Britský ministr financí řeší spektakulární selhání svého hospodářského programu jeho prohloubením

6. 12. 2012

Konzervativní britský ministr financí George Osborne oznámil další rozsáhlé škrty v sociální podpoře i ve vládních výdajích poté, co byl nucen přiznat, že jeho plány na snížení britské zadluženosti selhaly.

Osbornovo tvrzení, které ve středu odpoledne pronesl v Dolní sněmovně na začátku své ekonomické zprávy, že se britská ekonomika "uzdravuje", bylo v parlamentu přivítáno obrovskou salvou smíchu.

Ratingová agentura Fitch okamžitě reagovala na Osbornovo prohlášení, že jeho program škrtů, který měl skončit před volbami na jaře 2015, bude muset pokračovat až do roku 2018 (je ovšem sporné, zda konzervativci vyhrají volby) varováním, že Británie riskuje, že přijde o své hodnocení AAA.

Britská ekonomika se v roce 2012 zmenší o 0,1 procenta a v roce 2013 poroste o pouhých 1,2 procenta - zatímco například Německo roste kolem 3 procent. Německo ovšem, jak upozornil v televizi Channel Four generální ředitel britské pobočky firmy Siemens, provozuje už dvacet let systematickou investiční strategii, kdy vláda podporuje investice do klíčových odvětví, které mají šanci stát se světovými jedničkami. Německo na rozdíl od Británie má také specializovanou podnikatelskou banku, která poskytuje i malým a středních podníkům potřebné úvěry na investice a rozvoj. V Británii banky nepůjčují dnes skoro nikomu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Zemřel legendární nejstarší architekt světa Oscar Niemeyer

6. 12. 2012 / Tomáš Koloc

Byl žákem proslulého švýcarského architekta Le Corbusiera. Tvrdil že důležitější než stavba jsou lidé, kteří v ní žijí a základním prostředkem jeho architektonického vyjádření byla křivka. Ačkoli svou kariéru začal už ve 30. letech 20. století, opravdové proslulosti dosáhl, když si od něj na konci 50. let brazilský prezident českého původu Juscelino Kubitschek objednal koncepci nově založeného města federace Brasilia. Niemeyer byl znám svými levicovými postoji a spolu s umělci jako byli Frida Kahlo, Diego Rivera nebo Pablo Neruda byl archetypem latinskoamerického komunisty-bohéma. Ačkoli projektoval sídlo Komunistické strany Francie a od Nikity Chruščova přijal Leninovu cenu míru,v Sovětském svazu nepracoval, a jeho vyjádření, že mu sovětská architektura přijde příliš tvrdá, bylo provázeno patřičně chladou reakcí.

Vedle spisovatelů Jorge Amada a Paula Coelha, bývalého prezidenta Luly da Silvy (a přirozeně i populárních brazilských fotbalistů :-) šlo o jednoho z neslavnějších Brazilců.

Jak zůstat provinční

6. 12. 2012 / Michal Rubáš

Zvolení komunistických zastupitelů do funkcí krajských radních pro školství vyvolalo v naší vzdělanostní společnosti pozoruhodné petiční pohyby.

Tato rozpustilá rebelie za posílení establišmentu není ovšem v dějinách našeho státu ničím bezprecedentním. Kdo jiný než Češi, kteří toho času dotáhli kapitalismus do nejodpudivějšího extrému, by se měl v dobře zatepleném kolektivu hlasitěji pohoršovat nad outsiderskými nositeli jediné systémové kritiky?

Někteří lidé se z historie asi nikdy nepoučí. Zatímco se učitelé dějepisu na základních školách mohou přetrhnout, aby v rámci výuky nejnovějších dějin děti dostatečně varovali před možností opakování totalitních praktik minulého režimu, chovají se akademičtí předáci dvou regionálních univerzit, jako by k žádnému Listopadu nikdy nedošlo.

