Praha zvažuje omezení vjezdu čmoudícím autům

6. 3. 2012

Společná tisková zpráva Pražských matek a Centra pro životní prostředí a zdraví ze dne 6. března 2012

Praha, 6. března 2012 -- Pražské matky a Centrum pro životní prostředí a zdraví vítají, že včera na půdě pražského magistrátu proběhlo první jednání odborné pracovní skupiny pro zřízení nízkoemisních zón, jehož výsledkem by měla být studie proveditelnosti nízkoemisních zón ve městě. Praha se dlouhodobě potýká s problémem silného znečištění ovzduší, jehož významným zdrojem jsou výfukové plyny automobilů, a nízkoemisní zóny by mohly být jedním z opatření, která mohou obyvatelům Prahy přinést čistější ovzduší. Praha by se vyhlášením zóny zařadila k významným evropským metropolím jako je Berlín, Londýn, Stockholm, Kodaň, Frankfurt nad Mohanem nebo Stuttgart, které už omezují vjezd automobilů s vysokými emisemi.

"Považovali bychom zřízení nízkoemisní zóny za krok dobrým směrem, a proto vítáme, že Praha zadá zpracování studie proveditelnosti takových zón. Ze zahraničních zkušeností je známo, že by hodně záleželo na tom, jak by území zóny bylo velké a jaká by v něm byla nastavena pravidla", uvedla Jarmila Johnová z Pražských matek (1) a dodala: "Zatížení města individuální automobilovou dopravou i míra znečištění ovzduší v Praze však vyžadují, aby nízkoemisní zóna by doprovázena i řadou dalších opatření zlepšujících podmínky pro MHD, chodce a cyklisty , která by z Prahy učinila příjemnější, zdravějším a bezpečnějším místem pro život."

"Nízkoemisní zóny se už osvědčily v Německu, Dánsku, Švédsku nebo Holandsku a jejich zavedení zvažuje například Francie nebo Rakousko. Zóny mohou snížit znečištění ovzduší oxidy dusíku, ale zejména jemným prachem, který v současnosti představuje z hlediska životního prostředí největší zdravotní riziko jak v Evropě, tak v Česku. Krátkodobé vdechování prachu zvyšuje počet zánětlivých onemocnění plic, působí negativně na srdečně-cévní systém, vede ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti. Dlouhodobé působení prachu zhoršuje plicní funkce u dětí i dospělých, zvyšuje počet chronických obstrukčních onemocnění plic a snižuje délku dožití. Znečištění ovzduší prachem v České republice každoročně způsobuje předčasné úmrtí několika tisíc lidí, " varoval MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví (2)

V České republice bylo umožněno městům vyhlásit nízkoemisní zóny formou novely zákona o ovzduší, která nabyla platnosti 19. října 2011 (3).

Poznámky pro editory:

(1) Pražské matky jsou občanské sdružení, které vzniklo v roce 1991 a dlouhodobě se věnuje zklidňování dopravy v okolí škol, podpoře zejména chůze a cyklistiky dětí na jejich pravidelných cestách do školy (program Bezpečné cesty do školy) a problematice ochrany ovzduší v souvislosti s dopravou. Více informací na: www.prazskematky.cz

(2) Centrum pro životní prostředí a zdraví vzniklo koncem roku 2009 jako občanské sdružení, jehož aktivity se zaměřují zejména na oblast nebezpečných chemických látek a znečištění ovzduší z hlediska jejich vlivu na životní prostředí a lidské zdraví.

(3) Zákon č. 288/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší a o změně některých dalších zákonů (zákon o ochraně ovzduší), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů.

Vytisknout

Obsah vydání | Úterý 6.3. 2012