Další pochybnosti: V geneticky upravených sojových bobech byly neočekávaně nalezeny genetické fragmenty
Monsanto, multinacionální společnost, která zavedla široké využívání geneticky modifikovaných plodin, informovala veřejnost, že její nejčastěji užívaný geneticky modifikovaný výrobek, totiž sojové boby, obsahuje neočekávané úlomky genů. Vyvolává to znepokojení že vědci dosud řádně nerozumí genetické technologii a jejím dopadům.
V geneticky modifikovaných sojových bobech, které se komerčně pěstují ve Spojených státech už čtyři roky a užívají se například v Británii jako důležitá součást konzervovaných potravin a polotovarů, byly nalezeny dva fragmenty genů navíc.
Firma Monsanto a britská vláda, která jménem Evropské unie schválila využívání geneticky modifikovaných sojových bobů pro výrobu potravin a krmiva pro zvířectvo vyjadřují názor, že prý nejsou geneticky modifikované sojové boby o nic nebezpečnější pro lidské zdraví než tradiční, konvenční sojové boby. Avšak toto zjištění vyvolá další problémy pro vlády zemí Evropské unie, které se snaží vytvořit dojem, že zvládají zavádění této nové technologie a mají ji řádně pod kontrolou.
Firma Monsanto uvědomila britské ministerstvo životního prostředí o výsledcích své nové studie sojových bobů "Roundup Ready" dne 19. května, dva dny poté, co britská vláda byla nucena přiznat, že tisíce hektarů polí v Británii byly omylem osety semeny olejnaté řepky, která sice byla farmářům prodána jako řepka geneticky nepozměněná, ale obsahovala jedno procento geneticky pozměněného materiálu.
Mezitím zjistil jeden německý vědec, že gen, který byl použit k modifikaci olejnaté řepky, dokáže přeskočit bariéru mezi biologickými druhy a umí se etablovat ve střevech včel.
Firma Monsanto uvedla, že její nové studie využívají pokročilejších technik a jsou schopny provést "podrobnější molekulární charakterizaci" sojových bobů, do nichž byl vsunut nový gen, který způsobuje, že rostlinu nezničí postřik proti plevelu. Testy zjistily, že do sojových bobů byly včleněny kromě tohoto genu i dva "neaktivní" kusy genetického materiálu. Dan Verakis, mluvčí firmy Monsanto, uvedl: "Znamená to jen, že teď vidíme geny v soji jasněji. Je to jako když umístíte na oběžnou dráhu dalekohled, a tak vidíte líp."
Firma Monsanto zaslala dopis britské vládě, v němž uvádí, že od roku 1996 se pěstují geneticky modifikované sojové boby na více než 100 milionech akrech polí po celém světě "a na životní prostředí ani na lidské zdraví to nemá naprosto žádné záporné důsledky. Tyto sojové boby byly také široce konzumovány v Evropě v potravinách i v krmivu pro zvířata a nemá to žádné záporné důsledky." V Británii se však žádná geneticky modifikovaná soja nepěstuje.
Andy Tait, odborník z organizace Greenpeace pro otázky geneticky modikovaných plodin, konstatoval: "Dokazuje to přesně, co říkáme už celá léta, že genetická modifikace plodin je inherentně nepředpověditelná a jakmile budou tyto plodiny vpuštěny do normálního životního prostředí, bude to mít celou řadu nevypočitatelných důsledků." Soji se využívá ve velkém množství potravin. Asi polovina sojových bobů, pěstovaných ve Spojených státech, je geneticky modifikovaná.