Mužské populaci radikálně klesá počet spermií

6. 12. 2012

V letech 1989 - 2005 poklesl průměrný počet spermií ve studii 26 000 mužů o třetinu. Zvýšilo se tak riziko jejich nepolodnosti. K poklesu dochází globálně. Za příčinu poklesu se označují různé důvody, od módy nosit těsné spodky až po znečištění životního prostředí, ale jednu konkrétní příčinu vědci dosud nenalezli. Podle výsledku této nejnovější francouzské studie, zveřejněné v časopise Human Reproduction, klesá koncentrace spermií od roku 1989 každoročně o 1,9 procent. Za 17 let poklesla ze 73,6 milionů spermií na mililitr na 49,9 milionů spermií na mililitr r. 2005. O 33,4 procent také poklesl počet normálně utvořených spermií.

Mužská neplodnost je 15 milionů spermií na mililitr, avšak podle Světové zdravotnické organizace mají muži s menším počtem spermií než 55 milionů na mililitr problém oplodnit partnerku.

Podrobnosti v angl ZDE

Šest právníků se přihlásilo do projektu jak zcivilizovat exekutorskou praxi v ČR

21. 11. 2012

Na apel Britských listů vytvořit právní tým, který by srovnal právní ustanovení, regulující exekutorskou praxi v České republice s obdobnými právními ustanoveními v západních zemích Evropské unie, se přihlásilo od včerejška šest právníků. Jeden z nich je univerzitní profesor. K projektu se také přihlásila europoslankyně ČSSD MUDr. Olga Sehnalová, která nabídla, že z informačních zdrojů Bruselu získá pro projekt údaje o tom, jak je exekutorská legislativa řešena v západních zemích.

Zdá se tedy, že je důvodné pokusit se projekt zahájit. Vyhlašujeme tedy na něj finanční sbírku. Prosíme, své příspěvky posílejte na normální konto Britských listů na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Označte, prosíme, zásilku variabilním symbolem 1111.

Usuzujeme, že hlavním účelem finančních prostředků bude zřejmě nutnost platit zahraniční právníky v poslední etapě tohoto projektu, totiž žalobě k Evropskému soudu na Českou republiku za případné porušování evropských zákonů ve věci exekutorské "kultury" v ČR. Půjde zřejmě o dlouhodobější projekt. O jeho pokroku budeme průběžně informovat.

Jan Čulík

šéfredaktor

Zisk bohatých subjektů považuje v ČR soudnictví za "posvátný"

6. 12. 2012

Je třeba si uvědomit, že za českým systémem exekucí je princip "posvátnosti zisku" bohatých subjektů, jako jsou banky, pojišťovny, dopravní podniky, telekomunikační firmy, píše jeden významný český právník.

"Neprůstřelnost" obhájců exekucí je založena na tom, že těmto obrovským společnostem s miliardovým obratem nesmí uniknout ani nepatrné částky, aby nedošlo k dominovému efektu a celý systém dobývání renty velkými subjekty od tisíců drobných plátců nebyl zpochybněn.

Je to primitivní, ale účinná argumentace, na kterou část veřejnosti slyší.

Ze stejného soudku je argumentace advokátů, podle nichž by se bez mnohonásobných absurdně vysokých přísudků vymáhání bagatelních částek nevyplatilo.

Jako hlavní problém ale vidím systém doručování, který umožňuje, že se dlužník o drobném dluhu dozví až ve fázi exekuce.

Velmi absurdně působí také srovnání pravomocí policie při domovních prohlídkách, resp. prohlídkách jiných prostor v trestním řízení a pravomocí exekutorů při tzv. mobiliární exekuci. V obou případech jde o zásah do domovní svobody a práva na soukromí. Podezřelý z vraždy je však zákonem lépe chráněn než dlužník dopravního podniku.

8 Kč

6. 12. 2012

Tak nějak v r. 2000 jsem nastoupil do ostravské tramvaje. Měl jsem asi prošlý měsíčník nebo tak nějak, dostal jsem pokutu. Dlouhé roky se nedělo nic. Pak přišla obsílka k soudu. Poněvadž pohledávka byla promlčena (po 3 letech), tak jsem ani neodepsal na tu blbost.

