Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.
Zde je adresa Britských listů.
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Upozornění autorům: Prosím, posílejte pokud možno své příspěvky do BL uložené ve formátu html. Díky. JČ
Co je nového v České republice V Praze byl přepaden moldavský ministr dopravy.Moldavský ministr dopravy Afanasie Smochin přijel do Prahy na zasedání Rady ministrů Evropské konference ministrů dopravy (CEMT). V pondělí večer byl zbit a okraden neznámými útočníky.
Moldavského ministra s jeho náměstkem přepadl gang rusky hovořících mužů v Celetné ulici Praze 1 v pondělí ve 20:30. Pětačtyřicetiletého ministra obstoupilo šest ozbrojených mužů, přiložili mu nůž ke krku a chtěli po něm peníze. Když se s nimi odmítl bavit, útočníci ho srazili k zemi, zbili a vzali mu 800 dolarů. Ministrův náměstek poté vydal útočníkům své peníze, v přepočtu 22.000 korun, dobrovolně.
Vláda zruší protikorupční pracovní skupinu, ale založí nové.
Vláda se rozhodla zrušit Koordinační a analytickou skupinu vládního Výboru pro ochranu ekonomických zájmů. Skupina byla vytvořena v souvislosti s protikorupční akce Čisté ruce. Vláda uložila ministru Motejlovi, aby ve spolupráci s ministrem Grossem do 31. srpna předložil informaci o vytvoření útvarů v soustavě státních zastupitelství, které by se specializovaly na dozor nad vyšetřováním závažné hospodářské a finanční kriminality.
Přímé volby prezidenta republiky a prezidentských pravomocí se bude týkat sobotní čtyřkoaliční programová konference nazvaná "Prezident republiky, jeho postavení v ústavním systému České republiky a způsob jeho volby".
Komunistická strana Československa (KSČ) se bude soudně domáhat vydání majetku po předlistopadové komunistické straně od nynější Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM).
Vláda rozhodla o zvýšení minimální měsíční mzdy z dosavadních 4000 na 4500 korun. Hodinová mzda se zvyšuje z nynějších 22,30 na 25 korun.
Havel: "Praha přinese MMF porozumění".
Praha je svou pradávnou tradicí dialogu a úvah o budoucnosti lidstva předurčena pro to, aby podzimnímu jednání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky vdechla atmosféru "porozumění, diskuse, společných úvah vedených společnou starostí o budoucnost světa", řekl Václav Havel, ale v pondělí půjde na operaci kýly.
Vláda schválila aktualizovaný Národní program přípravy České republiky na členství v Evropské unii.
Chyba v zápisu Rady České televize? Tomáš Pecina píše: Jak mě včera informoval mluvčí ČT Jiří Tráva, žádná směrnice pro komunikaci s institucemi a jednotlivci mimo ČT, předložená 23. května generálním ředitelem Radě ČT (jak dokládá zápis: http://www.czech-tv.cz/ct/radact/jednani2000/20000523.htm) neexistuje. Kdo ví, možná neexistuje ani ředitel, Rada a dokonce ani Česká televize... Zkuste se zeptat pana Trávy (Jiri.Trava@czech-tv.cz)!
Šikanování na malém městě. Poznamenává Václav Pinkava:V souvislosti s diskusi prave probihajici v Britskych listech na tema sikanovani v ceskych skolach potazmo chovani dospelych, mozna by vas zaujal i tento priklad mene okate sikany schopneho nepohodlneho jedince skupinou az detinsky nesikovnych a malichernych 'zastupitelu' ceskych pomeru.
Vsadim se, ze obdobnych jevu je na ceskem venkove pozehnane, ale za ukazku to stoji.
http://www.knihzdar.cz/odvolani.htm
Druhý výbor z Britských listů ...jak Češi jednají (Milenium Publishing, Chomutov, 580 stran) lze objednat v internetovém knihkupectví Kosmas přímo na této adrese.
Dosti podstatná část nového výboru z Britských listů se zabývá dosud nepříliš úspěšnou reformou zpravodajství v České televizi, dále kniha pojednává mj. o reakcích českých intelektuálů na analýzu Václava Havla v pojetí Johna Keana, o české politice a kultuře, o české byrokracii a českých postojích obecněji. Předmluva ke knižnímu svazku - stručně vysvětlující, co v knize je - je zde, podrobný obsah knihy je zde, obálka je tady. (První výbor z Britských listů ...jak Češi myslí, Milenium Publishing, 1999, je rozebraný. Druhého výboru se minulý týden prodalo v knihkupetví Fišer za jediný den padesát výtisků, takže kdo má o knihu zájem, nechť její koupi příliš neodkládá.)
Nové texty z české literatury. Píše Radek Sarkozi:http://www.ceskaliteratura.cz byla doplnena o nove texty:
anonym: Drevo se listem odievá,
Capek: O peti chlebich,
Kolar: Basen ticha,
Dekuji Vam za zajem o stranku Ceska literatura na Internetu (v kvetnu ji navstivilo 700 surfaru) a preji Vam hezky 1. cerven 2000.
České úřady mlčí, bez ohledu na zákon o svobodě informací. Dovíme se od Jindřicha Marka, zda byl či nebyl ministr Karel Březina na vojně, od Libora Roučka, jak je možné, že Jindřich Marek uráží e-maily členy veřejnosti a je-li placen Úřadem vlády a jaký má plat a od Jana Kavana, proč nesmyslně zabraňuje jeho ministerstvo návratu čínského postgraduálního studenta do pražského Geofyzikálního ústavu? Je možno brát český zákon o svobodném přístupu k informacím vážně, nebo je to jen takový vtip českého politického establishmentu?
O případu čínského studenta, kterému české ministerstvo zahraničních věcí nesmyslně znemožňuje pokračování v postgraduálním studiu v Praze, o nepřátelském a právně nedomyšleném přístupu české státní byrokracie vůči cizincům a uprchlíkům a o arogantním a nezdvořilém způsobu, jaký projevil v reakci na dotaz veřejnosti činitel českého Úřadu vlády Jindřich Marek píše v angličtině v hlavním článku v aktuálním čísle časopisu Central Europe Review Jan Čulík na tomto místě.
Profesionalita a nezávislost nové Rady České televize se už projevuje? Napsal Tomáš Pecina, který požádal nového člena Rady České televize Františka Mikše o rozhovor pro Britské listy:
Právě jsem mluvil s Františkem Mikšem. Řekl mi (téměř doslova) toto:
"Voláte pozdě. Já jsem si mezitím stačil ty vaše Britské listy přečíst a řeknu Vám, že něco tak špatně napsaného, neobjektivního a zaujatého si nedokážu představit. A jestli si myslíte, že s vámi budu ztrácet čas, tak jste na omylu!"
Prosím, publikujte, to má stejnou cenu jako celostránkový rozhovor. (T.P.)
TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ je na adrese
http://www.britskelisty.cz/xz/.
Přehled anglicky napsaných článků od Jana Čulíka a Andrewa Stroehleina o aktuálním vývoji v České republice najdete zde a zde.
Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych na adrese
http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu
http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.
Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britské listy.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University). Zde jsou užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Výběr textů z posledních dní:
|