Komu se vlastně prodává Barrandov?
Ptá se v Lidových novinách publicista Radovan Holub na adrese http://noviny.trafika.cz/press2/ln.asp?d=000411&t=1.
Ekonomická příloha LN pak odpovídá titulkem "Barrandovské ateliéry kupuje kanadský investor".
Stručné ohlédnutí: ateliéry Barrandov byly privatizovány 1992 společností vedenou Václavem Marhoulem za 500 milionů Kč v deseti bezúročných splátkách, z nichž ještě třetinu AB Barrandov společnost Fondu národního majetku dluží. Poté, co s Marhoulovou pomocí Barrandov ovládl fond Silas a Moravia Steel, oceláři si na Barrandov půjčili u bank více než 1 miliardu korun. Zacházení s českým filmovým fondem, které bylo Barrandovu svěřeno, bylo tak hanebné, že Ministerstvo kultury tuto správu svěřilo společnosti Bonton.
V privatizačním projektu byla tzv. zlatá akcie, přesněji řečeno - akcie se zvláštními právy, která měla zaručit zachování filmové či audiovizuální výroby na Barrandově a především - zajistit, aby to nejcennější, co na Barrandově je, tj. pozemky (encyklopedie Film a filmová technika z roku 1974 uvádí 600 000 m celkové rozlohy, tj. zřejmě včetně zastavěných ploch) se nestaly předmětem pozemkových spekulací.
Nedávné rozhodnutí Krajského obchodního soudu v Praze, který tuto akcii se zvláštními právy označil za neplatnou, naznačuje, že tuto zlatou akcii se podařilo již zašantročit.
Nyní oceláři svůj kontrolní podíl na Barrandově prodávají. Komu?
Kodiak Group na internetu má tuto vizitku Že by se na Barrandově začal budovat nějaký park nových technologií? Nebo tu bude centrála a distribuční sklady pro e-commerce?