Jenomže se změnil zákon, mezitím. Nyní musí dlužník uplatnit promlčení, jinak soud přiklepne automaticky všechny ty nesmysly. Takže 8 Kč, plus náklady soudního řízení, exekuce atd = 80.000 Kč, a stále roste.

Ode mně ty kurvy nedostanou nic, maximálně tak kladivem po čuni, přímo před policajtem, který je doprovází, konstatuje Petr Svatý.

Právní paskvil porušující spravedlnost

6. 12. 2012

Vážená redakce

z vámi uveřejněného odkazu na stránky sdružení Iuridicum Remedium mě velmi zarazil jeden z odstavců, píše Petr Jenčo:

"Jakmile bude vydáno rozhodnutí a toto rozhodnutí nabude právní moci, není již možné věc řešit uvedeným směrem. Jinými slovy -- pokud si vymyslím, že mi dlužíte nějakou částku, tuto částku proti Vám zažaluji a Vy se nebudete žádným způsobem proti mému útoku (žalobě) bránit, může být vydáno rozhodnutí. Nebude-li proti tomuto rozhodnutí žádná obrana, nabude rozhodnutí právní moci a vykonatelnosti a mohu celý případ předat exekutorovi k vymáhání. To, že jsem si celou věc vymyslel a nikdy Vám žádné peníze nepůjčil, zajímat nikoho v rámci exekučního řízení nebude."

Pokud to chápu dobře, v čistě hypotetickém příkladě, vyhlédnu-li jakoukoliv osobu, které nějakým způsobem zabráním v odběru pošty nebo využiju toho, že daná osoba má trvalé bydliště hlášené jinde, a tím pádem nebude informovaná o probíhajícím řízení, jsem schopen se hlásit o jakoukoliv smyšlenou pohledávku a danou osobu připravit o veškerý majetek?

Čtu-li onen zmíněný článek dále, dovídám se, že veškerá odvolání, ať už proti pohledávce samotné a soudnímu řízení, nebo exekuci, musím podat do 15 dnů ode dne doručení. Doručená zásilka se ale, dle dnes platných zákonů, ani nemusí dostat do rukou adresáta. Stačí 10 dní a zásilka se bere jako doručená.

Opravdu je toto v České republice DNES možné? Existuje vůbec nějaká obrana, i když se očividně jedná o podvod?

Jak probíhala jedna exekuce v Austrálii

5. 12. 2012

Vážený pane šéfredaktore,

sleduji se zájmem i s podivením zřetelně zdivočelé praktiky, které pod heslem vymahatelnosti práva v Čechách exekutoři provozují a celý napojený systém je v tom významně podporuje. Je skvělé, že se vaše medium do záležitosti vložilo a doufám, že tato iniciativa dospěje přinejmenším k rozšířenému povědomí, co se vlastně odehrává a jak to postižené doslova likviduje, píše Petr Špelda.

K tomuto příspěvku mě přiměla opakovaná snaha p. Čulíka objasnit zastáncům či částečným obhájcům současného stavu, že povinností demokratického státu by především měla být ochrana postižených, ne tím, že by jim dluhy jen tak odpustil, ale tím že by dbal na přiměřenost jejich vymáhání a také na rozumně spravedlivé okolnosti jejich vzniku. Zcela zjevně však je toto mnoha lidem v právní čí soudní oblasti v ČR cizí. Proto se pokusím popisem případu z Austrálie, který osobně znám do podrobností, alespoň naznačit, v čem je rozdíl v přístupu tam . Dalo by se to shrnout do hesla -- Za blbost se často platí, ale nelikviduje!

