Zimbabwe - nový Vítězný únor
Vazeny pane redaktore,
protoze v podstate neni Public opinion samo o sobe ale vzdy mu predchazi
Published opinion, bylo by zahodno venovat vice pozornosti- celosvetove tomu,
co se deje na jihu Afriky.
Vypalene farmy, tezce zbiti a zraneni farmari, nyni jiz i mrtvi...
Kolik jeste dalsich mrtvol probere tak zvane verejne mineni?
Pred nekolika okamziky jsem si vyslechl jak pro TV pan Mugabe soucasny
president Zimbabwe rekl
" from now you are our enemies...."
Doufam ze komentare netreba!
Tohle by si nedovolil rici zadny politik z demokraticke zeme!
Nasili a vrazdy jsou a zustavaji tim nejhorsim ceho jsou lide schopni
bez ohledu kdo je pacha a jaka je jeho barva pleti!
Nezbyva nez doufat ze pred mezinarodnim soudem stanou nejen Srbove a Albanci
ale i pan Mugabe a jeho zoldaci!
Nemyslim ze by bylo moudre nechat zemrit prilis mnoho nevinnych!
Mohli by ziskat prevahu Ti co hlasaji ze to vse nepachaji lide, ale ze se
jedna o zdivocelou zver a tu je nutno strilet!
Nezareagovat znamena vybuch nenavisti a vse dobre co se udelalo v boji proti
rasismu
prijde v nivec !
Vitezny Unor 48 v Ceskoslovensku byl a navzdy zustane vrcholem bezpravi!
Stejne tak i to co se deje dnes v Zimbabwe!
Mike Jarolím, Sydney, Austrálie
Poznámka JČ: Tento obecný, lidskoprávní, etický, humánní aspekt - prostě pohled z hlediska spravedlnosti jsem právě postrádal, když jsem asi před týdnem o řádění v Zimbabwe zaslechl v Praze v Radiožurnálu depeši reportéra Čro Voldána z Londýna. Jako by to měl, co se týče lidských práv a prostého lidského soucitu v mozku vykradené...
Doufám, že jsem se nespletl, když jsem v jeho reportáži zaslechl podtext škodolibosti - jak je na tom teď ta Británie špatně, že má problémy se svým koloniálním dědictvím, jak už je v té Africe bezmocná...
Jenže takhle se o tom v Británii vůbec nepíše. Mnoho Britů se staví velmi kriticky vůči britské koloniální minulosti a neváhá kritizovat politováníhodné stránky britské historie, od Burské války, přes Mnichov až po odmítání židů za druhé světové války (o tom jsme nedávno v BL psali). Britská společnost je relativně pluralistická a v intelektuálních elitách většinou nevládne monolitní nacionalismus.
O masakrech v Zimbabwe, které vyvolává vládce Robert Mugabe, jemuž hrozí, že přijde v zemi o moc, se píše a hovoří v britských sdělovacích prostředcích v těchto dnech hojně, a to vždy z humanitárního hlediska, nikoliv z hlediska imperiálního - to by bylo naprosto šokující.
Nezapomínejme, že nedávno zaútočili Mugabeho polovojenští stoupenci na protivládní demonstraci bělochů i černochů brutálním způsobem proti všem.
Snad je zajímavé, že například v deníku Guardian píše o Mugabeho povzbuzování násilí a o masakrování a vyhánění bělošských farmářů šokující, s farmáři sympatizjící články na první straně černošský reportér (je tam vyfotografován, jinak by se to nepoznalo) Gary Younge.
Jen ještě jednu podvratnou poznámku na okraj: doufám, že by světové sdělovací prostředky projevily o tuto krizi stejně děni takový zájem, kdyby byli pronásledováni jen černoši. Bohužel, loňský případ ze Sierra Leone, kde byly lidé vražděni ještě ve větších počtech než v Kosovu, a to za nezájmu světových sdělovacích prostředků, tomu moc nenasvědčuje.