Theresa Mayová zatím jmenovala do své nové vlády především šílence
14. 7. 2016 / Jan Čulík
Nejpozoruhodnější je jmenování klauna Borise Johnsona britským ministrem zahraničí. Ještě před čtrnácti dny se Mayová o Borisi Johnsonovi vyjádřila takto:
"Boris vyjednával v Evropě. Pamatuju si, že naposledy když uzavřel dohodu s Němci, vrátil se s třemi zánovními vodními děly."
Boris Johnson goes to Foreign Office. Two weeks ago his new boss said this: pic.twitter.com/HHCkThWjY5
— Sophy Ridge (@SophyRidgeSky) July 13, 2016
Andrew Stroehlein: "A to proto, že britská politika se v posledních týdnech ještě před světem dostatečně neztrapnila..."
Because UK politics has not embarrassed itself enough before the world in recent weeks… https://t.co/pyHGqSy0Pj
— Andrew Stroehlein (@astroehlein) July 13, 2016
Nejnovější vrcholný britský diplomat Boris Johnson: "Částečný Keňan Obama má od předků antipatie vůči britskému impériu".
“part-Kenyan” Obama has “ancestral dislike of the British empire” - UK's new top diplomat https://t.co/uqqlXoBvaL pic.twitter.com/HSGLloW2aX
— Andrew Stroehlein (@astroehlein) July 13, 2016
Boris Johnson nyní řídí výzvědnou agenturu MI6:
Boris Johnson is now in charge of MI6. pic.twitter.com/U5kHXDK8Ci
— Dai Lama (@WelshDalaiLama) July 13, 2016
Toto si myslí Cher: "Idiot, který lhal britskému lidu. Neměl koule na to, aby se stal vůdcem poté co vyhrál!! Ještě další otázky?"
@NickJWReilly Think He’s
— Cher (@cher) July 13, 2016
F-ing Idiot who lied to British ppl
& Didnt have the balls 2 LEAD
THEM ONCE “LEAVE”VOTE WON‼️..anymore questions
Někteří komentátoři však píší, že Mayová musela dát alespoň jednu funkci zastánci brexitu. Poukazují na to, že ministr zahraničí nemá skoro žádné pravomoci a že zásadní zahraničněpolitická rozhodnutí bude činit vláda. Johnson prý také bude jezdit hodně po světě a Mayová s ním nebude muset spolupracovat. Hlavní práci bude zřejmě dělat "ministr pro brexit" euroskeptik David Davis. "Mezinárodní obchod" bude řešit Liam Fox. Johnsonovo jmenování je zjevně oslabením ministerstva zahraničí. Boris Johnson v minulosti urazil množství zemí a jejich státníků. Třeba se bude snažit o dobré vztahy.
Liam Fox, který byl jmenovaný ministrem "pro mezinárodní obchod" (jestli ještě nějak Británie bude po brexitu provozovat), konzervativní poslanec na extremním křídle Konzervativní strany, byl v roce 2011 nucen rezignovat na funkci britského ministra obrany poté, co vyšlo najevo, že jeho poradce Adama Werrittyho financovali podnikatelé a firmy, kteří potenciálně mohli mít prospěch z rozhodnutí britské vlády. Korupce je zřejmě už po pěti letech zapomenuta.
Ultraeuroskeptik David Davis byl jmenován "ministrem pro odchod Británie z EU". Je to jeho první vládní funkce v tomto století. V letech 1994-1997 byl Davis náměstkem ministra zahraničí pro Evropu.
VytisknoutObsah vydání | Středa 13.7. 2016
-
8.7. 2016 / Karlovy Vary 2016: Chaos a dobré české filmy13.7. 2016 / Pravda dostihla dohodu s Íránem13.7. 2016 / Itálii čekají dvě ztracené dekády. Na úroveň před krizí se vrátí, až budou jiné evropské ekonomiky o čtvrtinu větší12.7. 2016 / Jak technologie ochromila pravdu11.7. 2016 / George Soros: Britské hlasování pro brexit by paradoxně mohlo znamenat výrazné posílení EU11.7. 2016 / Britští právníci požadují vytvoření komise o důsledcích brexitu. Pak má o něm hlasovat Dolní sněmovna11.7. 2016 / Tragický pád britských médií11.7. 2016 / Venezuelané shánějí jídlo v Kolumbii11.7. 2016 / Z azylanta v Itálii výrobcem organických jogurtů9.7. 2016 / Financial Times: Brexit je pučem jedné skupinky absolventů britských soukromých škol proti druhé1.6. 2016 / Hospodaření OSBL za květen 2016