Propusťte učitele, nakupte iPady a je vymalováno

6. 12. 2012 / Anthony Tun

Reakce na rozhovor pana Šteffla s panem Štechem

Po zhlédnutí rozhovoru pana Šteffla a pana Štecha na téma vzdělávání, zůstává člověku rozum stát nad faktem, že šéf společnosti Scio připravující high-stakes testy vysokému i střednímu školství, naprosto vážně tvrdí, že zrušení škol by ve svém dopadu mělo menší následky na vzdělanost společnosti než zrušení televize. Pan Šteffl ze svými tablety, WoW učením, facebookem či vzděláváním pomocí "světa" samotného (rozuměj médií) zcela ignoruje fakt, že ve dnešním světě, kde kvapem přibývá nefunkčních rodin, je role lidského učitele jako vzoru i jako mediátora vědomostí ve škole důležitější než kdy jindy.

O skandálním střetu zájmů

6. 12. 2012

Diskutoval jsem tento fakt s několika kolegy z akademického prostředí z různých západních zemí (a sám jsem v několika západních zemích žil), a všichni byli v mírném šoku. Jistě že existují firmy připravující na zkoušky všude možné, ale nikdy nemají v rukou zároveň samotnou přípravu těchto zkoušek pro státní školy.

Rád bych reagoval na video prezentaci diskuse o školství mezi panem Štefflem a prorektorem UK, píše Petr Hájek, z Matematického ústavu AV ČR.

Nebudu se vyjadřovat k samotným názorům zúčastněných, ostatně Štefflovy názory nejsou překvapivé ve světle následujících fakt.

Již v úvodu při představování společnosti Scio vůbec není zmíněno, že tato společnost se živí prodejem výukových materiálů a kurzů, a přípravou na přijímací zkoušky různého druhu.

Bílý dům se připravuje na selhání rozhovorů o rozpočtu

6. 12. 2012

Rozpočtové oddělení Bílého domu se připravuje na možnost selhání vyjednávání s Republikánskou stranou ohledně rozpočtu na rok 2013. Pokud se tak stane, ze zákona budou zavedeny automatické rozpočtové škrty postihující domácí a vojenské výdaje, které podle většiny prognóz uvrhnou americkou ekonomiku do recese. Bílý dům upřesňuje, že jeho plány neznamenají pesimismus, ale opatrnost s ohledem na rozhovory, které se zasekly na mrtvém bodě - a ačkoliv obě strany oficiálně tvrdí, že se chtějí automatickým škrtům vyhnout, nejsou ochotny ustoupit ze svých pozic ani o milimetr.

Proč komunisté nejspíš podpoří Zemana a je to chyba

5. 12. 2012

O přímou podporu KSČM pro prezidentskou volbu 2013 se uchází v tomto týdnu dva kandidáti Miloš Zeman a Jiří Dienstbier, tato strana se svou disciplinovanou voličskou základnou a s připočtením protestních hlasů naštvané populace na vládní koalici dává příslib možná více jak milionu hlasů.

Stručně naťukněme provázaný okruh zahraniční a hospodářské politiky. Zeman přináší zajímavý rozpor, kontrastnější než jeho předchůdce Klaus, který Zemana mimochodem silně podpořil. Názory Miloše Zemana ležící za hranicí evropského politického vkusu a se znaky sektářského šílenství ve výkřicích o Blízkém východu (Palestina a Írán) jsou dostatečně známé, návštěvu Izraele označil za jednu ze tří priorit po případném zvolení. Podobně jako jeho postoj při bombardování nemocnic a elektráren v Bělehradě, kdy Zeman mohl, ale nezahřměl na straně práva či alespoň rozumu. A deklamovaná orientace na podporu obchodu s východem, BRICem a jižní Amerikou dnes již nejsou novum, tím se zaklínají snad všichni kandidáti nemluvě o vládě, parlamentu a většině ekonomických odborníků, píše Václav Rybář.

V indexu zkorumpovanosti je ČR globálně na 57. místě

5. 12. 2012

V indexu zkorumpovanosti za rok 2011, který vydávává Transparency International, se umístila Česká republika na 57. místě, v sousedství Kuvajtu, Jordánska, Saúdské Arábie, Namibie, Malajska a Turecka. Situace se zhoršuje. V roce 2008 měla ČR korupční index 5.2, dnes má 4.4. Nejhorší je 1. Nejméně zkorumpované státy (Nový Zéland, Dánsko, Finsko, Švédsko, Singapur) mají hodnocení nad 9.

