Deset nesmyslů, které lidé šíří o uprchlících

11. 8. 2015

Drtivou většinou jde o uprchlíky, ne o ekonomické migranty

Když čelíte největší světové uprchlické krizi od ukončení druhé světové války, je důležité mít k dispozici fakta k střízlivé debatě o tom, jak reagovat. Avšak spolehlivá data a fakta politici vůbec nepoužívají. Britská ministryně vnitra Theresa Mayová tvrdila v rozhlase už v květnu letošního roku, zcela nepravdivě, že drtivá většina přistěhovalců do Evropy jsou Afričané, kteří se vydali na cestu z ekonomických důvodů.

Britský konzervativní ministr zahraničí Philip Hammond nejenže tento týden opakoval nepravdivá tvrzení Mayové o afrických ekonomických migrantech, ale ještě je k tomu vylíčil jako "loupeživé nájezdníky", kteří způsobí kolaps evropské civilizace. Hammondovi, stejně jako mnoha dalším lidem, by prospělo, kdyby citoval statistiky a fakta. Zde je 10 klíčových faktů:

62 procent

Vůbec není pravda, že tuto krizi vyvolávají hospodářští imigranti. Drtivou většinou jsou to uprchlíci. Podle údajů, shromážděných OSN, bylo do konce července 2015 62 procent lidí, kteří se dostali do Evropy, ze Sýrie, z Eritreji a z Afghánistánu. To jsou země rozervané válkou, útlakem diktatury a náboženským extremismem - a v případě Sýrie vším tímto trojím. Přidejte k tomu uprchlíky z Darfuru, z Iráku, ze Somálska, z určitých částí Nigérie - a celkový počet imigrantů, kteří mají právo na azyl, stoupne na hodně více než 70 procent.

1 procento

Když čtete britský tisk, mylně z toho získáte dojem, že Calais je hlavním bojištěm evropské imigrantské krize. Ve skutečnosti tvoří uprchlíci v Calaise jen 1 procento uprchlíků, kteří se letos dostali do Evropy.

0.027 procenta

Hammond se vyjádřil, že imigranti vyvolají rozklad evropského sociálního pořádku. Ve skutečnosti je počet imigrantů, kteří se letos dostali do Evropy (200 000) tak miniaturní, že tvoří pouze 0,027 procenta celkového počtu obyvatel Evropy, která má 740 milionů lidí. Nejbohatší kontinent na světě dokáže lehce přijmout tak malý počet uprchlíků.

1,2 milionu

Jsou země, jejichž sociální infrastruktura se téměř hroutí v důsledku uprchlické krize -ale nejsou v Evropě. V Libanonu je 1,2 milionu syrských uprchlíků v zemi s celkovým počtem obyvatel 4,5 milionu. Země, které je více než stokrát menší než EU, už přijala více než padesátkrát více uprchlíků, než je množstvím, o němž EU možná bude uvažovat. Libanon trpí uprchlickou krizí. Evropa nikoliv.

£36.95 (tj. 1412 Kč)

Mnozí tvrdí, že uprchlíci chtějí do Británie, protože tam dostávají velké sociální dávky. Kromě toho, že většina uprchlíků netuší předem, jak funguje azylový systém v jednotlivých evropských zemích, není pravda, že Británie je zvlášť štědrá. V Británii dostává každý žadatel o azyl £36.95 a nesmí při tom pracovat. Ve Francii dostávají více: £56.62 (2164 Kč). V Německu a ve Švédsku, dvou nejpopulárnějších zemích, dostávají £35.21 (1345 Kč) and £36.84 (1407 Kč) týdně.

50 procent

Není pravda, že většina uprchlíků je z Afriky. Podle údajů OSN pochází letos 50 procent uprchlíků z neafrických zemí, ze Sýrie (38 procent) a z Afghánistánu (12 procent). Když se k tomu přidají imigranti z Pákistánu, z Iráku a z Íránu, je zjevné, že počet imigrantů z Afriky je daleko menší než 50 procent. Kromě toho, jak uvedeno výše, mnozí z nich, zejména ti z Eritreji, z Darfuru a ze Somálska - mají legitimní právo na status uprchlíka.

4%

Loni se Evropská unie rozhodla suspendovat plné námořní záchranné operace ve Středozemí na základě domněnky, že tato operace povzbuzuje víc uprchlíků, aby riskovali cestu z Libye do Evropy. Ve skutečnosti přicházeli lidé dál. V době, kdy se nezachraňovalo, došlo k ročnímu nárůstu uprchlíků o 4 procenta. V roce 2015 se pokusilo překročit Středozemní moře 27 800 lidí. Jen 26 740 se o to pokusilo v těchže měsících r. 2014.

25 670

Británie není zvlášť žádoucím cílem pro uprchlíky. V roce 2014 požádalo o azyl v Británii jen 25 870 lidí a z nich jen 10 050 bylo přijato. V Německu zažádalo 97 275 osob, ve Francii 68 500, ve Švédsku 39 905 a v Itálii 35 180. Británie do země vpustila jen 187 Syřanů, Turecko 1,6 milionu.

11 miliard euro

Hammond a Cameron tvrdí, že řešením uprchlické krize jsou deportace, že tím Británie ušetří. Jenže Británie od roku 2000 už vydala celých 11 miliard euro na náklady deportací uprchlíků. Další miliarda euro byla v EU vyplýtvána na pokusy zabezpečit proti uprchlíkům hranice Evropy - tyto peníze mohly být daleko rozumněji použity na integraci přistěhovalců do evropské společnosti.

-76 439

Navzdory hysterii poklesl počet uprchlíků v Británii od r. 2011 o 76 439. Ve srovnání s tím počet uprchlíků v rozvojových zemích stoupl za posledních 10 let podle OSN ze 70 na 86 procent.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vytisknout

Související články

Obsah vydání | Pondělí 10.8. 2015