Tisková zpráva CET 21:
Podnikatelské neúspěchy CME se projevily dávno před rozchodem
s Vladimírem Železným
Analýza vývoje cen akcií CME na americkém akciovém trhu Nasdaq ukazuje, že se Američané nemohou vymlouvat na Vladimíra Železného a Českou republiku, ale měli by spíše kriticky hodnotit své podnikatelské úspěchy.
"CME si sama zařízla slepičku, která snášela zlatá vajíčka, dávno před rozchodem Novy se CME", tak komentoval Vladimír Železný návrh na dnešní vyřazení akcií CME z amerického trhu Nasdaq. Akcie CME včera dále poklesly, a to až na hodnotu 4,125 USD za kus, tedy v přepočtu na původní hodnotu 0,51 USD za akcii.
Z grafu, který je volně přístupný na oficiální webovské adrese trhu Nasdaq pod heslem CETV (pod tímto označením jsou akcie CME vedeny) jsou partná následující fakta.
Z maximální hodnoty 35,25 USD za akcii (v lednu 1997) spadly akcie na hodnotu 5,125 USD v říjnu 1998. Tedy zásadní pokles hodnoty akcií CME nastal dávno před rozchodem CME s Vladimírem Železným. Důvodem byly podnikatelské neúspěchy v jiných středoevropských zemích. Loni 5. srpna 1999, v době, kdy začala Nova vysílat samostatně bez ČNTS z Barrandova, měly akcie CME hodnotu 4,5 USD/akcii.
Po počátečním úspěchu emise akcií CME v roce 1994 následoval růst do až konce roku 1996. V tomto období CME spolupracovala s úspěšnou TV Nova v ČR, s TV Puls v německém Sasku, televizí PRO TV v Rumunsku (od 1995), POP TV ve Slovinsku, TV Markíza ve Slovenské republice (1996) a stanicí Studio 1+1 na Ukrajině (1996).
V roce 1997 předpokládala CME získání celoplošné TV licence v Maďarsku. Dokonce si byla tak jista svým vítězstvím, že ještě před ukončením výběrového řízení nakoupila množství drahých programů, které začala dabovat do maďarštiny. Po neúspěchu v tendru pak vstoupila místo do celoplošné pouze do lokální televize. Následkem toho odepsala v prvním roce ze své investice 20 mil. USD a v následujících letech dalších 7,5 miliónů amerických dolarů. V roce 1997 nastal krach televize v Německu a ukončení její činnosti.
V říjnu 1997 zahájila CME také vysílání v Polsku se stanicí TVN (společnost PolSat). Do polské stanice údajně investovala CME více než 80 mil. USD, s tím, že televizi v prosinci 1998 odprodala za 10 mil. dolarů v hotovosti a za 40 mil. USD ve formě dluhopisů.
Na konci roku 1998 oznámila CME svůj zájem o fúzi s SBS. Proto její akcie krátkodobě stouply, ale po nerealizovaném obchodu začaly opět klesat.
Z výše uvedených skutečností je zřejmé, že příčinou podnikatelského selhání CME nebyl
a ani nemohl být Vladimír Železný či Česká republika.