Zdroj: ZDE

Netanjahu a "mnichovanství"

5. 12. 2012 / Petr Wagner

Byli jsme pochváleni jednou z velmi kontroverzních osobností izraelské politiky za to, že jsme se poučili z Mnichova. Myšleno z Mnichovské dohody v roce 1938. Tuto dikci přejímá řada českých autorů a medií. Například Neviditelný pes.

EU by měla zrušit obchodování s ilegálními izraelskými osadníky

5. 12. 2012 / Daniel Veselý

Málem jsem rovněž propadl euforii nad skutečností, že Palestina získala v OSN status nečlenského pozorovatelského státu. Skutečnost, že si představitelé některých evropských zemí předvolali "na kobereček" izraelské velvyslance kvůli tomu, že Izrael hodlá na okupovaném území protiprávně postavit dalších 3 000 bytů, se zatím zdá být bezzubým aktem. Dokud tyto země v rámci Evropské unie neprovedou konkrétní a rázná opatření, bude toto diplomatické gesto titěrnou bouří ve sklenici vody.

DEBATNÍ KLUB:

Jiří Payne a Petr Drulák debatují o mezinárodních vztazích

5. 12. 2012



Místopředseda strany Svobodných Jiří Payne a ředitel Ústavu mezinárodních vztah Petr Drulák si kladli otázky, zda je pro mezinárodní vztahy prioritou nějaký etický normativ - morálka, nebo je důležité něco jiného. Zda má být nebo je v EU solidarita v kontextu podílení se na záchranném fondu ESM. Jestli je EU přínosem pro rozvoj mezinárodních vztahů a obchod, nebo jde o projekt směřující k nějaké formě diktatury?

Předchozí debaty:

Stanislav Štech a Ondřej Šteffl debatují o školství ZDE

Karel Randák a Petr Gazdík debatují o korupci ve státní správě ZDE

Jiří Svoboda a Kamil Fila debatují o českém filmu a o televizi ZDE

Vojtěch Razima - Martin Kubů: Jaké jsou výhody a nevýhody biopaliv? ZDE

Debata Jan Paul - Boris Cvek: O umění ZDE

Debata Ludvík Hovorka - Ondřej Dostál: Zdravotnictví jako oběť chtivosti pojišťoven ZDE

Jakub Kříž - Milan Valach debatují o církevních restitucích ZDE

Debata Petr Havlík - Miroslav Tejkl: Co je příčinou hospodářské krize? Chamtivost?ZDE

Květa Lauterbachová a Vít Jedlička debatují o vztahu ekonomiky a politiky ZDE

Pavel Kohout a Jiří Šteg debatují o budoucnosti demokracie ZDE

Daniel Veselý a Roman Joch diskutují o Izraeli, Palestincích a o Blízkém VýchoděZDE

Diskuse Roman Joch - Jan Čulík ZDE

Diskuse Eric Best - Jan Čulík ZDE

O reorganizaci vlády

5. 12. 2012 / Boris Cvek

Alexandr Vondra býval svého času hvězdou ODS, velkou posilou pro její nový, lepší obraz ve veřejném mínění. Vondra jako někdejší disident a signatář Charty 77, člověk z okolí Václava Havla, proti jehož vizi občanské společnosti se ODS vždy vymezovala svou vírou ve volnou ruku trhu, která všechno obstará, byl člověk dobře padnoucí do společnosti Petra Nečase, jenž byl v porovnání s ostatními politiky ODS dříve vnímán jako slušný a umírněný člověk.

