Kdo (skutečně) ovládá Českou televizi?
Není dne, aby ČSSD nebo ODS někdo nepeskoval za politicky motivované zásahy v České televizi. Zeman s Klausem se však spíše nacházejí v situaci, která by se dala opsat následující metaforou: Aniž by si kdy vychutnali opojení ze soulože, chce se po nich, aby už platili na dítě.
Toto přirovnání není nijak absurdní ve světle sobotní (22.7.2000) reportáže ve zpravodajském pořadu Události. Reportér Jakub Knězů referoval o výsledcích šetření, které v IPB déle než půl roku prováděla ČNB. Na začátku reportáže přitom Knězů řekl, že ČT má závěrečnou zprávu ČNB k dispozici, stejně jako ji má týdeník Respekt, který o ní bude informovat ve svém pondělním vydání. V reportáži se pak už o Respektu ani nezmínil. Takže buď se na vzniku reportáže týdeník Respekt podílel (a divákovi tato skutečnost zůstala utajena), nebo se jednalo o neplacenou reklamu na jeden z nejméně tří českých SOUKROMÝCH zpravodajských týdeníků.
Z uvedeného za prvé vyplývá, že ideová skupina spřízněná se čtyřkoalicí (Respekt a obecně lidé shromáždění okolo knížete Schwarzenberga) v ČT vliv neztratila. Jestli tedy takto probíhají čistky v režii ODS a ČSSD, nemusí se nikdo o nezávislost ČT bát.
Za druhé jde o první výrazný lapsus nového šéfredaktora Klepetka, který měl pasáž o Respektu z reportáže vyškrtnout. Jenže co chtít po šéfredaktorovi, který sám nikdy žádnou pořádnou reportáž nenatočil.
Osobně jsem se s ním setkal jen jednou, když před několika lety reportoval ze zasedání Rady pro rozhlas a televizi. Když jsem se večer podíval na výsledek jeho práce, měl jsem dojem, že se každý z nás zúčastnil zcela jiné události.
Když před časem pan Hodač uvedl, že změny ve zpravodajství konzultoval s Mlynářem a Kuhnelem, nevěnoval jsem tomu výraznější pozornost. Teď už to však chápu. Zpravodajství ČT má i nadále pod palcem Čtyřkoalice, byť situaci v ČT zneužívá k politickým útokům proti ODS a ČSSD. A to je nechutné.
Dobře si to zapamatujme, protože stejné metody budou mladí hoši z US používat, až nám budou za pár let vládnout. Už teď je dobré se na to připravit, alespoň nebudeme překvapení a zklamaní. Navíc úkolem občana v demokratické společnosti je být skeptický a neustále zpochybňovat autoritu moci, upozorňovat na její nedostatky selhání. Už v jejích samotných počátcích.
Jaroslav Plesl