopadu vznikla tendence vyjadřovat se pohrdavě o nelogické kritice globalizace z řad protiglobalizačních aktivistů. Ale tím pomíjíme zásadnější věc. Jejich demonstrace otřásly vládami a podařilo se jim soustředit pozornost na takové otázky, jako je legitimita Mezinárodního měnového fondu a na rozpor mezi předpisy Světové organizace pro obchod a ekologickými konvencemi OSN. V atmosféře diskusí a vytváření politiky o globalizaci dochází k dramatickým změnám.
Důkazem jsou dvě zprávy, které jsou zveřejňovány tento týden. Důležitější z nich je World Development Report, Zpráva o světovém rozvoji, kterou vypracovala Světová banka. Tato zpráva přiznává pravdivost převratným pojmům, jako je skutečnost, že hospodářský růst automaticky nesnižuje chudobu a konstatuje, že nerovnost záporně ovlivňuje ekonomický rozvoj. Nejkontroverzněji tato zpráva uznává, že chudoba není je hospodářský problém, ale je i problémem politickým. Bohužel mnoho humanitárních organizací posun v postojích Světové banky bagatelizuje a dává přednost tomu odsoudit pomalý, obtížný proces reforem.
Snad nejostřeji kritizuje Světová banka světový obchodní systém. Tvrdí, že v důsledku zemědělského ochranářství přicházejí chudé země o 63 miliardy dolarů ročně.
Mezinárodní obchod je také tématem analýzy britského Performance and Innovation Unit (to je součást Úřadu britské vlády). Zde se poprvé pokouší britská vláda vyrovnat se s otázkami, které nastolili demonstranti a nevládní organizace. Například, tato zpráva přiznává, že v důsledku liberalizace obchodu dochází k vážným ekologickým škodám. Tuto poctivost najdete pouze v textu: závěry zprávy jsou jako obvykle samolibé. Avšak tlak na mezinárodní tvůrce politiky sílí: budou nuceni přijít s přesvědčivými odpověďmi v reakci na obvinění, která proti nim vznesou během nadcházejících čtrnácti dní demonstranti v Praze: totiž že globální kapitalismus je pro drtivou většinu obyvatelstva tohoto světa naprostým zklamáním.