I když... (JČ) ZDE ZDE

Svobodu pro Romana Smetanu

5. 12. 2012

Na nájezdu na dálnici ze směru od Brna na Olomouc je od soboty 1. prosince umístěn billboard požadující svobodu pro Romana Smetanu. Billboard je instalován péčí přátel Romana Smetany z Olomouce, kteří nechtějí být jmenováni ("nechceme, aby nás kvůli tomu někdo plácal po ramenou"), píše Milan Daniel.

Případní zájemci o instalaci dalšího či dalších billboardů či o stažení stejné grafiky použitelné např. na plakáty, najdou potřebné informace ZDE.

Fučíkové antikomunismu, aneb O "pravdivé" negaci komunistické detektivky

4. 12. 2012 / Karel Dolejší

Švéda, J.: Mašínovský mýtus. Ideologie v české literatuře a kultuře. Pistorius & Olšanská s.r.o., Příbram 2012. 276 stran. ISBN 978-80-87053-75-1.

Josef Švéda metodou diskursivní analýzy zkoumá různá podání příběhu bratří Mašínů ve dvou vzájemně protikladných společenských a ideologických kontextech: V "reálném socialismu", kdy byl jejich příběh vyprávěn formou detektivky jako odstrašující příklad sociálně patologických jedinců bez skutečné politické motivace, a na druhé straně v českém postkomunismu, kde se bratři v rámci "represívního" antikomunismu usilujícího o radikalizaci tradice listopadu 1989 mění v mytické hrdiny bojující svatý boj za obnovení přirozeného a odvěkého společenského řádu.

Také v politice platí, že konkurence rozděluje a solidarita spojuje

5. 12. 2012 / Michael Kroh

V poslední době se přímo roztrhl pytel s publicistickými výzvami ke spolupráci či dokonce k jednotě levice. Za nejzdařilejší považuji stať politologa Lukáše Jelínka v Deníku Referendum, Jiřího Dolejše tamtéž či Jana Mertla v Britských listech. Téma však prolíná i internetovými diskusemi na Facebooku a podobných platformách. I když v podtextu bývá obvykle problém spolupráce se sílící KSČM, problém má širší rozměr. Je třeba také překonat štěpení v sociálně demokratickém hnutí.

Důvody pro spolupráci levice jsou objektivní. Kromě vysokého názorového a ideového průniku vytváří tlak na jednotu i současná neutěšená politická a ekonomická situace vyžadující jiná než pravicí prosazovaná "učebnicová" neoliberální řešení - řešení založená na zvýšené míře solidarity. V podobném duchu vyznívají i výše zmiňované články. Hezky se čtou, lze je bez větších výhrad podepsat. Nicméně v realitě vykukuje za nimi pověstné "šídlo v pytli". Tím je svobodná soutěž politických stran a hnutí, na níž je založena liberální demokracie.

Věci, které každý ví?

5. 12. 2012 / Barbora Hodková-Knobloch

Aurovi zde unikla právě ta nejpodstatnější věc. Fakt, že jsme lidé svobodní a nadaní svými lidskými právy a stát je útvar, který jsme si vytvořili aby nám sloužil a ne naopak.

Pisatel, který vystupuje z pozice zástupce moci soudní v článku "Na co se při kritice exekucí zapomíná" je sice pro zrušení exekutorských zákonů, ale stejným dechem je obhajuje a pečlivě vysvětluje. Sice vidí nepravost ve faktu, že třeba zdravotní pojišťovny začínají rozhodovat o tom, kolik bude v ČR lékařů a nemocnic, vadí mu i tzv. druhý pilíř zdravotní reformy, který správně nazývá loupeží století, ale nejpalčivější problém dopadu exekucí na české obyvatelstvo, které se momentálně v útržkovité debatě řeší na stránkách Britských listů zjednodušuje na procesní chyby a opomenutí dlužníků. Na neexistenci třeba doručovací adresy, nepřebírání pošty.

Aurovi zde unikla právě ta nejpodstatnější věc. Fakt, že jsme lidé svobodní a nadaní svými lidskými právy a stát je útvar, který jsme si vytvořili aby nám sloužil a ne naopak. Že my, lidé, občané, máme práva, a ne že stát má práva, která my jako občané musíme ctít. Že stát má poslouchat nás a ne že my budeme poslouchat stát, to jest systém námi vytvořený, který nás bude pronásledovat.

ŽIVOT V DNEŠNÍCH ČECHÁCH:

Ukázka, co si můžete v českém právním řádu počít

5. 12. 2012

Dobrý den,

rád bych se s Britskými listy podělil o své dojmy z exekuce, která na mě byla nařízena v říjnu roku 2009, píše jeden mladý čtenář, jehož totožnost je redakci známa.

Okolnosti byly velmi banální. Rodina střední třídy rozpálená do růžova z dovolených u moře, hypotéka na barák v satelitu, "štěstí".

Mně bylo tou dobou asi 18 let, ideální čas se upsat nějaké nadnárodní korporaci. Rodiče mě tehdy nechali podepsat smlouvu Eurotelem (pro mladší generace: dnešní O2), protože měli nějakou akci na mobilní internet nebo podobnou volovinu. Samozřejmě jsem v té době neměl a nemohl mít zdroj příjmu, na to se vás ale podobné společnosti neptají.

O nezničitelnosti SSSR

5. 12. 2012 / Karel Dolejší

26. prosince 1991 zanikl stát zvaný Svaz sovětských socialistických republik. Ve své době byl druhou nejsilnější vojenskou mocností na planetě disponující řádově tisícovkami jaderných hlavic, a pokud jde o konvenční zbraně, měl nad Spojenými státy výraznou početní převahu v pěších jednotkách, tancích a dělostřelectvu. Podle logiky, kterou rýsuje Daniel Veselý, se ovšem takové zemi nemohlo nic stát, nehrozilo jí žádné bezpečnostní riziko...

Izraelská osada Har Homa.

Zásahy proti osadníkům: spravedlnost, anebo antisemitismus?

5. 12. 2012 / Jiří Kalát

Osady ani osadníky tolerovat už nebudeme! Tak nějak lze popsat zprávu šířící se kuloáry EU. Komise blízkovýchodních expertů nedávno doporučila vydat zákaz vstupu "agresivním izraelským osadníkům" (více informací ZDE). Izraelští představitelé se bouří a vyjadřují nelibost nad tímto rozhodnutím. V tom jim však nepomohl premiér Benjamin Netanjahu, která schválil výstavbu další 3 000 obytných jednotek v osadách na západním břehu Jordánu a Jeruzalémě, jako odplatu za hlasování v OSN. Mnohé země, v čele s Británií a Francií, hrozí stažení svých velvyslanců z Izraele. Izolace židovského státu se prohlubuje.

Zkorumpované Česko

5. 12. 2012 / Oskar Krejčí

Ti, kdo rozhodli, že v postsocialistických zemích proběhne divoká privatizace, přisoudili korupci -- vědomě či nevědomě, ale mnohem pravděpodobněji cílevědomě -- roli urychlovače. Tehdy se na úřadech schvalovaly privatizační projekty, které novému vlastníkovi a jeho rodině měly zajistit nadstandardní sociální status na několik generací dopředu. Je zcela naivní myslet si, že každý politik či úředník, který rozhodoval o takovém projektu, činil tak za svůj hubený plat. Takto se formovala politická kultura, v níž službu veřejnosti nahradilo podnikání.

Když nedávno šéf kremelské kanceláře Sergej Ivanov komentoval nejnovější velké korupční skandály v Rusku, začal citací Nikolaje Karamzina, historika z přelomu 17. a 18. století. Ten na otázku "Jak na Rusi?" lakonicky odpověděl: "Kradou." Karamzinův dvě století starý výrok naznačuje, že korupce je věčná. Také vynikající seriál Řím, který podle přísloví "i slepé kuře občas trefí na zrno" právě opakuje Česká televize, ukazuje, že už v antice politickou moc doprovázel sex a -- korupce.

Poslední zkoumání korupce, které provedl Eurostat, unijní agentura pro výzkum veřejného mínění, sděluje, že 90 % obyvatel Evropské unie pokládá korupci za největší problém. Pouze v jediné zemi Unie se menšina lidí, konkrétně 46 %, domnívá, že korupce je odstranitelná a že neexistovala vždy. Onou zemí je Česko. V rámci celé EU za neodstranitelnou pokládá korupci 70 %, na Slovensku dokonce 74 % dotázaných.

Chyba ve věci Henych se táhne již od roku 1990

5. 12. 2012 / Josef Mrázek

Při prvních volbách obecních zastupitelstev v roce 1990 mně přišla stížnost, že jistý pan Henych, dnes již všeobecně známý, zmanipuloval, jako representant odstupujícího národního výboru pověřený příjmáním kandidátních listin, volby v obci Zvole v mém okrese (Praha-západ). Mělo se to stát tak, že předpokládaný vítěz voleb, Občanské fórum, podalo kandidátní listinu jen v jednom vyhotovení (zákon předepisoval dvě) a Henych je na to neupozornil, listinu schoval do šuplíku a když prošla lhůta, ukázalo se, že kandidují jen Henychovi kamarádi z dob minulých. Stížnost byla marná, Henych se "obhájil" tím, že v zákoně není výslovně uvedeno, že měl na chybu včas upozornit.

Henry Kissinger "chtěl svrhnout západoněmeckou sociálnědemokratickou vládu"

4. 12. 2012

Americký ministr zahraničí Henry Kissinger údajně debatoval začátkem sedmdesátých let v západním Německu s nespokojenými nacisty o možnosti svrhnout západoněmeckou sociálnědemokratickou vládu. Tvrdí to britský polobulvární deník Daily Mail.

Kissinger a prezident Nixon byli znepokojeni, že vláda kancléře Willyho Brandta se údajně příliš přátelí s neostalinskou východoněmeckou vládou.

Kissinger se stal kontaktem pro tajnou špionážní síť, která se skládala ze starých nacistů a německých aristokratů, kteří chtěli ochromit plány vlády Willyho Brandta.

Koncem sedmdesátých let Kissinger poskytoval této německé síti rady ohledně toho, jak naložit se sociálnědemokratickou vládou Willyho Brandta. Tajná síť se jmenovala "Službička" a utvořila ji konzervativní strana CDU a bavorští křesťanská sociální unie.

Jeden agent citoval, že Kissinger řekl: "Svrhnout současnou vládu by mělo být možné, ale je nutno zjistit, zda by to bylo riskantní pro strany CDU a CSU."

Kissinger byl odpovědný za katastrofální kobercové bombardování Kambodže ve vietnamské válce, které vedlo k tomu, že se v Kambodži zmocnil vlády vražedný genocidní režim Rudých khmérů, připomíná britský list Daily Mail.

Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2012

4. 10. 2012

V září 2012 přispělo finančně na Britské listy 180 osob bankovním příkazem celkovou částkou 32 886.45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červnu 2012 částkou 2044.98 Kč. Příjem z reklamy byl v září 2012 29 915 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30. 9. 2012 částku 117 501.95 Kč. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Praha jako možné ohnisko mezinárodního konfliktu

5. 12. 2012

Eric Best varuje ve své poznámce, že zatímco byla česká média během návštěvy Hillary Clintonové posedlá domácím, omezeným tématem Temelína, šlo o daleko závažnější věc, kterou česká média zcela pominula. Mezinárodní média nezaznamenala výroky Clintonové ohledně Temelínu, ale silně zaznamenala její varování, že Spojené státy zasáhnou, pokud použije syrský prezident Asad chemických zbraní proti svým občanům. Vzhledem k tomu, že Praha zastupuje v Damašku americké diplomatické zájmy, podle Besta hrozí, že se ČR stane součástí mezinárodního konfliktu mezi Spojenými státy a Ruskem ohledně Sýrie. Česká média si podle Besta této hrozby vůbec nepovšimla.

Zdroj v angličtině ZDE, česky ZDE